Roubování melounů a okurek 2012



                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?) 
28.5.2013 11:54
Držím Vám palce ať se to podaří a určitě to nevzdávejte, ale dovolím si něco poradit. Nevím na jakou podnož jste roubovala ale ty, které na to nejsou určeny a vyzkoušeny, nemusí dobře srůstat a i to může být důvod nezdarů. Na druhém snímku je meloun již starší, zkuste takové které mají jen jeden pravý list. Trochu neuměle jsem Vám načrtl jeden způsob roubování. Při tomto tak dalece nevadí že podnož má silnější stonek. Opatrně vylomíte na podnoži vše co je nad děložními lístky a špičatou špejlí ve směru jednoho listu propíchnete stonek tak, že špička vyleze ven kousek pod tím druhým. Melounu (okurce) necháte asi 3 cm stopku, kterou seříznete do klínku nebo do špičky tak, aby styčná plocha se stonkem byla co největší. Zasunete do otvoru (musí to jít celkem lehce, pokud ne tak si ho špejlí znovu protáhnete) aby špička roubu vykoukla ven, následně zajistíte kolíčkem. I když já používám i tu "Vaši" metodu ze snímku, tak musím říci že obě metody jsou velmi spolehlivé. Pokud mi rostlina uhyne tak je to většinou díky uhynutí podnože. Kupte si na vyzkoušení Sprinter, ten je v pohodě.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Felima - (29) - 117.2 (?), 28.5.2013 12:44
Děkuji za podporu a za rady.Na roubování používám.Sprinter a letos nově i Atlas.Goliáše použiji jen na pokusy.Už jsem vyzkoušela všechny metody, které se na netu dají najít.I tu Vaší co popisujete.To jsem viděla letos poprvé na videu.Roubovala jsem i s melounem, který měl jen jeden pravý list.14 dní vypadaly rostlinky velice slibně a pak postupně všechny uhnily v místě roubování.Bohužel si musím vystačit s panelákovým parapetem na západní stranu.Takže také nic moc.Sice se nedaří, ale léta je tu můj velký koníček a určitě na to přijdu:-)
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 28.5.2013 14:07
A jak ošetřujete rostlinky po naroubování? Uhnívají opravdu přímo v místě roubování nebo uhnije stonek roubu?
                     
Felima - (29) - 117.2 (?), 28.5.2013 22:49

Naroubované přikryji sáčkem aby se nedotýkal rostlinky a po týdnu zkouším, jestli nevadnou.Pokud ano přikryji opět.A pak rouby odpadnou tím, že uhnijou přímo v místě roubování.Jinak ničím neošetřuji.Až když vidím, že se rostlinka chytila, přihnojím kristalonem.

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 29.5.2013 6:18

To je divné, to uhnívání roubů. To vypadá že roub nesrůstá, pokud se stane že nesroste a je v mikroklimatu ve vlhku (ve Vašem případě pod sáčkem), tak roub dokáže z toho vlhka žít. Pokud není dokonalé spojení roubu s podnoží, tak je roub již druhý-třetí den povadlý.

Když se vrátím k tomu způsobu na mému náčrtu, tak roub při tomto způsobu, ve vlhkém prostředí dokáže vyhánět kořínky (zvláště okurky) a přežívat i bez podnože. Zkuste dát sazenice na první den-dva po naroubování do tmy.

                     
Felima - (29) - 117.2 (?), 29.5.2013 9:35
Nevím proč, ale okurky se mi daří roubovat.Ten způsob, jak jste mi radil asi není třeba zpevnit kolíčkem.Až mi něco zase vyleze, tak to vyzkouším a sám do tmy...
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 29.5.2013 10:23
Já zase naopak, okurky se mi moc nedařily, až letos celkem slušně, stejně tak cukrové melouny. Když dáte naroubované sazenice do vlhka tak je moc nezalívejte, zeminu nechte jen zlehka vlhkou. Já je nezalívám vůbec, jen vlhčím rozprašovačem. Mám ještě dvě podnože Atlas, jsou již starší a mám taky nějaké starší melouny, zkusím je ještě naroubovat jak se jim bude dařit a zdokumentovat to.
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 25.5.2013 13:32

Mě se paní Jiřino taky daří roubovat jádroviny i peckoviny s vysokokým procentem úspěšností, ale letos poprvé jsem zkoušel roubovat i melouny, a výsledek katastrofální.Posuďte sami.

Ze čtrnácti semínek Sprinteru F1 mi vyklíčily asi tři semínka.Z deseti semínek melounu vyklíčily taky tři semínka.Po naroubování se ujalo jakštakš jeden roubovanec, který vydržel měsíc, a pak zhynul.Beru to jako začátečnickou daň.Chybyma se člověk učí, a i když se můžeme poučit od ochotného pana Mirka, tak stále to není ono.Na příště za rok to nevzdávám, a už mám v hlavě další nápady jak roubování vylepšit, abych byl více úspěšný.Hlavně začít už od ledna, aby byl čas neůspěšné rostlinky nahradit.Letos už se o to nebudu pokoušet, a melounovou sezonu ruším.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika