Révokaz



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
17.7.2010 22:02

Pěkná reakpitulace vývojových stádií révokaze. Ale nějak se mi nezdá informace, že révokaz může dokončit kompletní vývojový cyklus pouze na kořenech pravokořenné révy (předpokládám, že evropské révy vitis vinifera). To by totiž znamenalo, že mšička révokaz vytvořila v Evropě jinou vývojovou formu, než ve své původní vlasti - Americe, to jest formu létající.

Americké odrůdy révy jsou vůči révokazu odolné svojí tolerancí a napadená kořenová soustava amerických odrůd sání mšic odolá a nezdegeneruje tak, jako réva evropkého původu.

V každém případě zjištěním napadení pravokořenného révy révokazem byť jeho listovou formou, nastává velký problém. Bylo by proto velmi cenné, kdyby někdo znal metodu, jak napadený keř zcela vyléčit, tedy včetně zasažené kořenové soustavy. Taková informace by byla ocenitelná zlatem!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 155.12 (?), 15.7.2010 17:17
Kurňa, já jsem viděl na jedné zahradě kousek od mojí listy nějaké révy s dosti velkými a vystouplými hálkami?. Aby to tak bylo ono :o(Jak pojedu navečer na zahradu utrhnu list a pokusím se nafotit. Mirek
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 15.7.2010 21:11
Takže pár fotek, nevím co je to za odrůdu ale podle mne nějaký modrý "divočák".
je to on?
je to on?
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 15.7.2010 23:39

Bezpochyby máte poblíž svého pozemku zdroj postižení vlastní výsadby révokazem. Bohužel, není to dobrá zpráva, zejména pokud jste vysadil pravokořené sazenice. Pokuste se přesvědčit majitele, aby napadené keře neprodleně zlikvidoval (= nadlidský úkol).

                  
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 16.7.2010 0:40

Co jsem se dočetl na netu, tak je listová forma na JM slušně rozšířená a v podstatě se to zas tak moc neřeší. VJK

                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 16.7.2010 6:44

Listová forma révokazu na evropských odrůdách by moc škodit neměla, pokud jsou naroubovány na odolnou podnož. Bohužel ne všechny podnože mají dobrou odolnost vůči révokazu a ty odolné zase nejsou vhodné do všech půd.

   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 16.7.2010 12:25

Pěkné shrnutí o různých škůdcích révy je v tomto článku. VJK

   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 16.7.2010 16:58

Tak už asi vím, jak je to s tím révokazem a proč je nebezpečné ve vinařských oblastech vysazovat pravokořenou révu. Révokazu "chutná" kořen a list podnožové a hybridní (interspecifické) révy a kořen evrovské révy (vitis vinifera). Kromě toho, že mu chutná kořen, je to také jediná možnost, jak se může rozšiřovat na větší vzdálenosti. Pouze na kořenech pravokořené révy totiž může dospět do stádia, kdy má křídla a může tedy cestovat dále. Pokud toto vývojové stádium nevytvoří, může nakazit pouze takové okolí, kam révokaz dojde pěšky po zeleném, nebo zemí. V zemi se šíří jen po kořenech (není to krtek), takže např. může zamořit celou vinici, ale nemůže se rozšířit jinam. Průšvih ovšem je, pokud se dostane na vinici z pravokořené révy. Tam pak může dokončit celý vývojový cyklus a vytvoří létající formu. Jeho akční rádius se rázem několikařádově zvětší. Pokud jsem to pochopil špatně, tak mě opravte. Vynechal jsem nepodstatné detaily, jako např. že napadený keř pravokořené révy s velmi vysokou pravděpodobností zahyne nebo je jeho růst velmi potlačen. VJK

      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 17.7.2010 22:02

Pěkná reakpitulace vývojových stádií révokaze. Ale nějak se mi nezdá informace, že révokaz může dokončit kompletní vývojový cyklus pouze na kořenech pravokořenné révy (předpokládám, že evropské révy vitis vinifera). To by totiž znamenalo, že mšička révokaz vytvořila v Evropě jinou vývojovou formu, než ve své původní vlasti - Americe, to jest formu létající.

Americké odrůdy révy jsou vůči révokazu odolné svojí tolerancí a napadená kořenová soustava amerických odrůd sání mšic odolá a nezdegeneruje tak, jako réva evropkého původu.

V každém případě zjištěním napadení pravokořenného révy révokazem byť jeho listovou formou, nastává velký problém. Bylo by proto velmi cenné, kdyby někdo znal metodu, jak napadený keř zcela vyléčit, tedy včetně zasažené kořenové soustavy. Taková informace by byla ocenitelná zlatem!

         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 191.158 (?), 22.7.2010 14:43
Z hrůzou jsem zjistil že napadená réva je i z druhé strany mé zahrady, zhruba dva metry od plotu... Co je však zajímavé, napadený divočák (předpokládám že je to nějaké bago) se svými listy přímo dotýká keřů moštových odrůd a na nich není nákaza vidět!!! Révu (napadené šlahouny) z předchozích mých snímků majitelka zastřihla a po dotazu mi řekla, že to tam má již hodně roků a na ostatní hlavy že to neleze (1-2 m vzdálenost). Doufám že to zůstane tam kde je a nebude se to šířit dále na mé hlavy stolních odrůd. Mirek
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
            
host - 215.11 (?), 22.7.2010 16:41

Pokud jsou ty sousední moštové keře čistá vitis vinifera, tak na ní se listová forma révokaze (až na vyjímky) nevyskytuje. VJK

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika