Povýsadbový řez velkoplodých myrobalánů



host - 94.7 (?)
12.4.2018 19:08

Zde je fotka Zorky

Zorka
Zorka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 77.45 (?), 11.4.2018 13:44, zobrazeno: 5972x

Zdravím,

na podzim jsem zasadil dva velkoplodé myrobalány - prostokořenný stromek odrůdy Obilnaja (podnož myrobalán) a pravokořenný stromek odrůdy Rumjanaja Zorka v kontejneru.

Nyní stojím před otázkou co s nimi. První problém je v tom, že jejich tvar (množství a postavení větviček) neodpovídá "ideálu" uváděnému ve všech návodech na řez dostupných na internetu. Dále se přiznám, že jsem spíše zastáncem neřezu, případně řezu velmi omezeného.

Zorka je pravokořenná z kontejneru, tu bych teoreticky pro vyrovnání nadzemní a podzemní části ani stříhat nemusel, že?  Ale co říkáte na její tvar? Jak byste ji případně zastřihli?

Obilnaja byla prostokořenná, tak tu bych raději zastřihnul. Jenže jak, a co to vůbec mám, je to špičák s předčasným obrostem nebo čtvrtkmen?

A co se stane, když už je více zastřihávat a řezat nebudu? Myslím v dalších letech. Láká mě nechat stromek růst tak, jak chce on, byť za cenu menší úrody, ale např. u Zorky se obávám bujného růstu.

Ptám se jak úplný blbec, já vím, ale jsou to mé úplně první ovocné stromy. Každopádně předem díky za rady.

Alin

Obilnaja
Obilnaja
   
host - 94.7 (?), 12.4.2018 19:08

Zde je fotka Zorky

Zorka
Zorka
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.4.2018 11:57

K vyššímu výhonu dát tyčku, narovnat ho. Odstříhnout ten suchý čípek. Nižší vyříznout na větevní kroužek. Narovnananý výhon zakrátit jen o kousek takový, aby odpovídal plánovné výšce koruny. Na něm byste měl založit základ korunky. Pod horním očkem jedno vyloupnout, dalších pět nechat, pod nimi vylomit 3-4 očka. Podívejte se na založení korunky na špičáku. Aby výška kmínku odpovídala Vašim přáním. 

Bujnost stromku se dá korigovat řezem, až po odkvětu. Tak se koriguje i násada plodů. Dlouhé výhony můžete krátit i létě, zkuste najít článek o Zorce v Zahrádkáři 11/2012. No a pokud nepustíte žádnou Šárku do zahrady, nebude tam. 

   
host - 157.239 (?), 12.4.2018 21:22

Těžko poradit opatrnému zastánci neřezu... Co je to špičák, předčasný obrost, čtvrtkmen?... SPCH

   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 12.4.2018 22:14

Jste-li úplný začátečník, přečtěte si i něco jiného, než napsal pan Svoboda. Na druhou stranu je myrobalán ovoce, které je pro začátečníka tohoto přesvědčení docela dobré ovoce. To bude plodit i bez jakéhokoliv kontaktu s nůžkami nebo pilkou. Proč budete rovnat objem kořenů a nadzemní části u sazenice z kontejneru? To se dělá u prostokořených stromků. Myrobalán je v podstatě keř nebo malý stromek. Nevím jak Obilnaja (ta snad má mít jen střední výkonnost), ale Zorka se bez řezu a probírky spíše uplodí, než by měla ovoce málo. Ona o ní nestojí ani pilatka, tak jí přirozeně koriguje jen eventuelní mráz, monilie nebo červíci. Bez řezu a korekce má velké výkony drobného, hůře vyzrávajícího ovoce a postupně slábne.  

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 236.1 (?), 13.4.2018 10:17

Obilnaja - stejně jako většina myrobalánů - rodí jak blázen, ale roste jen středně. Řez je nutný, jinak budou plody stále menší a růst se pomalu zastaví.
   Zorka mě zklamala na celé čáře. Jednak vyžaduje důslednou a detailní probírku plůdků, jinak se - jak říká Ivan - uplodí. Pak mi k tomu dostala šarku a postižené plody jsou nepoživatelné. Zorku nikdy více.

         
host - 94.7 (?), 13.4.2018 23:49

O Vašich problémech se Zorkou jsem četl. Uvidím, já to dopadne u mě, kdyžtak ji nahradím něčím jiným.

Mohl bych se tedy zeptat, jak konkrétně byste ty mé stromky teď na jaře ořezal? Díky

      
host - 94.7 (?), 13.4.2018 23:45

"Proč budete rovnat objem kořenů a nadzemní části u sazenice z kontejneru? To se dělá u prostokořených stromků."

Vždyť píšu, že Zorku kvůli tomu stříhat nebudu. Jinak, já si právě nazorem pana Svobody nejsem zcela jist, proto také píšu sem.

Alin

   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.4.2018 11:42

Postranní větvičky na vnější pupen - u tenkých ten nejbližší zdravý od konce, u silného na 4-6 oček. Terminál tak aby byl cca o 40 cm výše než nejvyšší výhon, očko nad střed. Je možné, že z nového obrostu narostou větvičky, které se Vám výškou nad zemí a uspořádáním budou líbit na založení koruny více. Potíž je s tím, že nízko založená koruna je v často sekané zahradě velkou překážkou, zejména pokud se rozkládá přirozeně nebo řezem do šířky.   

      
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 92.24 (?), 16.4.2018 13:33
Pisi z mobilu :-( 1) i ja dekuji za cenne informace, ze se druhe ocko tez vyslepuje jsem nevedel. Nechal jsem cca 5 ocek a nekolik jich dolu vyslepil. Ted zacinaji vsak poustet i ocka nize, tak je budu muset vyslepit tez. Narasena se mi je vyslepuje mnohem lepe, snad to nevadi? 2) pri preroubovani slabsi vetvicky ci podnoze, vyslepujete hned i ocka pod roubem? Nevim, zda-li neodebiraji ziviny, na druhou stranu zase tahnou mizu? 3) u maleho semenacku (viz. obr) ktery chci nechat jeste narust a pak naockovat/naroubovat, mam nechat bocni obrost nebo vyslepit a nechat jen terminal, at to neni sama vetvicka a mam misto na ockovani? Omluva za dotazy mimo tema :-(

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika