Tropicke rostliny - vseobecne



host - 230.216 (?)
24.12.2010 2:12

Mila Lucie,

mate pravdu. Poslala jste mi dve fotografile. Ta z venku je 'windowsill'. Ta uvnitr nejsem si jista jak bych anglicky nazvala. Windowsill neni nic jineho nez horizontalni policka pod oknem.

Windowsill uvnitr bytu/domku je tady vetsinou velmi uzky, ani kvetinac byste na nej nemohla dat. Moderni okna nemuseji mit zadny. Ustredni topeni - coz jem videla asi dvakrat v severnich statech - je spise zakryty latkami z ozdobneho dreva, neco jako plot, aby mohl pronikat do mistnosti horky vduch. Spise okrasa, nez ucel. Topeni v zime a studeny vzduch v lete, frci ze stropu nebo z podlahy v novejsich stavbach.

Kde mame kytky? Tedy ne na parapetu ale budto na nejakych stojankach nebo vysi ze stropu. Kdyz na podlaze, tak na kularym tacu s koleckama aby se nenicily parkety, koberec, dlazdicky.

Jiste uz vite, ze podle Anglickeho slovniku, slovo parapet je odvozeno ze stareho latinskeho slova 'parre', coz znamena 'to prepare' = pripravit se (na neco), nebo take 'ochranovat se pred necim'. Pochazi z doby zelezne a bronzove a vetsinou to znamenalo pristavbu sten nebo nejake stavby na ochranu, kterou uvidite na hradech. Vetsinou tato stavba -stena- je venku (exterieru) - ne uvnitr.

Kozicka.. dnes uz mate Stedry den.. preji Vam vsem bohateho Jeziska.. u nas pracovni den, k nam Jezisek (vlasne Santa) chodi az 25 rano, coz je jediny den kdy mame svatek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 249.24 (?), 16.12.2010 22:25

parapet venkovni


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 16.12.2010 23:36

Dobrý večer, Kozičko, popletu-dopletu už asi úplně vše- pán s vinnou révou samozřejmě nebyl z Floridy, ale na hranicích Arkansasu a Missouri. Já bydlím na Moravě v Brně. Je pochopitelné, že většina šlechtitelů orchidejí jsou mužští, stejně jako pěstitelů citrusů, skalničkáři apod. Ono totiž chlap, když už má nějakého koníčka, je schopen se tomu věnovat na 100 %. Většina ženských při svém koníčku vymýšlí co uvařit, upéct, že by bylo správnější asi prát, žehlit, uklízet, věnovat se dětem apod. Případně jí stojí mužský za zadkem a vymýšlí, že nemá přišitý knoflík na košili nebo co si má vzít k večeři (to je můj osobní názor), šťastné to ženy, které se mnou nebudou souhlasit (a nešťastní muži, že si to nejsou schopni přiznat). Taky trochu víc povídám. Od čeho je odvozeno slovo parapet bohužel nevím, ale posílám také foto. Elena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kozicka - (34) - 230.216 (?), 17.12.2010 1:43

Panecku, Eleno, to je parapet!  Plny orchidu.  A hezky Vam kvetou. To je vzdy prima.  Mate nekde skovany Oncidium? Ja miluji Onc. Sweet Sugar nebo podobny (zlute kvety);  rozvetvuje se a kvete dva mesice, klidne. Rychle roste ale potrebuje daleko vice svetla nez Paphs and Phals. Vas manzel si neumi ani prisit knoflik? Asi umi, ale radsi nechce kdyz nemusi? A nevari nikdy? Jste asi hodne moc hodna. Ano, mrkla jsem se do slovniku a parapet je neco jako pristavba, dostavba, umela hranice, atd.

Kozicka se raduje neb uz vi co je parapet! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 17.12.2010 23:46

Dobrý večer, Kozičko. Oncidium jsem kdysi měla, moc se mi líbilo a tak jsem o něj pečovala asi příliš, nakonec mou péči nepřežilo. Nějaký čas jsem mlsně okolo nich v obchodech chodila, ale ze strachu, že ho zase zahubím, nekoupila. Musel by být někde ve výprodeji a moc smutný. Jenže, do květinářství ani do zahradnických oddělení v supermarketech už se raději nechodím ani kochat, protože vždy tam byla nějaká smutná kytka ve výprodeji a já potom nevěděla kam s ní. Parapety už mám plné nebo spíše přeplněné a všude v bytě kde by se květinám líbit mohlo už nějaké jsou. Ony by nás taky za chvílimohly ty kytky vystěhovat. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 18.12.2010 15:44

Eleno,

ano, asi jste o nej moc pecovala. Ja kdyz odjedu, tak spousty kytek zemre ale orchideje se raduji, ze se me zbavily a zacnou rust a kvest i kdyz normalne nemaji. Tak to je.
Oncidium - neb ma tenoucke koreny- chce jinak zalevat nez napr. Phal nebo Paph a pak potrebuje i hodne svetla, vic nez i Catt, ja verim.  Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.2 (?), 23.12.2010 23:01

Vim, ze uz se 'parapet' vyresil, ale me to porad lezelo v hlave, jak se to jen rekne anglicky, a konecne jsem na to prisla :o) ten parapet o kterem tu vsichni mluvi je anglicky windowsill a ne zadny parapet :o)

Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 24.12.2010 2:12

Mila Lucie,

mate pravdu. Poslala jste mi dve fotografile. Ta z venku je 'windowsill'. Ta uvnitr nejsem si jista jak bych anglicky nazvala. Windowsill neni nic jineho nez horizontalni policka pod oknem.

Windowsill uvnitr bytu/domku je tady vetsinou velmi uzky, ani kvetinac byste na nej nemohla dat. Moderni okna nemuseji mit zadny. Ustredni topeni - coz jem videla asi dvakrat v severnich statech - je spise zakryty latkami z ozdobneho dreva, neco jako plot, aby mohl pronikat do mistnosti horky vduch. Spise okrasa, nez ucel. Topeni v zime a studeny vzduch v lete, frci ze stropu nebo z podlahy v novejsich stavbach.

Kde mame kytky? Tedy ne na parapetu ale budto na nejakych stojankach nebo vysi ze stropu. Kdyz na podlaze, tak na kularym tacu s koleckama aby se nenicily parkety, koberec, dlazdicky.

Jiste uz vite, ze podle Anglickeho slovniku, slovo parapet je odvozeno ze stareho latinskeho slova 'parre', coz znamena 'to prepare' = pripravit se (na neco), nebo take 'ochranovat se pred necim'. Pochazi z doby zelezne a bronzove a vetsinou to znamenalo pristavbu sten nebo nejake stavby na ochranu, kterou uvidite na hradech. Vetsinou tato stavba -stena- je venku (exterieru) - ne uvnitr.

Kozicka.. dnes uz mate Stedry den.. preji Vam vsem bohateho Jeziska.. u nas pracovni den, k nam Jezisek (vlasne Santa) chodi az 25 rano, coz je jediny den kdy mame svatek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kozicka - (34) - 230.216 (?), 17.12.2010 1:06

Dobry vecer, Lucie!

Predstavte si to, ze ja slovo 'parapet' nikdy neslysela a nakonec sem se hned zeptala trech domorodcu. Dva nemeli tuseni a jeden rekl, ze je to balkon. Tak vidite jak jsme chytry. Nikdy jsem ani parapet v byte nevidela, nad topenim nebo bez nej. Psala jste, ze mate malo svetla, nebo si to pletu? Mne se zda ze mate dost svetla na mnoho rostlin. Zkousela jste nekdy Africke fialky, nebo Coleus? Pokud ty by vam rosly tak by nebyl problem s dalsimi, myslim. Take, jeden z nejvdecnejsich rostlin je Kangaroo kapradi, puvodem z Australie. A ma hezke leskle listy.Najdete ho pod Microsorum pustulatum nebo pod Microsorum diversifolium.A potom i orchid jako Paph. by fungoval, ja myslim.  A ten vetsinou kvete mesice a nektery maji radi chladno. Jiste jste videla fotku co dnes poslala pani Elena. (druhy z leva). Tady mate obrazky z jedne web stranky na Kangaroo.

"My new kangaroo fern..."
"Microsorum pustulatum 1-17-08"

A dekuji za fotografie! Pomohlo mi to. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.70 (?), 17.12.2010 23:21

ano, ano mate pravdu, psala jsem, ze mam svetla malo. ty obrazky paraetu byly jen pro ilustraci, to jsem stahla nekde z netu. Co bych za takovy krasny parapetek dala :o)
to kapradi vypada krasne, nejvic by se asi vyjimalo v zavesnem kosiku, ale to ja bych stejne nemela kam dat. Navic ani nemam tuseni, kde se takove rostliny shani. Vsude po kramech jsou k videni ty same kytky furt do kola, ale kde dostat neco specialniho?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 18.12.2010 16:10

Lucie, oh, ja myslela ze je to Vas parapet a neslo mi to do hlavy, neb tento vypadal jako v domku a ne v byte.

Aglaonema, roste i v tmavem koute. A nechce moc vody a nepotrebuje ani vlhkost ale nevim, jestli se Vam libi. Tady je obrazek.

U nas taky - z mnoha duvodu - se prodava porad to same, a kdyz clovek chce neco jineho musi objednat nebo najit dobrou dusi ktera rostlinu ma a pozadat o kousek, coz je uplne nejlepsi. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika