Toptaste x Těchobuzická



host - 43.70 (?)
9.6.2011 21:43

Toptaste je chuťově dobrý, sladký, v horších a dešťových létech je ale chuť slabší. Další slabostí je citlivost na monilii. Předností je pravidelná a vysoká plodnost. Těchobuzickou zatím ve své zbírce nemám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 151.38 (?), 2.6.2011 17:59, zobrazeno: 7721x

Potřebuju poradit, která je lepší.Problém spočívá v tom, že jsem si před dvěma roky objednal slivoň Těchobuzická, která mi na stanovišti uschla.Ze spodu, nad roubovanou částí mi vyrašil výhon, ze kterého jsem zamýšlel vypěstovat stromek.V současné době je šlahoun centimetr široký, a metr dlouhý.Na jaře jsem se rozhodl přeroubovat tento šlahoun Těchobuzické na odrudu Toptaste, kterou už mám ve dvou kusech zákrsku.Roub se ujal, a pod roubem vyrazil taky výhon Těchobuzické, takže teď váhám kterou odrudu ponechat, a kterou odstranit.Připomínám, že Toptaste už mám, ale zákrsky, a Těchobuzickou, jako stromek ne.Vím, že Toptaste je vysoce tolerantní, a asi chutná, s velkými plody, ale vyrovná se, nebo předčí Těchobuzickou, která tolerantní asi není?

rostislavik

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 255.178 (?), 3.6.2011 19:49

Já bych nechal obě odrudy na jednom stromku a po čase mužeš vyhodnotit která je lepší nebo odolnější atd.Je škoda nevyužít potencial odrudy Těchobuzické když ti vyrostla a Toptaste už máš.Osobně nemám ani jednu z těchto odrud tak jenom radím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 9.6.2011 21:43

Toptaste je chuťově dobrý, sladký, v horších a dešťových létech je ale chuť slabší. Další slabostí je citlivost na monilii. Předností je pravidelná a vysoká plodnost. Těchobuzickou zatím ve své zbírce nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 9.6.2011 22:44

Těchobuzickou mám 8. rokem a říkám: "Dávám bolševikovi ještě rok". Zkraje nekvetla vůbec, pak dvakrát přinesla jen pár plodů, letos konečně vykvetla pořádně, ale zase je tam jen pár plodů. Pravda, v květu mrzlo. Přitom strom už je to veliký. Plody jsou malé, byť v plné zralosti chutné. V době, kdy jsem ji sázel, tak se o ní mluvilo a psalo, byl o ni zájem, prodávala se. Dnes je trochu ticho po pěšině. 
   Toptaste, ostatně jako prakticky všechny topy, plodí hned po výsadbě. V loňském chladnějším roce mě chuť příliš neuspokojila, ale na hodnocení je brzy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.38 (?), 10.6.2011 19:49

Tak je rozhodnuto.Dalej ponechám Toptaste, a Těchobuzickou výhon jsem odstranil, s tím, že naroubuju příští jaro roubem Těchobuzické slivoň Tuleu Gras na terminál.Budu mít půl stromku Tuleu, a půl stromku Těchobuzické.Stejně Tuleu je cizosprašná, a i dobou zrání se překrývají, tak ji pomůžeme.Možná i Gabrovskou bych takhle mohl vylepšit.Jenom si budu muset dát pozor, abych si na zdravé stromky nezavlekl šarku..

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.242 (?), 9.8.2011 21:45

Dnes jsem ochutnal již druhým rokem plodící Toptaste a jednička mezi švestkama, alespoň u mne.Na to, že jsou zatím uvnitř zelené, tvrdé,tak mají super sladkou chuť.Dokonce velikostí se vyrovnaly velkoplodé odrůdě, kterou mám na konzum, tyto paradoxně nestojí tento rok za nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 36.70 (?), 10.8.2011 19:42

Na prvním stromě Toptaste se projevuje to samé, jako na druhém a to jen na nejspodnějších výhonech. Nejdou od pecky a dužnina je nekvalitní. To je důsledek prvních úrod, kdy ještě strom neukáže, co opravdu umí. Ostatní plody již vypadají lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel13:10
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika