Zapěstování kmínku z výhonu



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
8.7.2010 23:50

Bohužel, neznám aktuální situaci na Vašem keři, proto se mi nyní obtížně radí. Pokud byste ale opět vylomil nově vyrůstající výhony z bazálních pupenů, obávám se, zda adventivní (záložní) pupeny budou plodné. S tím nemám zkušenost, neboť takto jsem dosud neexperimentoval. Myslím si ale, že pravděpodobně plodné nebudou.

Existuje ale jiný způsob, jak dosáhnout v příštím roce plodnosti: Vyberte z nově rašících sekundárních výhonů ten nejvitálnější a nejlépe postavený. Z něho lze vychovat nový plodný letorost pro budoucí tažeň. Tento vybraný výhon nyní podpořte v intenzivním růstu zaštípnutím původního (primárního) letorostu a rovněž i zaštípnutím (nikoli vylomením) všech ostatních sekundárních výhonů. Tento Vámi vybraný výhon udržujte trvale v růstu a potlačujte růst ostatních neperspektivních výhonů. Vzhledem k příznivému současnému datu - počátek července, máte velkou naději, hraničící s jistotou, že nově zapěstovaný výhon dostatečně vyroste a vyzraje tak, abyste na něm získal potřebných 6÷8 plodných oček.

Doufám, že to, co jsem zde stručně popsal bude srozumitelné...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 244.2 (?), 1.7.2010 12:38

Díky moc, to jsem chtěl slyšet. Též si myslím, že troška rozhozeného cereritu nebo ten Kristalon nic nezkazí. Budu se držet hesla "nic se nemá přehánět" a uvidím. Díky...

               
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 2.7.2010 22:34

A klidně můžete použít i nějaké hnojivo na list. Já používám Vinofert.:-).

                  
host - 16.70 (?), 3.7.2010 11:37

OK, já ho vyzkouším, jestli teda bude někde k mání. A jak často se zhruba aplikuje nerad bych to zase přehnal. Dávkování ale asi bude na obalu, že? Normálně se nastříká nějakým rozprašovačem na listy a rostlinu?

                     
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 4.7.2010 23:42

Používám ho každých 14 dní. Dávkování podle obalu, spíš raději o něco méně.Nevím jestli ještě Vinofert seženete, kupoval jsem ho již dříve, ale určitě bude v prodeji něco podobného.Prostě jakékoliv listové hnojivo na révu.A hlavně provádějte postřik brzy po ránu, dokud ještě nepálí sluníčko.:-).

                     
host - 84.138 (?), 5.7.2010 23:07
dvojročná sadenica odrody Dačnyj zrezaná na jar na jedno očko po vylúpnutí "vlkov" vyháňa z očiek spoza listov, ktoré mali začať hnať až budúcu jar, po vytvorení kmienika. čo s tým ďalej? aj tie vylúpňuť? z čoho potom zapestujem kmienik, keď hlavný výhon sa už teraz rozvetvuje? ešte sa mi to u révy nestalo... vaše skúsenosti?
                     
host - 79.232 (?), 7.7.2010 22:54

Mam ten isty pripad.Dvojrocne sadenice NERO a MOPR po vylomeni zalistkov vyhanaju z ociek spoza listov ktore by podla mna mali tiez vyhanat az na buducu jar tiez neviem co to mohlo sposobit a co dalej robit.Vylamovat tieto nove vyhony z ociek? Ako sa to prejavi v buducom roku z coho vypucia nove letorasty? 

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 8.7.2010 0:24

S odkazem na dva předešlé příspěvky bych rád bych podiskutoval na téma "vylamování zálistků". Mám takový pocit, že se tato procedura značně démonizuje a mnozí pěstitelé systematicky a pečlivě vylamují veškeré zálistky, aniž by si uvědomovali, proč to vlastně dělají. Jako kdyby byly zálistky nějakou chorobou. Já osobně spatřuji přínos vylomení zálisků pouze v prosvětlení keře v oblasti hroznů při jejich dozrávání, případně v redukci listové plochy v příliš zahuštěných partiiích. Jinak jsem k vylamování zálistků spíše skeptický a provádím je omezeně. Nepozoruji, že by to rostlinám nějak ubližovalo ani nepozuruji zhoršení úrody. Navíc zejména u mladých rostlin mají zálistkové výhony důležitou funkci alternativních (sekundárních) letorostů, které v případě poškození hlavního letorostu přebírají jeho funkci a nahrazují jej. Ptám se tedy, jaké jsou jiné důvody pro doporučované vylamování zálisků?

A na dotaz, co dělat když po vylomení zálistků začaly předčasně rašit bazální pupeny letorostu, bych poradil asi toto: pokud byly zálisky vylomeny na budoucím tažni, a pokud ze všech perspektivních plodných pupenů nyní předčasně raší nové letorosty, nechal bych je volně růst s cílem jejich dostatečného vyzrání. Redukci těchto výhonů provést případně až po jejich dostatečném vyvinutí, kdy se vyjasní kvalita a počet plodných oček pro příští rok. Zatím je totiž ještě dostatek času na to, aby si rostlina stačila vytvořit alternativní zásobu plodných oček pro příští sezonu.

                     
host - 84.138 (?), 8.7.2010 16:17
vďaka za odpoveď Wimpi. v mojom prípade sa naozaj jedná o predčasné rašenie bazálnych pupeňov. ešte som sa s tým nestretol, iné odrody viniča mi to nerobili po vylomení zálistkov, že by bazálne očko vyrašilo ešte v tom istom roku. je možné, že som ich vylamoval príliš skoro alebo ten rast budúceho ťažňa je príliš bujný. takže podľa Vás je lepšie nechať rozvetviť révu, keď raší z bazálnych očiek. ako potom na jar vykonať rez na týchto bočných výhonkoch, na jedno očko? vždy to robím tak na jar pri dvojročných sadeniciach, že na hlavnom ťažni nechám 5-6 očiek a ostatné vylúpnem. čo teda s bočnými výhonmi na jar?
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 8.7.2010 23:50

Bohužel, neznám aktuální situaci na Vašem keři, proto se mi nyní obtížně radí. Pokud byste ale opět vylomil nově vyrůstající výhony z bazálních pupenů, obávám se, zda adventivní (záložní) pupeny budou plodné. S tím nemám zkušenost, neboť takto jsem dosud neexperimentoval. Myslím si ale, že pravděpodobně plodné nebudou.

Existuje ale jiný způsob, jak dosáhnout v příštím roce plodnosti: Vyberte z nově rašících sekundárních výhonů ten nejvitálnější a nejlépe postavený. Z něho lze vychovat nový plodný letorost pro budoucí tažeň. Tento vybraný výhon nyní podpořte v intenzivním růstu zaštípnutím původního (primárního) letorostu a rovněž i zaštípnutím (nikoli vylomením) všech ostatních sekundárních výhonů. Tento Vámi vybraný výhon udržujte trvale v růstu a potlačujte růst ostatních neperspektivních výhonů. Vzhledem k příznivému současnému datu - počátek července, máte velkou naději, hraničící s jistotou, že nově zapěstovaný výhon dostatečně vyroste a vyzraje tak, abyste na něm získal potřebných 6÷8 plodných oček.

Doufám, že to, co jsem zde stručně popsal bude srozumitelné...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika