Je kos škůdce?



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?)
27.4.2010 11:55

Také mám počítač u okna s výhledem na jezírko a pozoruju denně kosy jak zápasí se žížalama v trávníku, konipásky, kteří mají momentálně námluvy, nakrucujou se kolem jezírka a kočka se z toho může pominout... Teď tady nějací malincí ptáčínci (musím ještě kouknout do encyklopedie kdo to je  také sbírali do zobáčků jemnou vlnu z našeho pejsana - tedy sbírala samička, sameček prozkoumával břeh jezírka  Ano, chci tím napsat také to, co psali už ostatní přede mnou - že není na nás, aby jsme určovali, kdo tu je a není škodlivý... Ano, taky mě štvou, když mi rozklovají ty největší jahody, ale pak si řeknu, že se holt taky chtějí namlsat a nebudu přeci lakomá... A zahrada je mnohem hezčí, když mi tam něco žije, něco se děje, je tam pohyb a zpěv 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 243.142 (?), 24.6.2010 2:00

špačci taky nejsou přemnožení, jen se sdružují, to je přemnožený to víno a tím je láká, a člověk (mimochodem sám přemnožený a největší škůdce) ani neumí používat ochrany krytem - sítí

   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 70.100 (?), 27.4.2010 6:38

Pokud mám odpovědět na název vlákna, pak z hlediska zahrádkáře ano. Kos dokáže poničit mladou zeleninu, likvidovat drobné ovoce. S tou užitečností to nebude nijak horké, živí se ve značné míře žížalami a tu se nám to trochu kříží - zabij kosa - zachráníš žížalu. Přemnožení resp. rozmnožení více než by dovolila běžná úživnost, kosi jistě jsou v městských aglomeracích. Jestli se máte začít bát nevím, na to se nedá odpovědět. Nicméně jahody budete muset přikrýt. Představa, že sedím s kávou, pozorujíc kosa, jak mi likviduje nejlepší jahody pro vnoučata, kolem nichž jsem celý rok lezl (kolem jahod), je poněkud tristní.

      
host - 178.235 (?), 27.4.2010 8:31

Ano, kos je všude a kromě výstižně podaných vlastností ovládá i boj.Boj o vlastní teritorium.Neumím popsat, co denně sleduji.Nejmíň měsíc zápasí pára kosů o své hnízdiště na túji s párou hrdličky zahradní.Tak houževnatě, že lítá většinou bílé peří provázené obrovským kosím křikem.Často musím zasáhnout a rozhánět je.Napadané peří chodí sbírat vrabci na své hnízdo, takže mám denně zajištěn i úklid.Přes zimu je strom obsazen kalousky, kteří teď už hnízdí v nějakém opuštěném hnízdě.

         
host - 255.14 (?), 27.4.2010 8:42
mám počítač pri okne takže pozorujem nášho záhradného kosa vždy pri práci, mám okrasnú záhradu takže mne moc neškodí akurát v lete ozobe tie naj krajšie a najvyšie rastúce čerešne..o čo sa chcem ale podeliť je, ako vrabci usilovne hopsajú po trávniku a zbierajú srsť nášho hafkáča do zobákov, na stavbu hniezd, naberajú si ju vlások po vlásku, po chvíli hopsania vyzerájú akoby mali fúzy, s deťmi im hovoríme fúzaté vrabce... mamina
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 27.4.2010 11:55

Také mám počítač u okna s výhledem na jezírko a pozoruju denně kosy jak zápasí se žížalama v trávníku, konipásky, kteří mají momentálně námluvy, nakrucujou se kolem jezírka a kočka se z toho může pominout... Teď tady nějací malincí ptáčínci (musím ještě kouknout do encyklopedie kdo to je  také sbírali do zobáčků jemnou vlnu z našeho pejsana - tedy sbírala samička, sameček prozkoumával břeh jezírka  Ano, chci tím napsat také to, co psali už ostatní přede mnou - že není na nás, aby jsme určovali, kdo tu je a není škodlivý... Ano, taky mě štvou, když mi rozklovají ty největší jahody, ale pak si řeknu, že se holt taky chtějí namlsat a nebudu přeci lakomá... A zahrada je mnohem hezčí, když mi tam něco žije, něco se děje, je tam pohyb a zpěv 

               
host - 158.26 (?), 29.4.2010 0:05

Tak naši kosi asi nebudou normální, protože na jahody opravdu nechodí. Tím, že mi vyzobávají žížaly, mě trošku štvou, protože po dešti žížaly, které vylézají zpod zámkové dlažby, sbírám a přemísťuji na trávník, aby mi ho provzdušňovaly. Ale přesto proti nim žádné represe neplánuji.

                  
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.254 (?), 29.4.2010 21:08

Jsou to zpěváčkové hospodáříčkové a zahrada je jejich. Já je miluju. Když slyším jejich rozlobený hlas, běžím se jich zastat a padoucha, většinou je to kočka, ženu pryč.

                     
host - 61.65 (?), 1.5.2010 18:45

Na velké zahradě kos moc škody nenapáchá, protože je spíš individualista, ale na malý dokáže kosí rodinka zlikvidovat úrodu jahod, borůvek i červeného rybízu (osobní zkušenost).

Od doby co jsem vysadil muchovník se soustředí hlavně na něj a než ho stihnou sezobat, tak je ostatní ovoce v pohodě. To je jediná obrana, přikrývání, CD na provázku, atd. nepomáhá.

                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 2.5.2010 2:00

Okolo staveniště plotové podezdívky jsem včera (vlastně již v pátek) zesekl trávník, abych to moc neuválel a nepošlapal a celý den okolo mne špacíroval kos. To se mu to v nízké travičce dobře hledalo.

   
Jirka J. - (3) - 33.61 (?), 2.5.2010 20:37

Ne není, je to kamarád. A krásně zpívá - zrovna v tomhle období. Kos sice v budce nehnízdí, ale když ji uděláte, při troše štěstí se vám "přemnoží" sýkorky, rehkové nebo třeba brhlíci. To je potom nádhera! 

kos
kos
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika