Poraďte, prosím, jak pěstovat zeleninu



Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?)
1.4.2010 12:07

Já radím ty fíkovníky právě proto, že těm to nevadí. (v místech dostatečně teplých na to aby se množily semeny je vidíte růst klidně třeba z kanálu nebo ze zdi)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 176.18 (?), 31.3.2010 22:21

Takový "smeťák" byl kdysi tam, co máme zahrádky - nahoře písek a plevel, dole písek a plechovky, střepy, kameny ap. Dodnes lezou kameny a střepy na povrch. Jinak se tam po vyčištění neustále musí doplňovat humus, dobré je aspoň zpočátku i něco, co váže půdu (u nás se používala šáma z cukrovaru). Myslím, že je u vás málo živin a humusu - podle popisu máte zem spíš na skalku, než na záhony (kamení, písek, kůra...). To zelené hnojení je dobrý nápad, do písku je dobrá svazenka (hodně zelené hmoty, pěkně kvete, láká včely, lehce se rozseká rýčem). Ještě bych zkusila občas přihnojit nějakým kompletním hnojivem, mohou také chybět některé stopové prvky. 

Ještě dotaz - máte tam žížaly?? Mají také vliv na úrodnost půdy.             Lída

                     
host - 196.146 (?), 31.3.2010 22:38

Lído - přesně jste vystihla naši půdu. Nahoře písek, plevel, trochu listí a kůry, dole písek, kamení, střepy... udělala jsem tu půlmetrovou díru. žížaly tu nemáme, jen v kompostu.

                     
host - 176.18 (?), 31.3.2010 22:55

Pokud nemáte v půdě žížaly, chybí v ní humus a všechny živiny, co tam dáte, se spláchnou do spodiny. Proto všechno zpočátku roste, a když dojdou živiny, zakrní. Cererit a jiná minerální hnojiva na to nestačí, potřebuje to ten humus.  Takže dělat kompost ze všeho, z čeho jde, můžete -pokud seženete - do něj přidávat i občas trochu hnoje (nemají sousedé králíky?) něco můžete i zarývat přímo do momentálně neosázené půdy (listí, vyhrabanou trávu) nebo dát posekanou trávu jako postupně se rozkládající mulč na povrch (zároveň by bránil vysušování). Mělo by to pomoci.           Lída

                     
host - 183.242 (?), 31.3.2010 22:41

Těď jsem se ještě dívala na net. Na jižní Moravě se nyní používá jako meziplodina k oživení vyčerpané půdy a k vytažení "neřádstva" - zasolení aj. jedak světlice barvířská, ta ale preferuje vápenné půdy, na kyselých neroste, navíc píchá a Vy máte děti, a také svazenka vratičolistá (najděte si na netu) je pěkná (jedna z mých oblíbených kytek), vydrží i ve váze, je medonosná, má ráda slunná, písčitá a já nevím jaká stanoviště (tak k Vám), nadělá spoustu zelené hmoty na zelené hnojení - hned po odkvětu zarýt, lze během roku vysít dvakrát, při pěkném podzimu vykvete ještě jednou. I když ne, zaryjete podruhé. Nám se to na poli předloni dvakrát podařilo. Dýně a melouny v ní v pohodě porostou také. Jo, a ty akáty svědčí také o kyselé půdě, nemyslím, že by to omítka vyřešila. Rajčata nasaďte znovu! A klidně i muškáty přímo do země. Elena P.S. Při hloubení půlmetrových jam pozor na munici! Syn radí pořídit si detektor kovů (minohledačku).

                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 31.3.2010 23:18

1. to o vyplavení dusíku - možná taky, ale i samotný přebytek se tak projevuje - rostliny rychle vytáhnou, potom uschnou a nemají skoro žádné kořínky. Akáty do země pumpujou spousty dusíku.

2. Řešením by mohlo být i zvolit vhodné rostliny. Pokud se nemýlím, tak zimy jsou tam dost mírné aby bez problémů rostly odolnější fíkovníky. Ty dokážou růst klidně v kamení a sucho jim taky nevadí. Určitě najdete něco co tam poroste.

                     
host - 176.18 (?), 31.3.2010 23:40

Byl tam dubový les s podrostem, kromě jiného i akáty - nebyl to akátový háj... Toho dusíku tam zas tolik nebude, podle toho, jak vypadá půda, chybí tam ten humus, ze střepů a granátů to neporoste. Klidně bych tam párkrát dala brambory pěkně do hnoje, však ony by růst začaly. Trošku draselné soli k nim - půda by se pěkně promíchala, vyčistila. Po bramborách by se mohly dát jahody... ňam!            Lída

                     
host - 20.98 (?), 31.3.2010 23:41
Jaké plevele Vám tam rostou - jsou velice spolehlivým indikátorem vlastností půdy - sedněte k internetu a hledejte... Mechy rádi kyselejší půdy, kopřivy zase hodně dusíku - je to velmi spolehlivá metoda a hlavně přesná: rozbor Vám jen řekne o půdě z místa odebrání a jestli jste někde na bývalé skládce bude to dosti heterogenní substrát... Záleží to rostliny od rostliny, druh od druhu, ale stojí to za to!! Jestli máte kyselou půdu zjistíte lehce - zalijte, hrábněte do půdy a přiložte pH papírek a nebo udělejte rovnou výluh(do sklenice s vodou půdu ze zahrady, zamíchat, nechat nějakou hodinku ustát a změřte pH papírkem) a víte pH alespoň v nějakém rozmezí. Já bych typoval jako výše na příliš kyselou(po lese) půdu, tak trochu povápnit (ikdyž omítka ze stavby... no nevím). uvidíte po zkoušce pH papírkem. Rozhodně nasejte zelené hnojení(čím víc org. hmoty v půdě, tím vyšší schopnost zadržení vody). Nejsou-li žížaly, tak je na zahradu statečně dodávejte(tvoří v půdě agregáty fixující org.hmotu a tím zlepšují půdní poměry) - samy migrují dost dlouho. Držím palce!! PS: je-li hodně dusíku rozhodně se vyvarujte bobovitých - napovídalo by to i tím, že tam dříve rostl akát - fixují vzdušný dusík a mohli by to ještě zhoršit - pokud máte málo fosforu nedělá to dobře(hnojit drceným apatitem). viz. hrách, jetel vojtěška... Hezký den PD
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6578) - 70.100 (?), 1.4.2010 7:00

Všichni radít co změřit a co tam nasázet. Pomíjíte jednu skutečnost. Ono není do čeho sázet, není tam ornice. Je to prostě navážka, stará skládka stavebního odpadu. Tam nemá smysl měřit PH. Musíte tam nějak dostat ornou půdu. Buď vybagrujete část toho svinstva, odvezete dál do lesa a odněkud - nevím odkud - navezete ornici. Nebo to musíte postupně ručně zrekultivovat. Vrstvu minimálně 30 cm - na dva rýče. Zkuste to na záhonku třeba 2x1m. Vykopat svinčík, navézt ornici, osázet. Uvidíte zda to pomohlo. Pokud ano, je řešení jasné.

                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 1.4.2010 12:07

Já radím ty fíkovníky právě proto, že těm to nevadí. (v místech dostatečně teplých na to aby se množily semeny je vidíte růst klidně třeba z kanálu nebo ze zdi)

                     
host - 255.14 (?), 2.4.2010 9:28
áno chýba humus, nie je do čoho sadiť... vyzerá, že vaši susedia už skulturnili svoje záhrady, za určité(dlhé) obdobie... mne pomohlo ked som dávala mulč s posekanej trávy (mám záhradu so žltého piesku), dávala som ho tam na zabránenie odparu vody, trávniku sa u nás darí, takže pokosenej trávy bolo dosť... síce sa na hriadkách vysemeňovala, ale dalo sa to udržať... piesok sa mi po desiatich rokoch podaril zúrodniť tak, že dnes máme záhradu kde dopestujeme všetko... stálo to hodne driny, hnojili sme na zeleno, kompostovali, navážali hnoj, pridávali sme hobliny z našich ovocných stromov, vyviezli 30ročný bordel, pretože naši predošlý majitelia nevyvážali odpad, ale dávali si ho na záhradu a ked pripočítam nekonečný boj s povojníkom... no čaká vás dobrá drina, ale vydržte, záhrada vám to vráti... ja
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zarubňa vchodových dverí13.11.2024
Pracovní stůl skládací12.11.2024
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?12.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu11.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu10.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu10.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika