Toto je Septoriová skvrnitost, je to listová choroba. Je to trochu starší článek, ale mimo ty některé přípravky to stále platí. Jinak jste to roubování vyhodnotila správně, ale je to stáe zajímavý pokus.
Septoriová skvrnitost rajčete
Příznaky-Nejprve na starších listech způsobuje drobné, kulaté, tmavé skvrny s černě zbarvenými drobnými plodničkami (pyknidy) uprostřed. Skvrny postupně splývají, listy zasychají a opadávají. Často jsou napadány květní stopky a někdy i stonky. Plody však zůstávají zdravé. Při časném napadení odumírají celé rostliny.
Význam-Významná choroba polních rajčat, zejména za vhodných klimatických podmínek, kdy choroba způsobuje menší násadu plodů a předčasné ukončení vegetace.
Hostitelské rostliny-Většina lilkovitých rostlin.
Vývojový cyklus-Patogen přezimuje na napadených částech rostlin, kde si udržuje dlouhou dobu životnost. Přežívat může i na některých plevelných rostlinách. Za vegetace se pyknospory šíří deštěm a větrem.
Ekologie-Chorobu podporuje chladnější a sušší počasí, avšak k jejímu šíření je potřebná dostatečná občasná vysoká vlhkost a vysoká teplota vzduchu.
Ochrana nepřímá- Pečlivé a včasné odstraňování napadených částí a hluboké rytí.
Ochrana přímá- S ochranou je třeba většinou začít již v polovině června a podle potřeby ošetření opakovat (v závislosti na průběhu počasí a výskytu prvních příznaků). K ochraně je možné použít přípravky Bravo 500, Dithane DG nebo Ridomil GOLD MZ 68 WP, které jsou určeny i proti plísni bramborové na rajčatech, alternariové (hnědé) skvrnitosti rajčat nebo černi rajčatové. Kromě toho je možné použít i měďnatý přípravek Champion 50 WP, který však může zpomalovat dozrávání plodů.
50 WP.Po sběru postřik jedním z těchto přípravku a po 7 dnech bezpečně znovu sklízet.