To je příklad situace, o níž jsem se zmínil ve vlákně Padlí, strupovitost,...
Nevíme-li, jak pečovat o své stromy, jdeme se poradit do prodejny chemikálií. Cokoli živého nazveme škůdcem, aniž se podíváme, co tam dělá, jen divíme, jak je možné, že jsme je všechny nezahubili.
Ale je to ten lepší případ. Slouží ke cti zadavatelky, že vyfotí a zeptá se. Jiný by šel do OBI a vyptal si "něco na potvory, co mi žerou švestky" Určitě by mu vyhověli.
Jsou postřiky, které zabíjejí broučky sající rostliné šťávy, nebo žeroucí listovou zeleň...ale už nejsou jedovaté pro... dravý hmyz, ptactvo, mravence,...) a včely.
To je pravdivý, ale zjednodušující pohled. Ty neškodné postřiky, které nezabijí ptáka či včelu nezmizí v momentě, co usmrtí mšici, pilatku či listokaze. Včely je s medovicí zanesou do úlů a vyrobí med, zbytky postřiků zůstanou v rostlině, spláchnou se do spodních vod, najdou se v ovoci.
Historia magistra vitae. DDT byl výborný přípravek - usmrcoval hmyz a pro člověka byl zcela netoxický. O Roundupu jsme se učili, že v kontaktu s půdou se rozkládá na CO2 a vodu, na Calypsu je napsáno Pro včely neškodný...