hroznové víno pro konzum



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?)
14.8.2013 11:37

U nás na jižní Moravě je situace trochu jiná, ale vzhledem k Vašim podmínkách bych možná zkusil Beloe Čudo. Mám tuto odrůdu krátce ale jsem s ní spokojen, je skorá (už nyní se dá jíst), bobule má atraktivní, možná by se jí dařilo i u Vás. Možná se ještě někdo ozve se zkušenostma.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
samoska - (1) - 22.8 (?), 14.8.2013 8:59

Prosím o radu, jsem z Liberce a chtěla bych si zasadit na zahrádku pár sazenic vinné révy, na zahrádce máme celý den sluníčko, a často větrno, neví někdo jaká odrůda by se hodula nejvíc?Stačí nám jen tak na jídlo.Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 14.8.2013 11:37

U nás na jižní Moravě je situace trochu jiná, ale vzhledem k Vašim podmínkách bych možná zkusil Beloe Čudo. Mám tuto odrůdu krátce ale jsem s ní spokojen, je skorá (už nyní se dá jíst), bobule má atraktivní, možná by se jí dařilo i u Vás. Možná se ještě někdo ozve se zkušenostma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.8.2013 11:59

Mirku, Beloe Čudo je sice velmi rané, takže by v Liberci určitě dozrálo, ale já u něho mám problém se zimním vymrzáním pupenů a tažňů. Myslím si, tahle odrůda moc nesnáší mrazy, protože mi dokola vymrzá až pod úroveň růvku. Takže v Liberci, kde je dlouhá tuhá zima a na jaře dlouho cyklují mrazíky bych tuhle odrůdu dal jen do zatepleného skleníku a nebo k nějaké hřejivé zdi u domu,  akumulující a vyzařující teplo. Radit kterou odrůdu zvolit si netroufám. Žádná mi totiž neopřipadá úplně ideální cool, z těch co znám je u každé nějaké ALE.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 14.8.2013 13:41
O tyhle zkušenosti je potřeba se podělit. S Vostorgem zkušenosti nemám, zatím mi ještě nenarostl do plodnosti, POZOR při nakupování na záměnu Vostorgu za obyč. odrůdy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 14.8.2013 13:15

Patrně bezproblémové by byly Krystal, Nero a Rondo, mají ale pouze střední velikost hroznů a bobulí a Nero ještě velká semena. Z běžných velkoplodých by asi nemusely být vážnější problémy s Vostorgem. Prohledejte ale zdejší diskuzi, mám pocit, že tu byl příspěvek od někoho z Liberecka i s popisem odrůd. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.8.2013 14:47

Ten Krystal by nemusela být špatná volba. U Nera mi vadí hlavně jeho nevyzpitatelné nároky na hořčík a u Vostorgu zase jeho nezveřejňovaná náchylnout na padlí. Svou jarní mrazodolností mě taky zrovna nepřesvědčil, ale chyba může být u mě. Rondo provozně zkouším teprve prvý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.6 (?), 14.8.2013 15:58

Dobrý deň p.Lenka! Väčšina veľkoplodých stolových interšpecifických odrôd vydrží mráz do mínus 23. Pre Vaše podmienky by som odporučil mrazuodolnejšie prevažne americké a lotyšské sorty so stredne veľkými a súčasne chutnými bobuľami. Napr. bezsemenný Jupiter, Venus, Arkansas 1704, Vanessa, Anastasia, Viktoria, Zilga, Liepsna, Guna... Pozrite na Bredíkovu webovú stránku. Alebo navštívte počas dozrievania hrozna p.Dariu na Hanej. Neviem akú máte na záhradke pôdu, ale nebál by som sa vypestovania pravokorenných sadeníc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 14.8.2013 21:11

Neznám konkrétní podmínky na pozemku v Liberci, ale myslím si, že nějaký ten hrozen by tam měl jít vypěstovat. Snad větrná poloha pomůže v tom, že tam réva nebude trpět padlím.

Můj názor k zmiňovaným odrůdám:
Krystal bývá dáván jak vzor odolnosti, ale i na něm letos mám padlí, navíc jeho chuť je jen průměrná
Nero mívá některé roky problémy s padlím, navíc semena v něm jsou velká, odolnost k mrazu je také max -24°C
Vostorg určitě stojí za vyzkoušení, oproti výše zmiňovaným má větší bobule i lepší chuť, samozřejmě pozor na padlí
Rondo - patří k mým oblíbeným odrůdám, ale je trochu pozdnější oproti třem výše zmíněným, také pozor na padlí
Venus asi by stála za vyzkoušení, ale zatím mě nenadchla její plodnost
Jupiter,  Arkansas 1704,  Anastasia, Viktoria jsou ještě trochu pozdnější než Rondo
Zilga, Liepsna, Guna mají labruskovou příchuť, která ne každému chutná, to už mi víc chutná Supaga s příchutí lesních jahod.
Sám bych asi po letošní zkušenosti doporučil také lotyšskou Dovgu, která je super raná a na rozdíl od stejně raného Liepajas Dzintars nepotřebuje opylovače. Navíc je velmi chutná, v Lotyšsku vyhrává degustace a to tam zkouší i 100 odrůd.
Velmi raná je i odrůda Super-Extra, ale tam netuším, jak bude odolávat zimním mrazům, byť se u ní udává stejná odolnost jako u Vostorgu. Super-Extra Vostorg každopádně překonává v ranosti i ve velikosti bobulí, letos některé mají i 10 g a jsou již zralé. Možná by šel i Rošfor, ale opět ho nemám vyzkoušený na zimní mrazy.
Galahad je již také zralý, ale opět není vyzkoušený na zimní mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 15.8.2013 7:10

Odolnost proti padlí bych neviděl jako podstatnou pro pěstování na Liberecku. Sám pěstuji v Podkrušnohoří a také v Krušných horách - tam není po padlí ani stopy. Dole mi stačí 1-2 postřiky aby byly hrozny zcela čisté, a to i na citlivky jako Bělehradský bezsemenný, Ametyst a Elma. U mě je např skoro jedno, jestli se jedná o čistě evropskou, či interspecifickou odrůdu. Na evropských mám letos celkem asi 8 bobulí napadených, na křížencích asi 4. Jediný rozdíl je v tom, že u evropských jsou více napadány letorosty.

Nelze srovnávat podmínky Moravy či jihozápadního Slovenska s našimi na severu či severozápadě.  Odrůdy, které u vás propadají tady mohou excelovat (a naopak, samozřejmě). VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel12:21
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika