Divné třešně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?)
19.6.2008 20:23

Prvděpodobně Vám ušlechtilou odrůdu přerostla ptáčice, na níž byla třešeň naštěpována.
   Přeroubovat třešeň lze, ale výsledky nebývají tak dobré jako u jádrovin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 62.7 (?), 19.6.2008 8:42, zobrazeno: 9538x

Vůbec nejsem odborník - můj dotaz je možná naivní... Mám dvě malé třešně v podhůří Jizerských hor. Nyní, třetím rokem po vysazení konečně nejen silně kvetly, ale nasadily velmi mnoho plodů. V tuto dobu by se měly plody nalévat. Jejich růst se však zastavil a velká část z nich jakoby se začervená a zasychá... nevím o co jde.  Je to, jako kdyby zplaněly. Listy při tom mají zdravé, skoro denně jsem je vydatně zaléval...  Prvním rokem měla každá z nich asi dva-tři krásné plody a od té doby neplodily. O co jde a co mám dělat? Děkuji za radu. HOnza

   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 19.6.2008 9:50

Niečo podobné sme rozoberali v inej diskusii. Ale zatiaľ bez záveru, pôvodca zostáva stále nepomenovaný.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 19.6.2008 13:05

Taky nevím. Pozoruji to každoročně. Protože ale na větvích obvykle zbývá dost zelených plodů, které posléze dozrají normálně, považoval jsm to za jakousi analogii červnového propadu plůdků jádrovin. U mladého ošetřovaného stromku by to ale nedávalo smysl

         
host - 99.120 (?), 19.6.2008 19:28

Dobrý den, máme podobný problém, ovšem naše třešeň je už 10 let stará. Nyní je to mohutný strom s velmi rozložitou korunou. Každoročně hodně kvete a nasadí velké množství plodů, které postupně dozrávají do tmavočervené barvy. Potud by bylo vše v pořádku, až na to, že plody jsou velikosti v průměru max. 1,5 cm a mají i malou pecku cca 0,4 cm. Vypadají jako ptáčnice, ale chutnají jako pravé chrupky. Můžete nám někdo poradit, čím to může být, event. zda tomu můžeme pomoci nějakými novými rouby. Karel

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 19.6.2008 20:23

Prvděpodobně Vám ušlechtilou odrůdu přerostla ptáčice, na níž byla třešeň naštěpována.
   Přeroubovat třešeň lze, ale výsledky nebývají tak dobré jako u jádrovin.

               
host - 64.195 (?), 19.6.2008 20:32

Zdravi Honza z Vysociny:)

mam na zahrade asi 10letou tresen. Odrudu nevim, kupoval ji bracha. Prvni dva-tri roky tresne taky ani nedozraly, dalsi dvy roky mela mizene plody s minimem duzniny. Uz sem ji chtel odstranit, ale posledni tri roky dava krasne tresne plne stavy! Zkuste vydrzet a uvidite:)

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 19.6.2008 21:47

Nečekal bych. Prvních pár úrod může mít mladý stromek  nekvalitní plody, ale 10 letý strom každoročně plodící mnoho drobných plodů se již stěží vylepší. Čím starší strom, tím hůř lze přeroubovat. Mohutný rozložitý strom navíc budí podezření na ptáčnici.

                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 20.6.2008 1:32

Pane Honzo, přesně toto téma s totožným názvem jsem dnes chtěl založit, jste rychlejší, ale o to nejde. Jisté podivnosti jsem už nastínil v tématu " Jak zrají rané?" Letošní vývoj úrody třešní u mě (jM) vypadal slibně, ale ve finále kroutím hlavou. Něco podobného nepamatuji a neznám důvod. To, že Winklerova raná v některém roce je chuťově i velikostí nadprůměrná mě nepřekvapilo, ale že letos předčí Van, Kordii a Granát jsem nečekal. Zmíněnými kritérii Winklerovu předčily - a to jen "o prsa" pouze Těchlovan a Hedelfingenská, ale obě jmenované zaostaly oproti jiným rokům jak valikostí, tak i chutí. Jen potvrzuji, že opravdu jsou třešně letos malé a bez chuti. Jedná se o stromy 10 až 30ti leté a jistě vím, že ani letos netrpěly nějakým nedostatkem nebo chorobou. Pak už zbývá jediné, nebyl třešňový rok, takže snad příště.           Zdravím

                     
host - 180.22 (?), 26.6.2008 21:03

Máme asi 20 let starou třešeň. Téměř vždy byla kvalitní úroveň. Teď se začínají třešně vybarvovat, tak jsme začali ochutnávat - a dobrý. Až dnes jsem si všimla, že třešně "chytly" nějakou divnou chuť a vůni. Občas jsem se s touto pachutí setkala v minulých letech na pár malinách. Čím to je? Třešně mně přijdou nepoživatelné. Zaznamenala jsem to až dnes, včera byla u nás velká průtrž, to s tím  ale asi nemůže souviset... Prosím o radu.

                     
host - 62.7 (?), 1.7.2008 23:27

Dobrý večer,

díky za Vaši odpověď odborníka. Jenomže bohužel popisujete senzačně různá srovnání rozmanitých druhů, ale to co potřebuji - co mám dělat abych stromky zachránil nebo vyléčil, to tam nenalézám :-)... Rád nechám naroubovat, rád budu hnojit, případně i rád počkám... - jen když budu mít nějaké doporučení,,, Zatím ještě (jsme nad 600m vysoko) nejsou plody dozrálé, ale obávám se, že žádný z nich, a nebo jen výjimečně, bude mít kvalitu jaká by měla být...

S pozdravem

HOnza 

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika