Nero už začína modrať



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 133.163 (?)
10.7.2013 8:10
Zdravím na Záhorí pane Pa'lo! Taky redukuji, rve mi to srdce když vyhazuji nádherné střapce, ale násada je hodně velká, jedničkou je v tom letos Arkadia, hned za ní je Kodrjanka. Nero mi odkvetlo výborně, dá se říci že přímo ukázkově, do budoucna s ním však nepočítám, Lora která ho má nahradit už má metr. Odkvetly mi poprvé i odrůdy ze Slovenska a tak jsem zvědavý jaké budou, červenou chrupku už mám taky modrou ale díky peronospoře, takže střapce postupně lividuji. Narouboval jsem na ni za zelena Kišmiš a chtěl bych se zeptat, kdy mohu zlikvidovat nepotřebný zbytek keře. Na mysli mám v současné době vylámání letošního dřeva, řez samozřejmě až ve vegetačním klidu. Jinak tato metoda se mi zalíbila a je celkem úspěšná.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 128.175 (?), 31.8.2011 7:38
Mrazuodolnosť Nera iba mínus 15 až 18 st.Celzia udávaná na vine.com.ua takisto neodpovedá skutočnosti. Ak by to bola pravda, po minulej zime by mi vymrzol. Na jar boli ťažne v celej dĺžke zdravé. O rodivosti očiek svedčia snímky zverejnené v tomto vlákne. Májoví Zmrzláci či dedo Mráz (mínus 1) ho našťastie nepoškodili. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.186 (?), 3.9.2011 12:59
Dorota Pospíšilová v svojej ampelografii udáva bujný rast Nera, strednú veľkosť bobulí a dozrievanie až v polovici septembra. Neviem, či myslela v oblasti menej vhodnej na pestovanie viniča, ale tu na Záhorí mi dozrel o mesiac skôr. Keďže údaje o veľkosti bobúľ a bujnosti rastu sa v rôznych popisoch odrôd na nete rozchádzajú, nie je možné, že Nero má viacero klonov s rôznym typom rastu, úrodnosťou a veľkosťou ovocia? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 3.144 (?), 3.9.2011 21:58

U odrůd, které nejsou u nás registrovány a hlavně se týká interspecifických odrůd panuje zmatek. Kdo viděl matečnice na Ukrajině nebo v Rusku, tak se tomu nediví. Místo vyrovnané odrůdové výsadby   uvidíte většinou pestrou směs odrůd. Pak se nedivte, že při dovozu k nám vzniká Vámi popisovaný stav.  V Maďarsku je stav o něco lepší, ale stejně jako Vy už jsem viděl „Nero“ nejméně ve třech podobách. V žádném přídadě to nejsou klony, ale lidově řečeno nepořádek u množitelů.

Ten pravý Nero by měl dozrávat již v srpnu = tedy v augustě.  Bobule by měla být oválná - ne kulatá, jako najdete na mnoha odkazech na československé web. stránky.   Růst je spíše střední než bujný atd.

Podobný zmatek je třeba u odrůdy Agát donskoj.  Někdy se uvádí místo kulatá bobule, bobule oválná, různé doby zrání atd. prostě zase jenom nepořádek.

Pěkné popisy má na svém webu bredík i jako profesionální vinař před jeho snahou o dokonalost musím smeknout a patří mu díky za dobrou práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.6 (?), 17.7.2012 10:30

Zatiaľčo vlani bola prvou modrajúcou odrodou Nero, v tomto roku mi začína modrať tá, ktorá ako prvá kvitla- lotyšská Zilga. Na Neru a Richelje začínajú modrať ešte len prvé zrná, Richelje má modrú farbu v podobe atraktívnych prúžkov a čiarok smerom zhora nadol. Súčasne však má veľa strapcov drobné hrášky, podobne ako Pamjati Žuravlja, Krasotka aj Pamjati Zacharovoj. Na budúcu jar budem musieť zintenzívniť listovú výživu. Tento rok som prevenciu hráškovatenia podcenil.

Zilga 17.7.
Zilga 17.7.
Nero za Zilgou zaostáva
Nero za Zilgou zaostáva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 225.51 (?), 9.7.2013 23:01

Zdravím všetkých vinohradníkov!

Názov vlákna tentoraz v mojom prípade nesedí. Nero mi v tomto roku totálne zlyhala, je to najhoršie opeľená sorta v našej prídomovej záhradke. Hráškovatenie na strapcoch je viac ako 90 %. Ako náplasť na moje sklamanie však príjemne pôsobí pohľad na lotyšskú mrazuodoľnú sortu Zilga. Nielenže kvitla prvá- samotinká- s opelením zrejme nemá problémy, ale začína v tomto roku modrať o celé 2 týždne skôr ako Nero vlani. Strapcov je výrazne viac ako vlani a hráškovatenie nulové. Americký Jupiter vedľa nej nasadil takisto nádhernú úrodu, ale mokré počasie v čase kvitnutia preriedilo strapce, ktoré nebudú také husté ako vlani. Chuťovo považujem bezsemenný Jupiter za najlepšiu sortu- vedľa Pamjati Zacharovoj, u ktorej ma teraz čaká ďalšia redukcia strapcov.

Zilga na pergole
Zilga na pergole
V skorosti modraní a dozrievaní je Zilga jednotka. Chuť má príjemne ovocitú, osviežujúcu.
V skorosti modraní a dozrievaní je Zilga jednotka. Chuť má príjemne ovocitú, osviežujúcu.
Poloskorý Jupiter má tentoraz strapce redšie, ale bobule sú chuťovo špica: muškát+ovocitosť+chrumkavosť.
Poloskorý Jupiter má tentoraz strapce redšie, ale bobule sú chuťovo špica: muškát+ovocitosť+chrumkavosť.
Pamjati Zacharovoj (fotené na výšku) zavesená na rýne záhradnej kôlne takisto nedobre odkvitla. Bobule však budú veľké a je potrebné znova redukovať úrodu.
Pamjati Zacharovoj (fotené na výšku) zavesená na rýne záhradnej kôlne takisto nedobre odkvitla. Bobule však budú veľké a je potrebné znova redukovať úrodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 133.163 (?), 10.7.2013 8:10
Zdravím na Záhorí pane Pa'lo! Taky redukuji, rve mi to srdce když vyhazuji nádherné střapce, ale násada je hodně velká, jedničkou je v tom letos Arkadia, hned za ní je Kodrjanka. Nero mi odkvetlo výborně, dá se říci že přímo ukázkově, do budoucna s ním však nepočítám, Lora která ho má nahradit už má metr. Odkvetly mi poprvé i odrůdy ze Slovenska a tak jsem zvědavý jaké budou, červenou chrupku už mám taky modrou ale díky peronospoře, takže střapce postupně lividuji. Narouboval jsem na ni za zelena Kišmiš a chtěl bych se zeptat, kdy mohu zlikvidovat nepotřebný zbytek keře. Na mysli mám v současné době vylámání letošního dřeva, řez samozřejmě až ve vegetačním klidu. Jinak tato metoda se mi zalíbila a je celkem úspěšná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.190 (?), 10.7.2013 16:35

Posielam pozdrav do Břeclavi, Mirku! Stále spomínam na návštevu v záhrade pod úrovňou hladiny rieky Dyje a na tie obrovské výstavné baklažány... Komu česť, tomu sláva!yes

Akonáhle začne rastnúť navrúbľovaný Kišmiš, zvyšok chrupky treba vystrihať, aby sila z koreňového systému hnala do novej sorty a do jesene stihol Kišmiš zdrevnatieť. Tiež som naštepil vo vinohrade množstvo zelených vrúbľov. Moje skúsenosti sú však také, že treba vrúbľovať v máji. To čo mi narástlo z ujatých vrúbľov od júna či júla, nestihlo poriadne zdrevnatieť a väčšina prevrúbľovaného viniča vymrzla. V tomto je apríľové očkovanie bezkonkurenčné. V tomto roku sa očká nádherne ujímajú, už ich ani nestíham fotiť, ale pri každej návšteve vinohradu či obhliadke rašiacich očiek nových stolákov pri dome sa nesmierne teším. Táto radosť človeku vynahradí všetku námahu a starosti...smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 242.167 (?), 10.7.2013 16:44

Chrupka je dosti náchylná na nemoci (viz foto) a tak mi nebude dělat problém vystřihat ji. Střapce má velké ale stává se dosti často že nenabere sladkost a hrozny jsou pak trpké.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika