Kordia je nepřekonaná



host - 172.87 (?)
19.6.2011 21:42
Petře Kordiu som včera dooberal (posledný košík), lebo vrabci so mnou v oberačke súperili. Plody by kľudne vydržali v korune ešte týždeň, práve teraz dostávali tú správnu tmavú farbu a nadbytok cukrov v ústach priam štípe. Po červíkoch (larvách vrtule) ani stopy. Začínali sme ich konzumovať už začiatkom júna! Takže tentoraz diskutér p. Václav opäť šliapol vedľa, keď spochybňoval pred nedávnom príspevok, kde sa písalo o 14-dňovej dĺžke oberačky čerešní. Overil som si, že je to reálne a onen diskutujúci mal pravdu. Marhuľa Leskora už má všetky plody vyfarbené a po nedeli ju začneme konzumovať. Škoda, že na okolí nie sú marhuľe a nemám opeľovača. Minuloročné očká ani jarné vrúble naštepené do koruny sa mi neujali. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.6.2011 16:49

Burlat a Regina nemohou zrát za sebou. U mne zraje Burlat v 1.dekádě června a Regina v 3.dekádě července.

                     
host - 161.95 (?), 17.6.2011 0:17
Zdravím do Bratislavy Libor! Kolegovi u nás v meste dozrieva ešte len Karešova, zatiaľ čo ja oberám súčasne s ním Kordiu. Vlani mi dozrávala až začiatkom júla. V tomto roku slnko všetko urýchľuje. Plody marhuľe Leskora už majú pomarančové líčko. O porovnaní chuti Karešovej a Kordie nemôže byť ani reči. Karešova nemala žiadnu arómu, Kordia je stále chutnejšia. Iba neviem, či ma nepredbehnú vrabci. Tým chutí ešte viac. A to sú vraj na vyhynutie. Paľo
                     
host - 161.95 (?), 17.6.2011 0:36
Teraz som si Libor uvedomil, že kolegove čerešne mali krátku stopku, takže Karešova to nemôže byť. Tá by mala mať aj aromatickú dužninu. Ani odroda Van to nie je, lebo strom má mohutný rast, zavadzá vo dvore, takže kolega plánuje po dopestovaní nového stromku starý strom vyrezať. Pokiaľ ide o 11-gramové čerešne, o ktorých píšeš, jedol som aj väčšie, možno 15-gramové. Manželka ich nosila pred pár rokmi z Rakúska-kúsok za riekou Moravou, kam chodila k súkromníkovi na brigádu. Škoda, že som sa nedozvedel, čo to bolo za odrodu. Boli prekrásne, obrovské a chutné. Podobné čerešne vraj pestujú v jednej oblasti v južných Čechách smerom na Šumavu. Paľo
                     
host - 109.205 (?), 17.6.2011 11:28

Vdaka za reakcie. Uz mi je jasne, tak mi asi predali pod Reginou mozno Techlovan (vzhladom na zrenie a velkost plodov 28+). Plan bol mat po Rivane, Burlate a Kordii nakoniec sezony este Reginu. Budem musiet aspon nastepit Reginu na terminal. Myslim ze koncom VII by to udajne slo - ak niekto moze so stepom vypomoct, budem velmi rad...

Palo, marhule sa u suseda cervenaju tiez (BA 250m.n.m.), odroda neznama (male, mozno Veselka), moje Kioto len zacina farbit (super chut minuly rok), Bergeron + Velkopavlovicka su este zelene, step Leskory od Vas prinesie plody dufam za 1-2 roky, podobne ako Veharda a Red Haven na Topende tento rok.

Veharada+Red Haven na Topende
Veharada+Red Haven na Topende
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.216 (?), 17.6.2011 9:50

Zajímavé srovnání. U nás je Kordia ještě světle červená i když sem tam jsou nějaké plody už tmavší. Pokud ochutnáte stejně tmavě vybarvený plod Granátu a Kordie, je Granát navinulejší nebo jak je psáno v jedné publikaci, navíněný. Škoda, že se vyřadila s LPO ta Troprichterova.Zrála ještě o něco dříve, než Granát. Určitě byla svou dobou zrání zajímavá i přes to, že květy byly málo odolné proti mrazu a za deště údajně praskala. Jinak meruňka Leskora je ještě zelená. Myslím, že v okolí Bratislavy by se daly pěstovat i obě Elberty. U mě už B.J. díky asfyxii zkolabovala, ale stále na těch pět šest broskví každý rok vzpomínám. Je to asi díky knize Příběhy slavných odrůd, kde se o Burbankovi píše. 

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.216 (?), 19.6.2011 20:59

Tak tobě Palo nechutná Karešova? Jo, někdy jsem měl podobný názor, ale zrovna teď, když už jsou ty poslední plody černé a ještě ne nahnilé, tak to je sladká jako med. Já mám z dětství zafixovanou jako pravou třešňovou chuť, Kaštánku. Když jsem ji zase po letech ochutnal, tak jsem si řekl, jo, to je ta pravá třešňová chuť. U jablek je to zase James Grieve a Jonathan. Tenkrát se tady asi hodně prodávaly.

                     
host - 172.87 (?), 19.6.2011 21:12
Ahoj Petře! Možno sis nevšimol druhého príspevku, ktorý som písal vzápätí za prvým. Kolega mi tvrdil, že je to Karešova, ale asi sám nevie, čo pestuje. Spomenul som si, že čerešne mali krátke stopky a chuť bola priemerná, čo je v rozpore s popisom sorty Karešova. Van má tiež krátke stopky, ale netvorí také mohutné koruny. Pokiaľ ide o jablko James Grieve, časom sa mi jeho typická chuť prejedla. Navyše ako jediná jabloň v záhradke mi trpela voškou krvavou. Viac mi chutila napr. letná Vista Bella. Maj sa pekne! Paľo
                     
host - 172.87 (?), 19.6.2011 21:42
Petře Kordiu som včera dooberal (posledný košík), lebo vrabci so mnou v oberačke súperili. Plody by kľudne vydržali v korune ešte týždeň, práve teraz dostávali tú správnu tmavú farbu a nadbytok cukrov v ústach priam štípe. Po červíkoch (larvách vrtule) ani stopy. Začínali sme ich konzumovať už začiatkom júna! Takže tentoraz diskutér p. Václav opäť šliapol vedľa, keď spochybňoval pred nedávnom príspevok, kde sa písalo o 14-dňovej dĺžke oberačky čerešní. Overil som si, že je to reálne a onen diskutujúci mal pravdu. Marhuľa Leskora už má všetky plody vyfarbené a po nedeli ju začneme konzumovať. Škoda, že na okolí nie sú marhuľe a nemám opeľovača. Minuloročné očká ani jarné vrúble naštepené do koruny sa mi neujali. Paľo
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.216 (?), 19.6.2011 21:58

Prosím tě Palo, kde ty to vlastně bydlíš, že máte už vybarvenou Leskoru? U nás teprve přechází ze zelené do světle žluté. Já se naopak divím, že ta Leskora má tolik plodů. Kvete později, nevidím na ni včely, květy celkem malé a přesto tolik plodů. To zas bude letos nadúroda u všech meruněk.

                     
host - 172.87 (?), 20.6.2011 16:56
Ahoj Petře! Pestujem Leskoru v okrajovej vinohradníckej oblasti južne od Skalicko-Radošovského rajónu. Takže žiadny Žitný ostrov alebo Hustopeče či Kobylí. Pred chvíľou som nafotil na mobil jeden z plodov na strome. Všetky sú vyfarbené rovnako a súčasne. Okrem minulého studeného roka Leskora vždy dozrávala v tretej dekáde júna a začiatkom prázdnin. Paľo

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika