Glyfosfát karcinogenní?



host - 187.216 (?)
16.12.2017 12:52

...Sám budu v lednu absolvovat prodlužovací kurz a test, jako kdybych po více jak dvacetileté praxi v oboru půlku zapomněl...

Jako řidič chodím na školení každý rok a nemyslím že je to zbytečné.

U některých přípravků bývá dle mého i nedostatešný návod. Že je 1l prostředku určen na 600l vody a ošetřím s ním 4 ha je pro zahrádkáře informace mnohdy ne zcela jasná, uvedené dávkování na cca 10l vody by mělo být samozřejmostí...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 15.12.2017 6:37

Naprosto souhlasím s omezením použití glyphosátu, desikace před sklizní mi připadá jako hodně za hranou. Používám ho hlavně na podzim po sklizni proti vytrvalým plevelům (na jaře v plodině se likvidují velmi obtížně) a také před výsevem na hrůbky, které jsou nachystané cca dva měsíce předem.

                     
host - 185.161 (?), 16.12.2017 8:59
Brede díky za závan zdravého rozumu. Paradoxně, když byl glyfosát ještě pod patentovou ochrannou, byl drahý a jeho cena odrazovala chudší pěstitele od jeho "neherbicidního" použití, což platí zejména pro rýži. Cestou by mohla být nějaká daň, ale na tom se asi nikdo nebude schopen dohodnout. Mám ale obavy, že to může dopadnout tak, že nebude dostupný pro malospotřebitele. Velkospotřebitelé budou muset své zaměstnance proškolit (jako by dnes dobře nevěděli, co dělají). Už se to objevilo v rozhovoru s šéfem katedry přírodních látek VŠCHT, že glyfosát nepatří do rukou zejména zahrádkářům. Jako by to byli oni, kdo jsou zdrojem celosvětové zátěže. Něco se ale zakáže, veřejnost bude trochu upokojena, velkovýrobci absolvují školení a zahrádkáři budou v případě potřeby hledat, který ze známých jim v práci odleje deci z padesátilitrového sudu. Zuzana
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 16.12.2017 10:30

Můj osobní názor je, že to skutečně dopadne tak, že podobně jako spousta dalších pesticidů, bude glyfosát povolen jen pro profesiální uživatele.
Co se týká školení, ta už jsou dlouhodobou povinností pro profesionální uživatele, i když zákony tuto povinosti velmi často mění. Sám budu v lednu absolvovat prodlužovací kurz a test, jako kdybych po více jak dvacetileté praxi v oboru půlku zapomněl. 

                     
host - 187.216 (?), 16.12.2017 12:52

...Sám budu v lednu absolvovat prodlužovací kurz a test, jako kdybych po více jak dvacetileté praxi v oboru půlku zapomněl...

Jako řidič chodím na školení každý rok a nemyslím že je to zbytečné.

U některých přípravků bývá dle mého i nedostatešný návod. Že je 1l prostředku určen na 600l vody a ošetřím s ním 4 ha je pro zahrádkáře informace mnohdy ne zcela jasná, uvedené dávkování na cca 10l vody by mělo být samozřejmostí...

                     
host - 104.15 (?), 16.12.2017 19:02

Ja glyfosat nepouzivam zo zasady. Pretoze je to svinstvo a nie je nutne ho pouzivat. Okrem pupenca sa kazda trvaca burina da s vysokou uspesnostou mechanicky zlikvidovat pocas 1 sezony. Aj pupenec sa da, len to trva niekedy aj 3 roky. Avsak je pravda, ze tieto mechanicke postupy su narocne na cas, fyzicku aj priestor (nemozno na danej ploche nic ine pestovat). A to sa dnes nenosi, vsetko musi byt hned, bez namahy. Ze po nas potopa? To nikoho netrapi, len aby bola poriadna flakota tzv. masa na tanieri a dostatok casu na vosokohodnotny kulturny program a la Prostreno, Vymena manzelek a pod... 

Pouzitie glyfosatu nie je ospravedlnitelne ako napr. pri chemickej ochrane voci m. laxa pocas kvitnutia kostkovin, kedy dodnes neexistuje ina dostatocne ucinna alternativa.

Neplati, ze glyfosat je v zemi neskodny. Ak sa aj rozlozi, tak na este skodlivejsie latky, nez bol on sam. Jeden velmi mudry rodinny prislusnik ho aj napriek mojmu zakazu pouzil pred 4 rokmi pri malinach - na ploche cca 1m od porastu, kde neboli ziadne zelene vyhony, ani len pri zemi, ale boli tam korene. Maliny ciastocne prezili, ale doteraz niektore prinasaju degenerovane plody a maju priznaky poskodenia na novych listoch. A to odvtedy ziaden herbicid v okoli nebol.

Ze "zahradkari" ku glyfosatu nebudu mat pristup ale profi ano, principialne nevidim ako diskriminaciu. Co vidim na okoli, nikde tu chemiu nepouzivaju s rozumom, casto 5 az 10 nasobnu koncetraciu glyfosatu oproti odporucanej, lebo cim viac tym lepsie. Ze to je nakoniec aj tak kontraproduktivne, lebo sa tak spali vrch ale nedostatocne koren, to si vysvetlit nedaju. Postrekuju kludne za vetra, aj k susedom, s vyhovorkou, ze to len teraz sa vietor otocil, doteraz fukal opacne. Nicia si zdravie, kludne idu len v otvorenych sandaloch a trenkach bez nejakej ochrany, miesaju koncentrat s holymi rukami... Nemaju nastaveny postrekovac, zle trysky ci tlak, tecie im to na chrbat aj vsade naokolo. HNUS. Niezeby mi az tak zalezalo na ich zdravi (hoci im na liecbu rakoviny nakoniec aj tak budem musiet prispievat cez dane), ale uz mam plne zuby nasledkov ich blbosti v mojej zahrade. 

O profi si iluzie nerobim, tam to sypu tiez vo velkom, ale ti co to robia, maju aspon pravidelne lekarske prehliadky, klimatizovany traktor s filtrami, skolenia. A ked raz bude vola, ich spotreba sa da dost jednoducho obmedzit aj kontrolovat, kazda bandaska postreku by sa dala odsledovat, kym "zahradkarov" neodsleduje nikto. Narobia si zasoby na 100 rokov dopredu, aby to tam mohli sypat este aj ich vnucata.

Trnavsko 145 mnm

                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.177 (?), 17.12.2017 16:17
104.15: Súhlasím, že väčšina používateľov pesticídov (nielen glyfosátu) hrubo nedodržiava ochranné pravidlá (foto 1-3). Ja glyfosát v záhrade nepoužívam vôbec, mimo záhrady len v minimálnej miere a v odporúčaných koncentráciách. Glyfosát tu ale máme - zrejme aj tí čo ho nikdy nepoužili, alebo o ňom ani nepočuli - a to priamo vo svojom tele (foto 4-6). To foto 7 je (zatiaľ) iste extrémna hyperbola, ale minimálne by sme mali o týchto otázkach premýšľať. IH







                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 17.12.2017 23:09

Něco pozitivního by tam nebylo? My to, bohužel, ovlivníme tak na své zahrádce, pokud vám tam občas ovšem nepřiletí glyphosate od souseda jako mě. GMO je byznys netušených rozměrů s jediným účelem maximalizovat zisk. GMO nesou i řadu dalších neobjasněných rizik, nekontrolovatelné šíření nepůvodních genů, potenciální alergie. A v přístupu ke glyfosátu také rozhodují ryze ekonomická kritéria - používáme ho, protože není 100% jisté, zda škodí. Kdyby se rozhodovalo v nepodjatých odborných kruzích, nejspíš by se musel uplatnit přistup konzervativní předběžné opatrnosti.

Snad to nedopadne jako s Agentem Orange...

                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 15.12.2017 11:23

Druhá strana mince = emocionální výkřik bez argumentů. Překvapuje mne, kolik zastánců (prezentujících se jako prostý přispěvatel diskuzních fór a nikoli troll nebo lobista) glyfosát má - že by jim tak šlo o ekonomický rozkvět firem, nebo aby stála mouka o korunu méně?

Osobně, pokud by byly na krámě rohlíky s nápisem "obsahuje stopy glyfosátu" za 0,90,- Kč a vedle v regálu "bez herbicidů" za 2,50,-Kč mám naprosto jasno, které bych dětem koupil. Tato možnost ovšem neexistuje, pokud budou vítězit ekonomická hlediska nad zdravotními.

                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.57 (?), 15.12.2017 16:33
Pre predstavu aké kvantá herbicídu idú do pôdy viď foto. Sú na ňom údaje o aplikovanom glyfosáte v USA v jednotlivých dekádach, tie údaje sú v miliónoch kilogramov.Takže za tú poslednú dekádu uvedenú v grafe to bolo 1 070 000 000 kg. IH (Po nás potopa...?!)

                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 16.12.2017 10:25

Důvodem takové obrovské spotřeby glyfosátu v USA je pěstování "Roundup Ready" GMO plodin, protože na ně Roundup a jemu podobné neúčinkuje, zatímco na plevele ano. Otázkou je, co potom zůstane v plodinách?   
Z USA bychom si příklad rozhodně brát neměli, například monokultury bez jakéhokoliv střídání plodin jsou tam zatím o moc častější než u nás.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika