Jolina a Joganta



                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?) 
26.8.2024 11:20

Zdravím, Milo. Jolina má nějaké náznaky, ale vesměs není zralá. Vím, že neuznáváš domáce slivky, ale je to momentálně zdejší největší delikatesa. Takový dobře vyzrálý rumunský Tuleu Gras, to je něco. cheeky

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (351) - 49.56 (?), 26.8.2024 21:00

Zdravím Peter nieže neuznávam staré odrody, ale sklamali ma v odolnosti voči chorobám šárka monilia odolnosť na jarný mráz.Chuťovo sú výborné ale čo stoho?Napríklad Toptaste prvé stromky kúpené pred 20 rokmi postupne som dokupoval mám ich 34 stromkov tá slivka ma nikdy nesklamala každý rok rodí nikdy nevinechá kúpil som pred 6 rokmi z Nemecka slivku Moni stromček 4 metre vysoký tento rok má 10 sliviek chuťovo špica ale čo úroda?To isté z marhulkami snažím sa už sadiť marhulky odolnejšie na jarný mráz nové odrody nemajú moniliu sú rezistentné na šarku chuťovo vynikajúce. Preto som na facebooku fórech tam sa dá toho veľa zohnať. Teraz profesor Kesarovič zo Srbska predctavil novú slivku ktorá im tam zmutovala poslal som tie videá kámošom skúsia ju pre mňa získať to je môj smer.

Nová odroda
Nová odroda




                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 28.8.2024 8:41

Dobro jutro, Milo. Zajímavá informace o slivce MONI, která se stala "modlou" v oblastech silně zasažených šarkou. Já na staré slivky nedám dopustit, zvláště letos kdy některé z nich na chráněném stanovišti přežily jarní mrazy. Jsem absolutně nadšený z Domácí velkoplodé, Bystrické muškátové, nebývale obsypaného Tolaru a velmi chutného Tuleu Grasu. Ještě přežily Eleny, nějaké Presenty, Hanity, Toptastů bylo málo. A samozřejmě ta Jolina, u které vyzralé plody ze žlutou dužninou jsou celkem obstojné. Mnohem lepších bylo pro mě pár Durancií, co jsem tady měl.

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 1.9.2024 9:53

Dobré byly ty největší plody Joliny, ostatní byly jalové. Nejpozdnější švestky tady trpí nájezdy hmyzu a ptáků. Na Jolině skoro už nic není. Některé plody Eleny jsou také velmi chutné, ale pěknou úrodu tito nájezdníci nenechají na pokoji. Ještě chutnější jsou Presenty, ale ty co shodí ptáci, nejsou dobře vyzrálé. Prezident už dávno zmumifikoval. Jedinou Harbelu a jediný Bluebell sklidila dříve moniliová hniloba. Těchobuzická byla skvělá, ale byly to jen 4 větší plody. Tuleu Gras dozrál také do výborné kvality. Opravdu výborná pravá švestka se vším všudy. Prozatím největší letošní poklad u mě Bystická muškátová, Domácí velkoplodá. Jofely na novém stromku jsou takový stanleyovský průměr. To už byly lepší ve stejném duchu ty plody Bluefree. A samozřejmě chutně švestkové Durancie, i když nejdou od pecky.

                     
host - 136.144 (?), 11.9.2024 17:15

Zdravím všechny pěstitele Joganty a chtěl bych se zeptat, jak je na tom s citlivostí na choroby druhu jako rez, korkovitost plodů, dírkovitost...  Mám od jara nový stromeček bez plodů, na listech jsou ale viditelné menší příznaky. Biegler

                     
host - 249.55 (?), 12.9.2024 12:05

Zdravím, u joganty je to jasné- nejdříve odlistěná (transchelia pruni), a také nejdříve shnilá- citlivost na moniliózu už během barvení (poměrně velkých) plodů je šílená... osobně jsem s ní skončil. jolinu třeba vyzkoušet, jofela na tom byla o dost lépe, tu bych i vysadil... d

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 12.9.2024 12:25

Asi bych mohl potvrdit, co píše David. Ten druhý stromek, což bude Joganta, má taky všechny plody brzo shnilé. U Joliny bych musel mít opravdu velký strom, ale Elena je větší, plodí krásně, ale ptáci a moniliová hniloba nedopřejí sklizně. Špatně vyzrálé plody Eleny, Presenty i Joliny nestojí za nic. Při řádném vyzrání jsou to velice chutné švestky. Ovšem tady jen ty větší plody. Taky bych souhlasil s tvrzením, že Jofela tolik nehnije. Jestli se také dostaví nějaká slušná chuť, to je ve hvězdách.

                     
host - 136.144 (?), 12.9.2024 12:37

Na Jogantě listy drží na rozdíl od odkopků karlátek a nebo štěpovaných různých i starých odrůd renklod. Tam už listí rez švestková dost očesala. Letos je to extrém. Akorát z té dírkovitosti na Jogantě nemám radost. To ani na Hanitě která je jí vyhlášená nemám takové potíže za celou dobu pěstování.  Dnes jsem se byl na stromeček znovu dívat a ty příznaky už jsou o dost horší. Monilii mám úplně na všem i na odkopcích, letos další extrém. Na to že nebyla moc velká úroda jsem asi ještě nikdy tolik plesnivých plodů neposbíral za celou existenci sadu na jednotku plochy. Biegler

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika