Ze staré zahrady nová, přírodní zahrada



host - 248.86 (?)
5.5.2016 22:32

Asi bych za nejrychlejší a nejjednodušší považovala navezení vrstvy zeminy, aby byla zahrada obyvatelná pro děti. V jámách pro výsadbu stromů se dá odpad vybrat. Ono sice časem sem tam něco žížalky vystrkají na povrch, ale toho není tolik najednou.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Gabi85 - (4) - 114.194 (?), 4.5.2016 13:40, zobrazeno: 26791x

Dobrý den, 

koupili jsme asi 1000 m2 zahrady, která byla dle majitelů asi 20 let nenavštěvovaná a neudržovaná. Svah plný náletových dřevin, celý pozemek porostlý plevelem, kopřivami a hlavně samý drn. V zimě jsme dřeviny téměř všechny pokáceli a trávu pokosili a vyhrabali. Teď když přišlo jaro, začali jsme postupně rýt a upravovat pozemek. Bohužel jsme přišli na to, že ve stráni byla kdysi skládka a tak je to tam samý odpadek, střepy, dráty, suť. Tudíž jsme se pustili do vyhrabávání, sbírání a rytí. I když postupně sázím alespoń nějaké užitkové keře, tak po nás zůstává hrozná spoušť. Jen suchá hlína a v ní např. zapíchnutý jeden malý "klacík" (budoucí ovocný trom) atd. Vím, že je to brzy a nechci zázraky, ale zdá se mi to takové smutné a bojím se jak dlouho bude trvat než bude pozemek zase zelený. Chceme zahradu přírodní, užitkovou a co nejvíce zelenou, trochu na způsob permakultury. Chtěli jsme tu původní nechat jak je a postupně do ní přidávat keře, stromky atd., ale to bohužel nejde. Musíme se kvůli dětem zbavit co nejrychleji odpadků (střepy tam jsou jeden vedle druhého). Máte prosím tipy a nápady jak ze současného stavu vybudovat co nejrychleji přírodní zahradu? Fotek pro inspiraci je na internetu spousta, ale nikde jsem se nedočetla, jak udělat z úplně pustiny takovou nádheru, jak přesně postupovat a hlavně jak dlouho to bude trvat. Pokud máte někdo tipy a rady, tak budu moc vděčná. Děkuji a přeji hezký den :-) 

Přírodní zahrada
Přírodní zahrada
Přírodní zahrada
Přírodní zahrada
   
host - 48.212 (?), 4.5.2016 20:41

Jestli tam byla opravdu skládka, tak by vrstva odpadků musela být několik metrů vysoká a musela by se zavézt zeminou. Spíš to ale bude jen venkovské smetiště... Práce je to nadlouho. Je otázka, zda budoucí zahrada vynahradí dětem ten ztracený čas, kdy místo výletů a jiné rodinné zábavy budou koukat na dřící rodiče - pokud nejsou již tak velké, aby mohly lítat někde po vsi s kamarády (to by byl přínos). Upřímně řečeno, jestli je pozemek ve velmi špatném stavu a děti ještě ve věku, kdy ocení společnost rodičů, kromě těch ovocných stromků bych se na to prozatím vyprdla. Za deset let vyrostou stromky i děti, pak bude dost času dát zahradu do pořádku.

   
host - 20.206 (?), 4.5.2016 21:26

Zahrada chce čas a zkušenosti a poznání pozemku. Pokud vysadíte bez rozmyslu cosi, je pravděpodobné, že se to později bude plést. Doporučuji se zaměřit na část ahrady - místo pro děti a pobyt, část na první pěsttování. Tráva sekáním bude zelená a trochu se srovná, nebo největší hrby seseknout sekeromotykou. Kopřivy a plevel je nutné vytrhat, kopřivy se někdy zničí opakovaným sekáním. Na záhony je sice poměrně pozdě, ale půda je odpočatá a pohnojená kompostem. Osobně bych motykou (krumpáčem, sekeromotykou..) rozrušila drny, zkypřila a asadila rajčata, hokaida, patyzony, brambory.. okolo nich mulčovala. Veškerý odpad je vhodné kompostovat. Tam, kde máte holou zem zasejte trávu. Bývalou skládku budete muset odvézt nebo možná stačí zem přesítovat. Zaleží na koncentraci a jestli to byla obecní nebo soukromá skládka.

A sledovat kde je vlkhko, či sucho a výsadbu přizpůsobit podmínkám. EM

   
host - 168.81 (?), 5.5.2016 0:34

Dobrý den.
Zvláštní, lidé provedou nevratné změny a pak se ptají, co dělat dál. Proč ne před tím.
Náletové dřeviny. Jaké to byly? Jen jasan a javor? Podívali jste se, co tam rostlo? V okolí je vidět ovocné stromy. Zpustlé zahrady obyčejně bývají plné odkopků, semenáčů slivoní, jabloní, třešní i dalších. Trošku ošetřená švestka, durancie plodí typické ovoce hned. Žádné plané. A hned podle velikosti stromu. Zasazenému stromečku, jak prst, to bude trvat léta. To děti skutečně vyrostou. Komu se nelení, tomu se zelení. Ale těm, co se na staré zahradě i rozmyslí, se může brzy i modrat, fialovět, červenat a žlutit. 
Planá jabloň, ošklivý kmen, špatná koruna. Ale po přeroubování dá za tři roky významnou úrodu a ošklivost kmene nemá na vlastnosti naroubované odrůdy žádný vliv. To samé třešeň, hrušeň, slivoň.
A taky něco na potěšení. Kde se daří kopřivám, bývá dobrá zahrádka. Tak alespoň víte, kde se bude dobře dařit drobnému ovoci (rybízu, malinám, jahodám).
Stařina ze zahrady. Můžete rozložit na místě budoucích záhonů a přihazovat pak i nově posečenou trávu (plochý kompost). A můžete tam dospod, na drn, hned „zasázet“(položit) brambory (ne ze supermarketu, jsou retardované). Obyčejně v takovém „seně“ dobře zarodí a příští jaro bude půda, bez další práce, odplevelená, pohnojená a kyprá, jako pravidelně obdělávaná. JG

   
host - 167.89 (?), 5.5.2016 10:26

Být Vámi tak tento rok jen sekám trávu a požádám někoho kdo už má se zahradničením nějaké zkušenosti aby Vám poradil, je potřeba vše si pořádně rozmyslet a naplánovat, vysazování stromků a keřů se pak nedá vzít zpět, myslím,že Vám dá zabrat i jen ta údržba trávy a taky už sami poznáte kam by se co hodilo a při této činnosti můžete pomalu zapojovat děti.Přeju Vám hodně trpělivosti a rozvahy při Vašem počínání.Jarka

      
host - 48.212 (?), 5.5.2016 13:26

S tím bych souhlasila, ale pořád všichni zapomínají na ty střepy, dráty atd. v zemi. Na naší zahradě bylo kdysi smetiště keramického odpadu, tzn. střepy z naší zahrady nejsou nebezpečné, ale dovedu si představit, jak nepříjemné musí být skleněné střepy. Aby tyto odpadky nekomplikovaly život, je potřeba vyčistit půdu aspoň 10-15 cm do hloubky, a to je pěkná dřina i na poměrně malé rozloze. Pak už střepy najdete jen při sázení. Anebo navézt novou hlínu - to zas vleze do peněz.

Takže jako úplně první věc - pokud do úprav zahrady majitele skutečně půjdou, což bych osobně s malými dětmi nedělala - musí být důkladný průzkum terénu - kde všude jsou odpadky a do jaké hloubky. Třeba by šla zaneradena část pozemku ohraničit, oddělit, nechat prozatím být a věnovat se kultivaci nezasvineneho zbytku.

         
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 5.5.2016 14:07

Taky bych navrhoval poradit se s právníkem, jaká je šance, že by se na odstranění této "vady" mohl podílet i původní majitel. Jsem laik, ale myslím si, že pokud by se prokázalo, že majitel o problému věděl (např. mluvil o tom někdy se sousedy) a že Vás při koupi neinformoval (předpokládám, že máte nějakou rozumnou smlouvu), je hodně velká šance, aby to šlo z jeho kapsy.

         
host - 248.86 (?), 5.5.2016 22:32

Asi bych za nejrychlejší a nejjednodušší považovala navezení vrstvy zeminy, aby byla zahrada obyvatelná pro děti. V jámách pro výsadbu stromů se dá odpad vybrat. Ono sice časem sem tam něco žížalky vystrkají na povrch, ale toho není tolik najednou.           Lída

   
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 5.5.2016 22:33

Taky jsem měla zahradu zarostlou a zadní část pořád je. Postupuji postupně, kousek odplevelit a hned tam něco zasadit. Aby člověk měl radost, že už něco roste. A když není chuť odplevelovat, staráte se aspoň už o to zkultivované.

      
host - 240.228 (?), 6.5.2016 10:59

Nevím kde přesně, ten binec ze skládky máte, ale já bych to místo zorala(poprosila někoho z vesnice s traktorem)  projela kultivátorem, vyhrabala co se dá a vysela nový trávník. Nebo spíše vywink pokud to chcete jó pečlivě. Jinak stávající trávu jen séct na kraťounko, pořádně binec vyhrabat a co je pod trávníkem - to už je jednowink

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Pracovní stůl skládací26.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika