Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář (4384) - 234.146 (?),8.8.2017 23:41
Sadař82: Ja by som bol práve na ten "comment" zvedavý... Máte peknú úrodu, bola by škoda prejsť to mlčaním. Napíšte nám prosím niečo zo svojich skúseností s touto odrodou. IH
Ahojte,
vedeli by ste identifikovat odrodu? Plody su cervive alebo co su tie farebne skvrny vo vnutri?..nasiel som aj cervivy plod a vyzera trosku inak..
první úroda na všech 4 stromech po 8 letech (plodnost zřejmě oddálena špatným střihem). Letos objeveny první projevy šarky na 1 stromě na listech i pár plodech. Plody na stromě ani při deštích nehnijí (jak tu někdo kdysi psal). Opadávají v pravé konzumní zralosti. Do kvasu by mohli na stromě vydržet o něco déle. Letos napadeno puchrovitostí více než 50% plodů, jinak by úroda byla 2x větší. Plody krásně voní stačí stát v blízkosti stromu. Nemám porovnání se špendlíkem žlutým, ten si pamatuji jen matně z dětství. I těch pár plodů napadených šarkou se kromě zdeformovaného tvaru zdálo být plně vyzrátých. PS: obsypané slabé větve se nelámaly ani při silném větru. V létě jsem vydatně zaléval (cca aspoň 100l denně každý strom) Asi tolik mé dojmy.
S puchrovitostí potíže nebudou, dá se proti ní stříkat a v některých letech není vůbec i bez zásahu. Horší je ta šarka, jejíž projevy se zhoršují a k níž jsou špendlíky náchylné.
Destilát z čistých špendlíků je skvělý, i když ne každý ho ocení. Je jemný s lehkým aromatem, úplně jiný než třeba z durancií.
Sto litrů denně nemá smysl. Snad v prudším hodně suchém svahu, ale tak jednou týdně.
Monilie opravdu řádí jak černá ruka. Některé odrůdy (Topstar, Carpatin, Chrudimská) jsou napadány tak silně, že váhám s jejich pěstováním. Ale přijde mi, že deštivé počasí - ač to nedává smysl - jejich rozvoj moc nepodporuje. Pamatuju, jak po silných deštích švestky popraskaly, ale hnilobou trpěly paradoxně míň než ty celé.
Mně připadá, že pozdnější švestky bývají méně napadány moniliózou, a to i když je deštivo. Zřejmě je teď i vyšší poškození hmyzem, kde i slabě nabodnutý plod je infikován. Nyní to kromě Chrudimské odnáší i Hanita.
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář (4384) - 234.143 (?),13.8.2017 10:37
Miloš: rozsah moniliózy zrejme závisí aj od polohy záhrady (v tých vyšších býva vlhkosť vzduchu predsa len väčšia aj keď neprší). U nás je tento rok ohľadom moniliózy slivkovín úplne "vyšinutý", zatiaľ som nenašiel ani jeden (!) plod ňou postihnutý. Toto si nepamätám desiatky rokov dozadu. Ale je to u nás ozaj suchý rok. Na fotkách sú Čač.lep., Domáca, Zelená r. a Aprimira, postupne pôjdu do zrelosti. IH
U nás keď som bol doma tiež žiadna monilia, keď ste tu dali pan Hlavatý pekné foto dam aj ja Aprimiru z r.2013 vtedy bola super potom chytila chorobu a vykopal som ju, foto vnuka pri stromku.