Série Top



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 24.25 (?) 
16.8.2013 16:00

Kedy zacat s ochutnavkou Toptastu ? - mam prve tri plody, dost sa tu popisalo o /ne/ odlucitelnosti v roznych fazach dozrievania. Strom je zasadeny 10/2011 podpnik St.Julien

Dakujem

Stano / Ivanka p/Dunaji 132m n.m. /

Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 16.8.2013 16:22

Dám vám jednu dobrou radu k nezaplacení. Neřešte to pane, tohle nemá řešení. Pohoda, klídek a tabáček...Kedy zacat s ochutnavkou Toptastu?... v tuhle chvíli to nemá cenu řešit, protože plody Toptastu zmodrají, a pak ještě dlouho budou tvrdé.Nejlépe si na nich pochutnáte, až dozrají, a padnou Vám k nohám, ale to může být klidně i za polovinou září, protože Toptaste má údajně tu dobrou vlastnost, že po uzrání ještě plody dlouho drží na stromě... vím, že jste natěšeni, ale v tuto chvíli konzumujte npř. Katinku... jestli ji máte, když né, tak si ji pořiďte.Co byste z toho měli, kdyby jste ty tři plody hned snědli-neměli by jste se na co těšit, a chodit se nač dívat.U mě jsou nezralé, a teprve začínají modrat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.25 (?), 20.8.2013 9:45

laugh dakujem za radu.

Katinku mam u svokrovcov, trojrocny stromcek na myr., ale ten sa snazi prezit, takze na plody mozem zatial zabudnut, mame tam este Hanitu tento rok mala cca 15 plodov, ta je tiez 3r. plody mensie ale chutovo vyborne. Dalej Tophit, Zelenu, Althan.a Wazonovu ring. ale to su nove stromky takze si musime nejaky ten rok, dva pockat.

A na radu pana Petra z P. dnes ochutnam prvy plod Toptastu a uvidim co ponukne a dozviem sa ako je to z tou odlucitelnostou.

Stano /Ivanka p/Dunaji /

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 20.8.2013 9:52

U dalších plodů Toptaste, co jsem chutnal je odlučitelnost sice špatná a je možné, že to takhle i zůstane, ale jinak platí to, co jsem psal, myslím o chuti a konzistenci dužniny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 184.146 (?), 16.8.2013 20:37

Zdravím na Slovensko, pane Stano. Už jsem psal v nějakém jiném vlákně o Toptaste, že v minulých dvou letech byla u mě tato odrůda neodlučitelná od pecky. S postupem času se odlučitelnost bohužel spíše zhoršovala a plody byly až přespříliš sladké, takže se chystám sklidit kompletně všechny plody dříve. Pravda je, že vydrží dlouho na stromě a nekazí se. Je to asi tím, že i když jsou plody už přezrálé, tak je dužnina stále ještě dosti pevná. Tuto přezrálost lze identifikovat právě přehnanou sladkostí. Jestli budou i letos plody s neodlučitelnou dužninou od pecky, to nevím. U někoho tomu tak není, jak se psalo. Víc Vám neporadím. V Ivance pri Dunaji budete se zralostí Toptaste jistě napřed. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 20.8.2013 15:43

U mna zreje Toptaste po Hanite, ktora je prave optimalne zrela a chutna. Toptaste ide hned po nej. Este je tvrdy, aj ked vyfarbeny uz par tyzdnov. Ale Ivanka je  trochu juznejsie, takze pomaly to moze byt u Stana zrele. U mna asi o tyzden. Slivky oberam podla toho ci pri miernom stlaceni plod ca. 5mm povoli, vtedy ju odtrhnem a je dobra. Par toptastov co padlo boli uz zrele, ale bud cervive, alebo nahryznute vtakmi, dalsie este pockaju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.25 (?), 21.8.2013 8:14

Vcerajsia skuska prveho plodu Toptastu dopadla vcelku dobre.

Odlucitelnost -  ziadny problem. Mozno som cakal vacsiu sladkost, jemna korenitost tam bola. Ale mozno som chutnal nie celkom dozrety plod, ale ako pisal Libor duzina mi mierne "povolila". Dalsi plod otestujem o tyzden, uvidim aky bude posun.Plod vazil 52g.

Stano /Ivanka p/Dunaji/ 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.144 (?), 16.8.2013 21:42

Vypadá to, že Topy asi nejdou moc na odbyt - tak se jim musí trochu pomociwink. Zajímavé, že není do hodnocení zahrnuta např. výborná Hanita.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 184.146 (?), 17.8.2013 20:56

Kdysi mi říkal jeden školkař, že Čačanská Lepotica se nesmí podtrhnout, jinak "kroutí hubu", tak nevím jestli nemá stejnou zkušenost Miloš a pan Vinšálek s Hanitou. Já na Hanitu nedám dopustit, to je známá věc.

K tomu Toptaste bych chtěl panu Stanovi ještě říct, že když nějaká švestka nejde od pecky, tak se každému zdá málo zralá a říká si "nechám ji ještě viset", ale u této odrůdy se ta odlučitelnost nezlepší, ba naopak a s chutí je to stejné. Nezlepší se. Tak tomu bylo alespoň u mě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.201 (?), 18.8.2013 9:52

Takřka všechny novější pološvestky, nejen Hanita, se nemají trhat, jakmile zmodrají (jak jsme na to byli zvyklí u staré Domácí).  Musí se počkat, až změknou. Jsou výjimky, které se dají jíst ještě tvrdé (Prezenta, Elena, Toptaste, možná i jiné), ale nebude jich mnoho. Nezkoušel jsem, jak by chutnalo,  otrhat tvrdé pološvestky a nechat dozrát (změknout) uskladněním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika