Nemocná třešeň



host - 94.165 (?)
6.7.2021 18:26

No, tak to je síla. Vypadávají ty skvrny? Suchou dírkovitostí u nás trpí spíš švestky. Dostalo to ošetření do květu (Signum?). Na třešních dělá předčasný podzim Blumeriella. Ta ale vypadá jinak. Podobné skvrny dělá třeba Colletotrichum.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr K. - (4) - 241.84 (?), 6.7.2021 14:01, zobrazeno: 2929x

Dobrý den všem,

letos už snad 4. rokem opět bez třešní, přesto, že květů nezaschlo tolik jako vloni (stříkal jsem proti spále). 

Už vloni měla třešeň stejné příznaky viz. připojené fotky, brzy opadávají listy, plody jsou poškozené.

Po samostudiu usuzuji na suchou skvrnitost listů.

Můžete prosím potvrdit? Lze takto zasažený strom postřikem zachránit?

Předem děkuji za rady.

Petr


ještě detail
ještě detail
   
host - 250.237 (?), 6.7.2021 17:55

Mohl byste uvést odrůdu? 

Informace o náchylnosti jednotlivých odrůd se mi nepodařilo nikde dohledat.

U mě suchou skvrnitostí trpěl Těchlovan a Christiana.

      
host - 94.165 (?), 6.7.2021 18:26

No, tak to je síla. Vypadávají ty skvrny? Suchou dírkovitostí u nás trpí spíš švestky. Dostalo to ošetření do květu (Signum?). Na třešních dělá předčasný podzim Blumeriella. Ta ale vypadá jinak. Podobné skvrny dělá třeba Colletotrichum.

      
Petr K. - (4) - 241.84 (?), 7.7.2021 19:21

Dobrý den,

bohužel, odrůdu neznám, sázel předchozí majitel...

Postřik jsem dělal pouze proti moniliové spále a to na samém začátku kvetení.

Měl jsem připravený k postřiku i Talent, ale nakonec jsem ho nepoužil.

doplnění: částečně ty suché části skvrn vypadávají, neumím odhadnout poměr, ale s přibývajícím časem se zvětšuje, tak 50/50? Střílím od boku...

Petr

   
host - 91.196 (?), 6.7.2021 18:21

Petře, nemáte pod Vaší třešní dlouhodobě přemokřeno-třešeň to nerada?!

      
Petr K. - (4) - 241.84 (?), 7.7.2021 19:29

To mohu s téměř 100% jistotou vyloučit, jedině, že by sama nějakým kořenem dosáhla do nějakého pramenu smiley

Ne, vážně - pozemek je v mírném svahu a nikde na pozemku není mokro.

Petr

         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 7.7.2021 22:00

... ono nejde ani tak o vodu jako o dostatek půdního vzduchu... Ve městech asfixii často způsobují nedostatečné mísy v zpevněných plochách nebo častý pojezd "parkujících aut " či vozidel údržby.

Ano, jedním z faktorů je i ta suchá skvrnitost, ale přidávají se k ní i další faktory (výživa, pravidelná zálivka,...).

SfK.

            
Petr K. - (4) - 241.84 (?), 8.7.2021 0:25

Asi úplně nerozumím, co tím myslíte.

Jedná se o venkovskou zahradu a starý strom. Myslíte si, že mu chybí voda nebo výživa?

Já si to bohužel nemyslím a to díky tomu, že podobný problém, i když ne tak masivní, je vidět i na několika dalších třešních sousedů.

Strom nádherně nakvete, díky moniliové spále a možná i nižší aktivitě včel tak polovina květů zaschne, následně vyrazí krásné zdravé listy bez deformací nebo jiných anomálií. Plody dorostou možná lehce přes polovinu konečné velikosti a v ten moment se začne projevovat problém na listech a velmi rychle se zhoršuje. 

Navíc přestanou plody dorůstat a jsou také velmi často poškozené hnědými flíčky.

Netvrdím, že tam nemůže být nějaký další faktor, ale jsem přesvědčený, že se jedná o nemoc. Teď jde o to, jestli to je Suchá skvrnitost listů a jestli to lze aplikací např. Talentu zaléčit nebo se smířit s tím, že půjde k zemi.  Což bych nerad, třešně měla výborné a měla jich spoustu.

Myslíte, že by společně s postřikem mohl pomoci i nějaký radikálnější zmlazovací řez? Horní třetinu stromu není možné ani z vysunutého žebříku sklidit, nějaké poklrácení jsem měl stejně v plánu...

Díky za názory.

Petr

               
host - 91.196 (?), 8.7.2021 7:51

Pokraťte co nejdříve, rány ošetřete, pod stromem poryjte. Pohnojte tím, co Vašemu stromu nejvíc chybí. Bez tohoto zásahu se bude špatný stav jen prohlubovat.

               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 14.7.2021 20:36

Já bych letos už do takto poškozeného stromu nesahal. Pokud to přežije do dalšího jara, tak jedině vcelku. Zdravý strom si můžete dovolit řezat i v 6-7 třešňovém týdnu a on to ustojí, ale čím více multifaktorových zdravotních problémů má, tím více je potřeba řezat v optimálním termínu, což je v týdnu po odkvětu. Nyní jediné co by jste mohl zkusit je odběr roubů pro záchranná roubování, ale ani to Vám nemohu doporučit = je to proti pravidlu "rouby odebíráme ze zdravých stromů".

Druhá věc je, že Vás požádám o podrobnější informace o složení půdy, způsobu přihnojování, způsobu užívání pozemku v okolí stromu, režim zálivky a možná se později zeptám na další podrobnosti. Nejlepší by bylo to vidět osobně.

Nyní nic nezkazíte, když některý vlahý večer provedete postřik měďnatým fungicidem s listovým hnojivem zároveň (např. Champion + Wuxal).

SfK.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika