No tak konečně někdo, kdo už investoval (zbytečně) spoustu peněz a práce do předem prohraného boje s přírodou.
Někomu lidské vlasy fungují, někomu funguje Hukinol (a jemu podobné přípravky). Věřte tomu ža ale jen do času. Znovu píšu po cca 10 letech boje s divočáky a srnčí zvěří, že pokud se v oblasti zdržuje stále tatáž tlupa divočáků (u srnčí to platí podobně), zvykne si na cokoliv.
Podobné přípravky (Hukinol, Armakol,...vlasy) b u d o u d l o u h o d o b ě ú č i n n é p o u z e v l e s í c h m i m o l i d s k á o b y d l í, tam, kde není zvěř zvyklá na lidi.Tlupy zvěře, které se pohybují v příměstských lesích a parcích na dohled lidí a jsou zvyklé na lidský pach a činnost a na tyto způsoby velmi rychle přestanou reagovat a Vy pouze utrácíte peníze.Chvíli bude jakžtakž fungovat kombinace několika takových způsobů, ale opět mimo civilizaci.
Jak si jednou srnčí či divočáci oblíbí nějaký pozemek, nezbavíte se jich.Co se týče divočáků, i po naprosté fyzické likvidaci celé tlupy se po několika letech objeví jiná a protože jednou rozrytý pozemek pozná, pustí se do toho samého s naprostou jistotou po svých předchůdcích.
Kari sítě jsou jistota, cena a vzhled je diskutabilní. Chemické přípravky a vlasy i el.ohradník jsou naprosto k ničemu.Divočákům se el.ohradník asi docela líbí, na pastvině s krávami jsem měl neuvěřitelně rozryté plochy přímo pod ohradníkem (prasata se musela celou dobu dotýkat hřbetem spodního drátu), po třetím vystříhávání srnce zamotaného parožím do el.ohradníku pod napětím mě tahle legrace definitivně přešla.
Máte, pane Rafaeli, naprosto dokonalý tip na řešení tohoto problému.
Pokud nemůžete legálně použít kulovou zbraň nebo (méně legálně) velmi výkonnou kuši, je jedinou jistotou zvukový plašič.Vyzkoušené to ale nemám.
Existuje vodě i mrazu odolný přístroj vyráběný k tomuto účelu profesionálně kanadskou firmou "spypoint" (má u nás dodavatele),pohybové čidlo(podobně jako u fotopastí) zareaguje na pohyb a spustí poměrně výkonný zdroj hluku.Zvuky si můžete nahrávat sám podle libosti či jsou předdefinované. Jedná se o bohužel jediný přístroj tohoto typu vyráběný firmou a u nás jej vzhledem k nemalé ceně používají asi spíše rybáři proti kormoránům, volavkám apod. I od nich je ale informace, že zvuky musí po čase měnit, zvěř i ptáci si zvyknou na cokoliv.
Není to levné, ale kdo podobný boj zakusil a utratil zbytečně peníze za všechno možné chápe, že to v konečném součtu není až tak drahé a jiná cesta není.