švestka Elena - znáte ji?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
21.4.2008 12:58

Taky mi zatím ještě neplodila. Údajně velkoplodá pozdě zrající, sladká, jen s omezenou tolerancí k šarce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 44.26 (?), 21.4.2008 10:39, zobrazeno: 19093x

Mám na zahradě od loňska švestku Elenu. Může mi prosím někdo o ní napsat nějaké informace? Jaké má klady, zápory, náchylnost k chorobám atd. Jak chutnají plody. Chtěla jsem pokud možno pravou švestku, ne křížence s ringlí. Co mě tedy asi čeká? :-) Díky moc všem. Šárka

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 21.4.2008 12:58

Taky mi zatím ještě neplodila. Údajně velkoplodá pozdě zrající, sladká, jen s omezenou tolerancí k šarce.

   
Dušan Zbořil - (10) - 176.2 (?), 22.4.2008 11:39

zdravím, švestka Elena je ještě novinka též čekám na první plody, takže trocha teorie-Obrazový atlas peckovin-Nakladatelství Květ 2002.Cituji-samosprašná odrůda této pozdně zrající švestky s plody střední velikosti(28až35g),je tolerantní na virovou šarku.Vyznačuje se pravidelnými a vysokými výnosy, kvete středně až pozdně a je málo citlivá k pozdně jarním mrazíkům.Tmavě modré plody silně voní a mají pevnou, štavnatou dužninu, která je dobře odlučitelná od pecky.Plody jsou sladké, harmonické chuti, dobře se přepravují i skladují.Zrají koncem září, stromy rostou středně bujně(Vlaška/Stanley)

      
host - 44.26 (?), 22.4.2008 15:51

Díky za informace! Zní to pěkně, uvidíme jaká bude realita :-) Zrovna mi kvete a včera jsem jí ořezala asi z poloviny nové výhony. Tak snad jsem jí neublížila? Šárka.

         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 22.4.2008 20:52

Dobrý večer.Vše co zde bylo řečeno je pravdivé.Elena je vydařená německá odrůda, vysoce odolná šarce.Je to typ domácí švestky.Proto, že je pozdní, ve vyšších polohách potřebuje na podzim více sluníčka.Dobře drží na stromě, tak že pokud ji chceme na pálení, nemusíme se sklizní spěchat a můžeme ji nechat vyzrát.Doporučuji při odkvétání ochranu proti pilatce.Hezký večer.

            
host - 81.144 (?), 28.2.2022 19:53
Táké mně před mohla lety Elenu doporučili ve školce jako kvalitní náhradu za Domácí šárkovitou.V té době se ještě o Topech nemluvilo, byla to první cizinka z Německa v sadě a tak jsem nelenil a přeštěpoval jsem si ji. Je hodně pozdní a v nepříznivém roce proště špatně dozraje, ale někdy se to podaří a tak jsem z ní jednou udělal jednodruhový kvas. Letos na masopust archivní slivovičku z ní nabízela maškarám maminka a nechutnala jim... Už jsem v tom ohledu měl s ní jednou problém, že mě obvinili, že v té Elenovici jsou přimíchané merunky... Vzhledem k velmi rozdílné době zrání meruněk a Elen to ovšem nepřipadá v úvahu, ale to už nikomu nevysvětlíte... Stejně už ty stromy mám z velké částy přeštěpované, ne kvůli chuti slivovice, ale protože prostě v mnoha letech špadně dozrávají... Z těch několika posledních udělám asi Durancie.
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika