Takže zhruba v období dozrávání Hanity. Co se týče klasických Domácích švestek, tak v tomto roce rozhodně nebyly všude. Na mnoha místech na jaře zřejmě zmrzly. Kupříkladu ve vyšších polohách (Hornosvratecká vrchovina, nebo pod Orlickými horami).
To není můj stromek. Je to foceno u cesty. Pokud se tam dostanu až plody dozrají tak se to pozná ihned. Jinak perfektní zdravotní stav bez šarky, převeliká plodnost. Krása, že?
Jiří II - Zlatý Zahrádkář (598) - 143.84 (?),31.8.2016 16:55
S tou šarkou máte pravdu. Jinak se podivuji tomu, že loni byla stejně obsypaná jako letos. Je o poznání sladší, vzrůstnější a plodnější než švestka zei semenáče, Bude to asi tím, že ve Vanovicích vybrali pro množení dobrý klon a že je na myrobalánové podnoži.
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář (1422) - 137.210 (?),29.10.2017 7:55
Podařilo se mi vypátrat původ Domácí rané (Wegierka Wczesna).Jedná se se o klon Bystrické, původem z Maďarska - plody jsou střední velikosti 32-38 gramů, dozrávají v polovině srpna.
Takže zhruba v období dozrávání Hanity. Co se týče klasických Domácích švestek, tak v tomto roce rozhodně nebyly všude. Na mnoha místech na jaře zřejmě zmrzly. Kupříkladu ve vyšších polohách (Hornosvratecká vrchovina, nebo pod Orlickými horami).
Stále platí, že není nad Domácí švestku. Určitě by bylo zajímavé poshánět většinu jejich klonů, než stále shánět ty německé "švestkové napodobeniny". Mám tady taky jednu koupenou Domácí švestku. Některé plody jsou sice částečně postižené šárkou, ale tu jedinečnou, švestkovou chuť si zatím drží.
Pujdu zžřejmě proti proudu.Tak se stalo, že mě letos zaujaly plody tolik opovrhované Těchobuzické.A tak.zatímco některým nedozrála ani koncem září, u mně v hornatých Beskydech je zralá a měkká už nyní.Plody velké, tvarem typické... na švu s plně vypouklým bříškem, takže záměna není možná.Konzistence švestková, chuti typicky švestkové.Jsem spokojen.
Zdá se mi, že mnohé odrůdy vycházejí v různých letech pokaždé jinak. A neplatí to jen pro švestky. Takové Rozely jsou letos o polovinu větší než byly loni při sklizni v půli října. Přitom úroda stejná. Jiné odrůdy naopak loňských kvalit nedosahují.
Pro Těchobuzickou to platí taky. Osm let čekání na první plody, nadšení z prvních úrod, pak rozčarování v dalším roce ze švestek bez sladkosti. Letošní rok je pro "těchnu" dobrý. Aromatická sladká dužina s příchutí po rynglích patří k tomu nejlepšímu, co je nyní na stromech. A co je ještě cennější - monilie na nich řádí méně než jinde.