Hibernal a Solaris - choroby



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
17.8.2011 20:41

A co když u OL nejde ani tak o účinnou látku, ale o pomocné látky, které tvoří až 95% obsahu drahé lahvičky (sáčku). VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 11.8.2011 10:59

Zajímalo by mne, jako nevinaře, vysvětlení oné rozdílné ochranné lhůty pro stolní a moštové odrůdy, která je uváděna u všech měďnatých přípravků (např. Kuprikol, Champion). Vysvětluji si to laicky tak, že rezidua postřiků, která zůstanou na bobulích snad neškodí při přímém požití, avšak zapříčiňují nějaký závažnější problém při kvašení moštu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.51 (?), 11.8.2011 16:41

Vyšší obsah měďi může komplikovat samotné kvašení, je toxická nejen pro ty špatný mikroorganismy. A u těch stolních se možná počítá i s tím, že si to lidi před požitím umyjou... Petr K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 141.192 (?), 11.8.2011 16:57
Dospeli sme v rovnakom čase k rovnakým záverom. Gratulujem. Internet naozaj spája myšlienky. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.8.2011 16:24

"A u těch stolních se možná počítá i s tím, že si to lidi před požitím umyjou..."

Silně pochybuji, že zkrácení ochranné lhůty je podmíněno nějakým mytím ovoce. Ochranná lhůta po chemickém ošetření rostlin není obecně vztažena pouze na konzumaci lidmi, ale i na konzunaci dobytkem a dalším zvířectvem.  A kdo by "kravce jetelinu omýval"? Jinak právě zbytky Championu po odpaření kapek postřikové jíchy drží na bobulích jako židovská víra a nejdou smýt proudem vody ani po dlouhodobém namočení, lze je jedině mechanicky setřít. A otírejme si důkladně každou kuličku...

Už bylo řečeno, že Champion má OL 7 dní pro stolní odrůdy a protože je proti plísni révové dostatečně účinný, je v závěru dozrávání alespoň pro mne zatím jedinou možnou volbou.  A ptám se : dochází po aplikaci měďnatých přípravků na rostlinu k nějaké "neutralizační chemické reakci", která následně umožnuje bezrizikovou konzumaci zaschlých zbytků postřiku? Osobně, jako laik si myslím, že nikoli, neboť se jedná o anorganickou měďnatou sloučeninu. Zdravotní rizika plynoucí z nechtěného požití přípravku jsou uvedena na příbalovém letáku. Tak proč činí OL právě 7 dní, když to, co nám na bobulích ulpělo a přischlo okamžikem postřiku, ve shodném množství tam bude zítra, za týden a v mírně menším množství i za 3 týdny, za měsíc? Pro mne stále uspokojivě nevyřešená hádanka. Argument "mytí" bohužel neberu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.51 (?), 17.8.2011 17:05

Naprosto s Váma souhlasím, taky jsem napsal možná. Žádné jiné "logické" vysvětlení mě ale nenapadlo. Zelené fleky z hroznů jdou opravdu odstranit jen těžko. S pozdravem Petr K

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.62 (?), 17.8.2011 17:17
Myslím si, že problém je iba v zdravotnom riziku. Reziduá dvojmocnej medi sú pre človeka oveľa prijateľnejšie, ako napr. zvyšky Ridomilu, ktoré spapkáte spolu s bobuľami. Pesticíd je aj v dužine. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 17.8.2011 20:41

A co když u OL nejde ani tak o účinnou látku, ale o pomocné látky, které tvoří až 95% obsahu drahé lahvičky (sáčku). VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.31 (?), 11.8.2011 16:43
Dobrý deň Petře! Áno, meďnaté postreky majú pre muštové sorty OL 35 dní, pre stolové výrazne menej. Mal som ale na mysli OL pre hrozno, ktoré budete v auguste konzumovať, aj keď sa jedná o muštové sorty typu Solaris či Irsai Oliver. Keď z nich budete robiť víno, máte pravdu, OL je takisto dlhá ako u org. fungicídov. Nie však z dôvodu ochrany zdravia konzumentov a eliminácie reziduí vo víne, ale myslím si preto, že dvojmocná meď zabíja kvasinky alebo tlmí ich množenie, takže by ste mohol mať problémy s rozkvášaním muštu. Ktovie, či aj naši prastarečkovia, ktorí striekali zmesou modrej skalice a vápenného mlieka, dodržiavali ochranné lehoty pred zberom a lisovaním hrozna? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr35 - (3) - 213.23 (?), 11.8.2011 20:08

Dobrý den, mám velký probém. Omylem jsem stříknul část vinice přípravkem Lontrel (selektivní herbicid) místo Topasem na (padlí). Je to ve stejné zelené lahvičke, došlo k omylu. Jaké by to mohlo mít následky? Předem moc díky za jakoukoli reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 11.8.2011 20:53

Lontrel je přijímán kořeny a listy, přípravek blokuje růst. Kdyby se to stalo mně, určitě bych otrhal všechny postříkané listy a pravděpodobně i většinu větvoví (dá se předpokládat, že přípravek už je i v pletivech větví, ale záleží, kdy jste jej aplikoval).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika