Nová vinička



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?) 
23.6.2011 13:40

Šobes je dobrý příklad - tam jsou totiž řady jak po vrstevnici, tak kolmo. Tam, kde je svah mírnější, vysaďte kolmo, tj. S-J, tam, kde je prudší ve směru V-Z, resp. po vrstevnici.  Důležitější než orientace řady je vzdálenost řad od sebe tak, aby si navzájem nestínily. Všimněte si, jak je na podzim odpolední slunce již nízko... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 130.250 (?), 24.6.2011 8:24
Odskúšal som pestovať vinohrad po vrstevnici- na rovných terasách a teraz ho mám na južne orientovanom slušne strmom svahu. Medziradie má šírku 1,5m. Druhý spôsob pokladám za lepší- z hľadiska kvality hrozna a navyše odpadajú starosti s udržiavaním terás. Tretí spôsob- po vrstevnici na svahu bez terás považujem za najmenej výhodný. Pri strmom spáde musíte tak aj tak medziradie zatrávniť, pestovať podplodiny by bolo z hľadiska erózie pôdy nerozumné. Pri prudkých lejakoch, ktoré prichádzajú každý rok, sa Vám pôda spolu s použitými hnojivami pri systéme výsadby shora nadol splavuje stále v zóne koreňov vysadeného radu viniča, zatiaľ čo pri spôsobe pestovania po vrstevnici bez terás vyplavená pôda + hnojivá zaplavujú hlavne trávu v medziradí. O namáhavosti chôdze som písal. Do kopca sa trocha zadýchate, ale opačne- s kopca Vám zemská gravitácia chôdzu usnadňuje. Námaha pri chôdzi vo vinohrade človeku neublíži, navyše v prostredí s dostatkom kyslíka. Niekde som sa dočítal, že hektár vinice vyprodukuje 2x viac kyslíka ako hektár lesa. Neviem, ako to zmerali, ale verím tomu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.72 (?), 1.10.2011 8:24

Dobrý den.Předloni jsem také založil malou viničku a tak jako nezkušený začátečník projíždím zpětně témata, kde bych se nečemu přiučil.Už cca před dvěma měsíci jsem prosil o radu s hnojením, protože sazenice nerostly v důsledku zatravnění, což jsem vyřešil odrytím trávy cca 50 cm z každé strany a přihnojením.Mám v plánu koupit rotavátor a na jaře zrotavátorovat zbytek travních pruhů mezi řadami.Bude to prospěšné, nebo hrozí splavování půdy a živin do spodní části?Svah není nijak strmý dle mého odhadu do 15%.Ještě jedna věc, při dovolené v Chorvatsku jsem se od místních dozvěděl, že nové vinice sázejí podle GPS a to z ohledem co nejlepšího oslunění, aby řady byly zasazeny přesně od S k J.Určitě bude záležet na svažitosti- zajímavá informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.14 (?), 1.10.2011 11:35
Dobrý deň! Otázka orientácie radov viniča pri výsadbe (po svahu alebo v smere vrstevníc) tu v jednom vlákne už bola riešená. Stále sa domnievam, že maximálne oslnenie krov v priebehu dňa, hlavne koncom leta pri dozrievaní úrody, je prvoradé hľadisko. Pri vyšším sklonu terénu zabráni splavovaní pôdy zatrávnenie. Ak budete vo Vašej novej viničke obrábať pôdu 50 cm z každej strany, potom nevidím dôvod, aby ste rušil zatrávnenie medziradia. Tráva má funkciu nielen protieróznu, ale je to aj koberec, po ktorom môžete chodiť za každého počasia pri zeleých práciach a inom ošetrovaní viniča bez toho, aby ste si zablátil obuv. Kosenie trávy 2-3 x ročne (bez koša) považujem za výhodnejšie, ako kultiváciu pôdy medziradia a sústavné odstraňovanie vyklíčenej buriny. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.69 (?), 22.10.2011 0:12
Dobý deň! Po 33 rokoch pestovania zeleniny v medziradí sa konečne dostávam vďaka zverenému radu viniča k zatrávňovaniu. Neskoro, ale predsa. Najprv som sa pustil do burinovej "spúšte", ktorú po sebe zanechal svokor, keď si konečne vytrhal neskoro vysiaty petržlen. Motyka, rukavice, kôš a porád dookola. Aspoň keby tie kríže tak neboleli. Viď snímka č.1:
vyčistenie medziradia viniča od buriny pred vysiatím trávy
vyčistenie medziradia viniča od buriny pred vysiatím trávy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.69 (?), 22.10.2011 0:34
Po ručnom prekopaní 100 m dlhého a meter širokého pásu motykou a vyzberaní buriny som povrch pôdy vyrovnal hrábľami a vysial trávne semeno. Našťastie tráva nie je ryža, takže nadchádzajúca zima klíčeniu semena neublíži. Jeden drobne upršaný deň by ale teraz prišiel vhod. Na jar ma ešte čaká preočkovanie druhej polovice stohlavového starého vinohradu rezistentnými odrodami (na snímke pravý rad) a pravdepodobne aj postrek vzchádzajúcej buriny v medziradí Bofixom. Potom už si dám s organickými pesticídmi na veky vekov pokoj. Pod viničom nechávam pás ornice široký max. pol metra. Momentálne je pohnojený síranom draselným a z polovice obrýľovaný. Širší pás je zbytočný. Ak nechcete vstúpiť topánkami do pôdy, robili byste zelené práce v predpažení a to Vás o chvíľu unaví. Medzi vinič plánujem do zrýľovanej a vyhnojenej pôdy vysadiť strúčky cesnaku a na jar sadzačku. Na snímke je stav medziradia po vysiatí trávy. Na jar zverejním snímku zelenej plochy, ktorá sa bude iba 2-3x za sezónu kosiť. Paľo
tráva po ťažkej drine je zasiata
tráva po ťažkej drine je zasiata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.217 (?), 1.12.2011 22:50
Dnes som bol poslednýkrát v tomto roku vo vinohrade. Zasadil som medzi viničové kry strúčky cesnaku a vysial 2 sáčky skorej mrkvi. Keďže niekoľko týždňov nepršalo, tráva v medziradí (na snímke) nemá snahu rásť a zahusťovať. Hlavne, že vyklíčila. Takže vinohrádku "Do videnia" o 3 mesiace, kedy začne príprava na preočkovanie druhej polovice starých kmeňov. Paľo
snímka z mobilu v hmle: zatrávnené medziradie
snímka z mobilu v hmle: zatrávnené medziradie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 4.2.2012 12:27

Prosím, sdělte mi proč se po výsadbě používají více nízké železné tyčky namísto bambusek? mně osobně přijdou ty železné příliš nízké, u bambusky to pěkně vyvážu až nahoru a nikde se mi nic válet nebude, děkuji za objasnění

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 242.167 (?), 4.2.2012 12:52

Já používám roksory protože vydrží hodně dlouho, bambusové tyčky uhnijí, stejně jako dřevo. Na zimu ale železné tyčky dávám pryč, mám obavy že jejich spojení se sazenicí je moc "studené".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 4.2.2012 14:15

Mně se nejvíc osvědčily sklolaminátové tyče o délce 2 m a průměru 1 cm za cca 40 Kč/kus. Jsou pevné, pružné, odolné počasí (používám je už přes třicet let), nevedou teplo. Používám je nejen u révy, ale i u jiných bobulovin (stromkových). S pozdravem jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika