Vápník patří mezi nejlépe pohyblivé prvky v půdě, samozřejmě až po dusíku. Na propustných půdách je poměrně rychle vyplavován do spodních vrstev, ale i do podzemních vod. Proto se také cyklicky " vápní ".
Rozumné vyvápnění dna jámy je samozřejmě také dobré.
Jestli tomu dobře rozumím, tak máte 1m dobré půdy a ta mazlavka je až pod tím. Tak to je jiná, v tom by mohla trešeń růst.Třešně koření mělce.Ten jíl dole nebude sice ideální ale zkuste to.Pokus omyl, třeba budete příjemě překvapen.Časem kolem stromku přirýpejte třeba uleželý hnůj až seženete.
Jenže co je to velká díra pro třešeň.Jsme zase na začátku.Třešeň sice koření mělce ale vytváří silné a dlouhé kořeny, takže to chce velkou díru a to opravdu pár pytlů nestačí.Ikdyž G5 má mnohem slabší růst než třeba ptačka, určitě to bude chtít několik kár za auto.Odhadem kubík možná dva i víc nevím.A ještě si říkám, když vykopete jámu v nepropustným jílu, nebude se tam po deštích držet voda. Aby vám stromek nestál ve vodě a neuhnil.
Nevím jestli jsem vedle ale vitalita růstu je u třešní někde jinde jak u jabloně na zákrsku. Metrovou díru, na zásyp (i původní) hlínu s pískem a kompostem a stromek musí jít ! j.c.
Ještě na odpověď díra velikosti vědra.Taky to tak dělám a stromkům to vůbec nevadí, jenže já mám na zahradě pěknou zem.A tady je to samej jíl.Známí mají něco podobného a věřte je to mazec.Pořádně se do toho nedostane ani bagr.Akdyž už něco nabere, tak to ze lžíce dostáváte krumpáčem jak to lepí.Kopat tam něco ručně je neskutečná dřina.Neumím si predstavit, že by v tom rostla zrovna třešeň.