V tomto desetiletí je u nás pozdní jarní mráz už po čtvrté. Naštestí letos přišel poměrně brzi, takže určitě nějaká úroda bude. Více bývají poškozené odrůdy s menším hroznem, kde je zapotřebí do kg velký počet květních lat. Čím později jarní mráz přijde /Pankrác, Servác, Bonifác/, tím bývá úroda nižší.
U modrých odrůd jako SV, ZW, Dornfeldr, Acolon, bývá z podoček úroda normální, to platí i pro úrodně stolní odrůdy Pola, Chrupky, Vostorg, Alden.
Většinou dobrou úrodů dá navzdory mrazíkům i je Cabernet Sauvignon, který pozdě raší.
Nevýhodou sklizně z podoček je ztráta 2 - 3 vegetačních týdnů, takže úroda bývá kyselejší.
Úrodu z podoček ovlivňuje i násada v minulém roce. Pokud byly keře přetíženy úrodou, podočka bývají jalová. Pokud řežete na menší zatížení, bývají podočka více plodná.
V případě silných zimních mrazů / u nás v roce 2005/ zmrzla i podočka a mnoho odrůd bylo úplně bez hroznů. Zkusili jsme letním řezem podpořit růst zálistků, ale bylo to hodně pracné a s malým efektem. Dobře nám zaplodily ranné stolní odrůdy, ale napři Sauvignon už vůbec nedozrál.
Myslím, že v případě totálního poškození je lepší vinici nechat odpočinout, vypěstovat nové dřevo a soustředit se na sklizeň v příštím roce.