Výsadba révy vinné



                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?) 
16.4.2010 12:02
Taky jsem to tak dělával. Čtyři pět prutů přímo do země a vždy se některý ujal, jenže... Někdy se stalo, samozřejmě že záleželo na podmínkách, že vyrašil ale nevyzrál a v zimě pak zmrzl. I proto nyní používám postup zakořeňování v PETkách do perlitu a následné přesazení do kontejnerů (březen-duben). Ven dávám po zmrzlých sazenice u kterých vím že jsou již kořeny v dobrém stavu. A to je ten náskok před zastrkáváním přímo do země. Všechno mám jen stolní odrůdy. Mirek
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 16.4.2010 13:27
Dávali jsme zakořenit do PET do pilin. S Agroperlitem zkušenosti nemám. Pane Mirku, nezkoušel jste to? V pilinách se mi zdálo příliš mnoho rosných kořínků. Prosím, poraďte.Ď.MH
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.4.2010 13:43

V agroperlitu zakořeňují řízky velmi dobře. V okolí řízku je održována 100% vlhkost a současně je zabezpečen trvalý přístup vzduchu, prostředí je sterilní. Hrozí pouze postupné prosychání perlitu zhora odparem (perlit má obrovskou odparnou plochu), proto je nutné periodicky stav vysychání kontrolovat a přizalévat. Po narašení oček a vyrašení prvých kořínků je však dobré přesadit řízky z perlitu do vhodného zemního substrátu, aby mohly začít kořínky přijímat živiny z venku a aby nové výhony nevysilovaly dřevitou část řízku. Jako zemní substrát používám směs zahradního řízkovacího substrátu (kupuji v zahradnictví) a agroperlitu v poměru 2/3 : 1/3. Řízky jsou jak v bavlnce.

                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 114.159 (?), 16.4.2010 15:27

.....=> p. Hledíková.       Do vlhkých pilin se sroubované a zavoskované řízky běžně dávají - a nechají se tam zapařit, aby vytvořily kořínky. Čemu říkáte "rosné kořínky"? Řekl bych, že "rosné kořínky" jsou na závadu pouze pokud se objeví na naroubované části - svým růstem oslabují růst kořenů podnože. Pokud se vám objevilo "příliš mnoho rosných kořínků" na řízku pro pravokořenné pěstování, tak je to podle mě jen dobře. Ale pro jistotu si počkejte na další reakce.

                     
host - 178.235 (?), 16.4.2010 16:09

Kořínky jsou kořínky, rosné proto, že jim musí rosa vystačit k obživě, když nic jiného jim k dispozici není.U roubovanců jádrovin(hlavně na zákrskových podnožích)jde o častý jev, kdy si musíme dávat pozor, aby kromě rosy nic nechytaly a raději je odstraňovat.U vína platí totéž, proto místo srůstu musí vyčnívat nad terénem, jinak by se "rosné kořínky" staly pravými. Příroda nečaruje, jen zahradník někdy zírá, co umí.   AB

                     
host - 166.45 (?), 16.4.2010 16:12

I když sadím pravokořené sazenice, tak ze zkušeností vinařů vím, že rosné kořeny se mají odstraňovat. Pravý důvod už nevím, ale připojuji se k názoru, že se má posílit hlavní kořen. Dokonce po výsadbě by se měla část zeminy odhrnout a likvidovat rosné kořínky. Možná vám to tu někdo precizněji zdůvodní.    I.

                     
host - 178.235 (?), 16.4.2010 16:19

Myslím si, že pravý důvod bude takový, jak uvádím, protože vinohrady už nikdo jako pravokořenné nesází.   AB

                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 114.159 (?), 16.4.2010 17:11

No to jo - u vzrostlejších sazenic je to jasné. Ale u řízků (?) - kdyby mi řízek zakořenil sebevíc, tak bych asi nic neodstraňoval.

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 16.4.2010 17:29
Marie Hledíková - Já jsem nikdy zakořeňování v pilinách nezkoušel. Dříve v písku nebo přímo do země, v současné době v agroperlitu (konce namočím do stimulátoru) a jsem naprosto spokojen. Už bych to jinak nedělal. Navíc při přesazování dáte petku s perlitem do kýble s vodou a sazenici krásně vyndáte bez poškození kořínků. Pokud jsou řízky tří a víceočkové tak vinařové doporučují prostřední vyslepit. Mirek
řízky z konce ledna
řízky z konce ledna
a tak vypadá sazenice dnes - VOSTORG
a tak vypadá sazenice dnes - VOSTORG
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 16.4.2010 17:43
Bezvadné, pánové, všem moc děkuji. MH
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika