Úplný amatérský začátek



                     
host - 24.183 (?) 
27.8.2010 9:49

Také mi to některé odrůdy dělají, na některých očkách je násada hroznů. U keřů které na jaře nekvetly jsem pár hroznů nechal. Snad bude letos teplý podzim a dočkám se pozdní úrody.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 27.8.2010 10:34

Tento váš "problém" se zálistky je důsledkem vaší přepečlivosti a veledůslednosti při jejich vyštipování. Réva je liána a její přirozenou vlastností je větvení z pupenů v úžlabí řapíků listů, ze kterých vyrůstají zálistky. V různých doporučeních o pěstování révy se radí "vylamovat zálistky". Už se ale příliš neradí proč, z jakého důvodu. Takže : zálisky se vylamují přibližně ze tří hlavních důvodů : pokud je keř příliš zahuštěný (špatná cirkulace vzduchu - hrozí plísňové choroby), pokud jsou jimi příliš zastíněny hrozny (horší vybarvení a vyzrání) a pokud je třeba zapěstovat kmínek (a nebo pokud je třeba podpořit v růstu vybraný letorost). Ve vašem případě mladých sazenic přichází do úvahy víceméně pouze třetí případ. Kmínky již ale nyní máte krásně zapěstované, takže není nutno tak úporně se zálistků zbavovat. Tvorba zálistků není žádná nemoc, ale přirozená vlastnost révového keře. Důsledným vylamováním všech zálistků ženete terminální výhon keř rychle nahoru, ale současně jej motivujete k obnově ztracených zálistků, které se snaží obnovovat ze záložních pupenů. Tím se ale může vaše snaha o dokonalost stát kontraproduktivní, neboť z pupenů, které měly být připraveny na příští sezobu vám nyní opět raší nové zálistky. Vězte, že na velkých vinicích takto dokonalou péči vylamování a odstraňování zálistků nikdo nevěnuje.

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6578) - 70.100 (?), 27.8.2010 10:20

Klidně to vylámejte, stejně to do zimy nestačí vyzrát a zmrzne. V nové výsadbě potřebujete mít co nejsilnější, hladký a nejlépe vyzrálý kmínek, aby přes zimu vydržel. Tomu je třeba vše podřídit. O očka nemusíte mít strach, těch si réva vyrábí až je to nepříjemné. Pro tazatele s násadou na fazochách, uzraje Vám to, pokud žijete v Tokajské oblasti, jinak ani náhodou.

                     
host - 24.183 (?), 27.8.2010 13:09

pokud v Tokajské oblasti teče Labe, tak by mě to uzrát mohlo...

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 27.8.2010 16:29

Koukám, že jsme se tady s panem PP dostali ohledně vylamování zálistků do mírného názorového rozporu. Možná tedy bude dobré, až někdo z čtenářů bude dumat, zda zálistek(-y) na svém keři vylomit, či nevylomit, aby si před tímto činem uvědomil, čeho tím vylomením chce vlastně dosáhnout.  

                     
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 27.8.2010 19:29

Myslím, že nejste až zas v takovém rozporu. Podle mě při zapěstování kmínku je potřeba zálistky určitě vylamovat, aby sazenice rostla hodně do výšky (poté zaštípnout kvůli vyzrání dřeva) a udržoval se hlavní vzpřímený terminál. Něco jiného je, když už je zapěstovaný kmínek a řežete na klasické vedení (např. rýnsko-hesenské), zálistky jsou další zeleň (další listy), které jsou myslím k dozrání hroznů a pro dobrou cukernatost potřeba, něco jiného je, když prostě překáží - zakrývají hrozny před dozráním, či když potřebuji nějaký výhon trošku popohnat v růstu. Nedělal bych z toho asi velkou vědu. Jelikož nyní zapěstovávám na kmínek, vylamuji všechno hlava nehlava:-) Zatím...

                     
host - 44.75 (?), 27.8.2010 19:56

V jiné části diskuse o révě jsou vaše fotky vzpřímených keříků s informací že jejich výška je už 2,5 až 3 metry. To znamená že jste už vypěstoval ne kmínky, ale obrkmínky! Tak proč vylamujete dál? To chcete dosáhnout až do nebe? A nebo čekáte, že vám ty kmínky stloustnou?

                     
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 27.8.2010 22:03

Ne ne, nechci aby rostly až do nebe.-) Jsem rád, že jste takto zareagoval, nevěděl jsem jak diskuse zkloubit. Zítra asi výhony již zaštípnu, protože nechci, aby rostly výše než ty 2 - 3 metry. Mám trošku problém s tím, že se bojím, aby dobře vyzrály, protože dole jsou takové přizakrslé a slabé a nahoře jedou jak blázni a jsou dužnaté a o síle více jak 1 cm. Jelikož plánuji výšku budoucích kmínků 60-80 cm, tak už je třeba, aby pomalu vyzrávaly. Po zimě stejně výhon ohnu ve výšce cca těch 60-80 cm a udělám jeden tažeň se zkrácením cca po 0,6 m od kmínku. Takže je vlastně pravda, že není potřeba se hnát až do nebe, když na tento typ řezu by mohlo stačit cca 1,5 m. Cokoliv navíc je lépe, protože konce těchto výhonů asi stejně nevyzrají dostatečně.

                     
Franta-amatér - (3) - 172.70 (?), 28.8.2010 17:08
Ahoj Martine, moc pěkně Ti to roste. Ty zálistky dle mého vyrazily jako reakce na zkrácení výhonu příliš brzy. Dle odborníků je pro zakracování vhodná doba pravě teď. Taky jsem si letos založil "vinohrádek". Zakořeněné řízky se 3 - 7 lístky jsem vysazoval až 6.července. Přikládám foto po velkém nočním lijáku 19.srpna. Tyče 220 cm nad zemí, 26.8.2010 celá spodní řada u horního konce tyče zastřižena. Všechny ostatní bez ohledu na výšku zastřihnu zítra, nebo v pondělí. Raději výhony menší, ale vyzrálé, než vymrzlé až k "podlaze", jak doporučují zkušení.
Bez názvu
Bez názvu
                     
host - 169.182 (?), 29.8.2010 23:12

Dobrý deň pán Martin!

Vinohradničím len od roku 1986, mám doma zopár diplomov za víno (VČR, MM,ZW), teraz mňa viac bavia interšpecifické stoláky. Dovoľte zopár postrehov: podľa vrchného okraja oplotenia tipujem, že ste letorosty zakrátili dosť priskoro či nízko. Preto sa Vám zobudilo veľa spodných očiek-aj tých, ktoré už mali spať, vyzrávať a budúci rok by z nich vyrašili rodiace letorasty. Skúste aspoň do výšky očí zálistky povylamovať, aby stihli dozrieť nové očká, aj keď teploty nám už moc neprajú. Hore nech je to zelené aj ohnuté, stačí len občas trocha zakrátiť. Koľko dreva stihne do novembra dozrieť, toľko dozreje, ale zdá sa, že toho bude dosť aj na vysoké vedenie, ktoré je vzdušnejšie a úrodnejšie. Festival je dosť skorý, aby Vám aspoň tých 20 stupňov do konca septembra "vyrobil." Škoda, že ste nesadil aspoň meter od seba. Na rýnsko-hesenské vedenie 80 cm stačí, ale na jednoduché vysoké vedenie napr.s Alsaskými oblúkmi je to dosť nahusto. Na južnej Morave je škoda robiť stredné vedenie, najmä ak máte dobre zrigolovanú a vyhnojenú pôdu. Kmieniky by som nechal obidva, výšku 80 až 100 cm. Podľa fotiek napravo ani naľavo Vám nič netieni. Tým budete mať predpoklady pre maximálnu násadu kvetov aj dobrý prístup ku krom bez ohýbania chrbta. Násadu strapcov môžete počas júna kedykoľvek zredukovať a nechať tie najkrajšie. Pri tých pár koreňoch to bude pre Vás zábava. Pochválte sa, ako ste zvládli u Festivalu chemickú ochranu?  Prajem Vám veľa zábavy!    Paľo

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zarubňa vchodových dverí13.11.2024
Pracovní stůl skládací12.11.2024
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?12.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu11.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu10.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu10.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika