Pokud by jsme brali Vertiko, tak jak ho vymyslel pan prof. Kraus, tak to má mít tři patra dvouokých čípků, na rameni (vertiko se skládá z kmínku a ramene) ve výšce 80, 120 a 160 cm. Pokud jste tam udělal patra čtyři, tak to už je taková menší modifikace.
Nicméně s tím počtem hroznů na letorost mi to stále nějak nevychází - pokud by jste měl z kažkého očka letorost, tak by jste měl mít na jednom keři hroznů 12 (čtyři patra douokých čípků tedy 12 letorostů s 12 hrozny).
Přesný způsob zakracování nikde popsán není, pak prof. Kraus uváděl, že se má letorost zakrátit přibližně 14 dnů před kvetením pro lepší nasazení bobulí v hroznech. Když se letorost nezakracuje, hrozí, že se časem vylomí.
Já osobně nechám na leotorostu první dva "články" tedy první článek bez hroznu a na druhém se obvykle utvoří hrozen tj. na jednom letorostu je cíleně jeden hrozen (pokud by se nechal třetí článek, vyrostl by na něm pravděpodobně druhý hrozen, ale keř by byl již poměrně dost zatížen a bylo by to znát na výsledné cukernatosti). Po zakrácení letorostu začnou masivně narůstat zálistky, které bez problémů nahradí primární listovou plochu, jež tvoří na vertiku jen několik listů. Tyto zálistky průběžně zkracuji také, ale samozřejmě s citem a rozumem.
Nicméně jak už tady uvedli někteří jiní, dost záleží na odrůdě a na její schopnosti plodit z prvních oček.