Agave americana - odolnost



host - 230.216 (?)
27.12.2010 15:05

Mily Vasku,

ano, pise se ze vydrzi neco stupnu pod nulou, ale s tim ja nemam zkusenost. Myslim, ze mlada rostlina bude asi o neco citlivejsi.

Varuji: Pokud presazujete nebo se zbavujete matky (ktera po kveteni zemre) budte hodne opatrny, neb tekutina teto rostliny je vysoce jedovata a jak se Vam dostane na kuzi dostanete osklivou vyrazku ktera se dlouho a dost spatne leci. I rukavice musite vyhodit a pak mit ochranne bryle. Ale, treba Vam nepokvete. Roste velika a taky ma nebezpecne ostre listy a skutecne by nemela byt v blizkosti deti.  Z techto duvodu jsem se ji ale rychle zbavila. Chapu, ze se Vam libi, ale ja verim, ze to je jedna z rostlin ktera ma zustat v pousti. Kozicka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Rigil - (19) - 165.53 (?), 27.12.2010 11:45, zobrazeno: 36912x

Dobrý den, mám doma v létě zakořenělou odnož z této rostliny a chci se zeptat, jestli mohu tuto agave vynést ven již v dubnu, protože mi teta říkala, že jakmile je malý mráz, tak, že zahyne, ale četl jsem někde, že je odolná do -10 stupňů. Tak prosím poraďte co je na tom pravdy a hlavně jestli jí ty noční mrazíky neublíží.

Vašek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 27.12.2010 14:28

Nějaké menší mrazy snese, obvykle ji na podzim přenáším dovnitř až když začne mrznout, takže kytka každoročně stráví venku pár mrazivých dní a nocí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rigil - (19) - 165.53 (?), 27.12.2010 14:47

Díky moc za radu, už se těším na jaro, až budu moci všechny kytky šoupnout ven. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.216 (?), 27.12.2010 15:05

Mily Vasku,

ano, pise se ze vydrzi neco stupnu pod nulou, ale s tim ja nemam zkusenost. Myslim, ze mlada rostlina bude asi o neco citlivejsi.

Varuji: Pokud presazujete nebo se zbavujete matky (ktera po kveteni zemre) budte hodne opatrny, neb tekutina teto rostliny je vysoce jedovata a jak se Vam dostane na kuzi dostanete osklivou vyrazku ktera se dlouho a dost spatne leci. I rukavice musite vyhodit a pak mit ochranne bryle. Ale, treba Vam nepokvete. Roste velika a taky ma nebezpecne ostre listy a skutecne by nemela byt v blizkosti deti.  Z techto duvodu jsem se ji ale rychle zbavila. Chapu, ze se Vam libi, ale ja verim, ze to je jedna z rostlin ktera ma zustat v pousti. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rigil - (19) - 165.54 (?), 28.12.2010 9:06

Jejda , to jsem vůbec nevěděl, že je takhle nebezpečná, naštěstí jsem se o to neporanil, příště si budu dávat větší pozor, děkuji za důležitou informaci, ale chci se zeptat, z nějaké agave se přece dělá v Mexiku alkoholický nápoj pulque, to je jaký druh agave?

¨Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 28.12.2010 10:51

No nevím jestli s tou jedovatostí nekecáte.  Jestli se z některých druhů stejného rodu dělá alkohol a aby jiný druh rodu byl vysoce jedovaty? Není to moc obvyklé a zatím jsme o té jedovatosti nic nesylšel. Můžete napsat odkud to máte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rigil - (19) - 165.54 (?), 28.12.2010 11:11

Mě se to zdá také divné, protože jsem v životě neslyšel, že je agave jedovatá, možná to zjistili při nějakém rozboru rostliny, no uvidíme co se nám dostane za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 230.216 (?), 28.12.2010 16:31

Je nekolik set druhu Agave a mnoho z nich obsahuji v tekutinach ostre jehlicky ve forme crystalu: 'calcium oxalate crystals' CaC2O4 nebo Ca(COO)2. Kdyz vam propichnou kuzi tak dostanete vyrazku ktera se spatne leci. Pokud se dostane do oka tak jeste horsi. Nejhorsi pry je Agave americana var. picta. Pro jistotu jsem vas varovala v pripade ze budete rezat list, atd.

Z ktereho druhu se vyrabi 'pulque' ja nevim. Jenom jsem cetla ze tato agave musi mit nejmene 12 let a vyroba pulque je slozita. Tekutina se chyta velikyma ocelovyma sberackama, juice se da do sudu kde se fermentuje. Ja jsem pulque nikdy nepila ani nevidela. Je take modra Agave z ktere se vyrabi 'Tequila'. Z jinych se delaji koberce atd.

Nemam naprosto zadny duvod proc bych si neco takevo vymyslela a dost me prekvapilo pane Ing., ze jste napsal ze 'kecam'? Vase poznamka je pro mne jaksi nepochopitelna. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 28.12.2010 20:25

A proč nenapíšete rovnou český název ať každý ví rovnou oč jde. Asi kdekdo v lese sem tam spořádal nějaké to zaječí zelí, ve kterém je plno toho vašeho superjedu a nevím, že by to někomu nějak uškodilo, i když je všeobecně známo, že to tam je a že kje to škodlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 28.12.2010 22:16

Vrátím se k původnímu dotazu, jsou agave chladnomilné, zimo i mrazuvzdorné, ale A. americana mezi ně nepatří (viz článek z lednového čísla Zahrádkáře). Na podzim uklízím jako Ferda, podle mne je po létu otužilejší, ale na jaře dávám ven až po zmrzlých a z počátku do stínu. Stejné škody jako mrazíky dokáže napáchat i sluníčko, možnost před oběma chránit dnes dává netkaná textílie (bílá). Na vlastní paži mám odzkoušeno poranění ostrým koncem listu - špatně se hojilo, ale žádná hrůza to také nebyla. Dnes při nutné manipulaci navleču na konce kolečka nařezaná z korkových špuntů. Pro děti může být nebezpečná - jsou menší, "trny" jsou dost tvrdé. Někde jsem vyčetla, že podle feng-šuej je agave ochránce domu, nepuství zlé a škodlivé. Docela jsem tomu věřila do doby, než letos známým za bílého dne před řaovým domkem ukradli nááádherný exemlář v moc pěkné keramické míse. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika