Ujasněme si termíny:
Český název PEPŘOVNÍK se používá pro rostliny rodu Piper. Z nich se ještě tak nejčastěji pěstuje pepřovník černý - Piper nigrum (ze kterého je známé koření černý a bílý pepř); je olistěním trochu podobný běžnému drobnolistému filodendronu Philodendron scandens. Dalším pěstovaným druhem je Piper ornatum - česky by to mohlo být možná pepřovník znamenaný či ornamentální, protože má velmi zajímavou kresbu na listech. Oba pepřovníky chtějí tropické, vlhké podmínky, neprodávají se v květinářstvích běžně - shánění bude asi obtížnější.
Daleko pěstovanějšími jsou rostliny rodu PEPŘINEC - tedy Peperomia, jichž jsou desítky druhů a odrůd. Druhý výše uvedený obrázek představuje ten asi nejběžnější z nich - Peperomia obtusifolia - pepřinec tupolistý. Pepřince jsou podstatně méně náročné na pěstování, než pepře (pepřovníky) a není problém je doma pěstovat. V mnoha květinářstvích je možné některý z nich zakoupit.
Na prvním uvedeném obrázku není pepřovník ani pepřinec ale opravdu pilea pepřincolistá - Pilea peperomifolia. To, že odspodu vyholuje a tvoří "kmínek", bude její typický znak.
Pro mne však byl nejzajímavějším příspěvkem příspěvek z Dašic (ačkoli určení prvního obrázku bylo nepřesné). Ještě jsem se s touto květinou u nás nesetkal - a ani v Květeně pokud vím, není uvedena - vy ano? Kde?
Všem ctitelům a milovníkům pepře a kytek všeobecně - zdar. Josef.