jednoletý špičák je loni naroubovaný stromek. To znamená, že bez korunky. Čtvrtkmen bude starší s korunkou. Špičák je vhodný jen, kdybyste si chtěla korunku založit v jiné výšce než, co odpovídá čtvrtkmenu (80-120 cm). Jinak kupte ten čtvrtkmen. Malinové holovouské je výborné podzimní až raně zimní jablko, které roste poměrně bujně. Takže na semenáčové podnoži očekávejte silný růst a pozdnější nástup do plodnosti.
To jste hezky napsali, ale celkem už z názvů kmene je jasná posloupnost. Jaká je ale skutečná výška (aspoň asi) zákrsku, čtvrtkmene, polokmene a vysokokmene??Sama řeším stejnou věc a nikde to nemůžu zjistit.
Uvededná je výška kmene.
Skutečná výška stromu velmi závisí nejen od použité podnože a odrůdy, ale taky od polohy, půdy, vláhy, oslunění, výživy. A rozdíly mohou být obrovské. Vysokokmen Kardinálu žíhaného může mít i přes 8 metrů, vysokokmen J. Grieve či Bernského růžového sotva 1,5 metru nad kmenem.
Špičák bývá levnější. Pokud chcete zasadit čtvrtkmen, je ale lepší koupit zapěstovaný čtvrtkmen. Ze špičáku můžete vypěstovat cokoli, ale ztrácíte rok.
Měl bych další dotaz, lehce související. Mám zasazené slivoně ve tvaru polokmen. Zároveň mám zasazené slivoně ve tvaru čtvrtkmene v jiné lokalitě. Slivoně ve tvaru čtvrtkmene rostou výrazně bujněji(stejné druhy slivoní v obou lokalitách) Může to být tím tvarem nebo spíše dalšími aspekty jako půd apod.? Děkuji.