Kompost z kompostárny - je vhodný na sázení?



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
3.6.2012 7:38

Ano, tohle vše (mimo zbytků z palíren) je v kompostu, který "vyrábí" zdejší technické služby na skládce komunálního odpadu. Ten, o kterém jsem psal, dělá Rašelina Soběslav (prodává ho jako volně loženou zahradnickou zeminu). Prokazataleně do něj přidává rašelinu a kůru, zřejmě i kaly z čistíren (čistička je přes ulici) a čert ví co ještě. Ale žížaly a hnojáci v něm jsou, tudíž předpokládám, že extrémně toxický nebude. smiley VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
narcisky - (33) - 63.251 (?), 16.9.2013 7:04

pozdě bycha honitismiley  ted už to vím také ale leží mě to tam o víkendu jsem to promíchala s normální zeminou tak to sna d konečně vzejde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
narcisky - (33) - 63.251 (?), 16.9.2013 8:36

takže čistě teoreticky by mohl být na jaře už dozrálej?... a tráva mě vzejde na jaře když tedko se jí nechce,  rozvozila jsem toho po pozemku 1,5 tuny doplnila všechny prohlubně a ted to zas nechci dávat pryč když to mám pěkně dorovnané ale jak jsem už psala po zdejších radách jsem ještě šla a posypala to cca 2 cm normální hlínou tak uvidíme  indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 16.9.2013 9:50

Pokud jste to posypala 2 cm normalni zeminou, tak myslim, ze to na jare v pohode vzejde (bude samozrejme nutno to znovu osit travnim semenem a zavlazovat). On ten kupovany kompost nebude az zas tak strasny, naopak budete rada, ze ho tam mate. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 2.6.2012 20:54

Jsou v něm např obsahy kontejnerů do kterých lidé háží igelitky s "bio" odpadem, tráva a listí z parků, mač s peckama s palíren, obsahy zametacích vozů atd. atd.., v kompostárně to párkrát převrátí nakladačem ze kterého chčije olej a pak se to překatruje strojem... Aby byl použitelný tak jsem ho musel překatrovat ještě ručně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 3.6.2012 7:38

Ano, tohle vše (mimo zbytků z palíren) je v kompostu, který "vyrábí" zdejší technické služby na skládce komunálního odpadu. Ten, o kterém jsem psal, dělá Rašelina Soběslav (prodává ho jako volně loženou zahradnickou zeminu). Prokazataleně do něj přidává rašelinu a kůru, zřejmě i kaly z čistíren (čistička je přes ulici) a čert ví co ještě. Ale žížaly a hnojáci v něm jsou, tudíž předpokládám, že extrémně toxický nebude. smiley VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 248.26 (?), 2.6.2012 21:00

u nás v zahrádkářství mají všechny možné substráty až na jednu výjimku... až na KOMPOST...

ten prostě jediný neberou... prý tohle "svinstvo", které se dneska dělá i z kalů z čističek, prodávat nebudou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.233 (?), 2.6.2012 21:06

sakra, to jsou informace, které jsem moc slyšet nechtěla... ach jo.

no budu vycházet z toho, že to byla malá kompostárna, kam se všechno sype na obří hromadu, kde je na to vidět a že tam žádný velký svinstvo není.  a příště si kompost odpusítm :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 3.6.2012 7:38

A dobře uděláte. Kompost, který si uděláte sama, bude nejlepší, víte, co v něm je. U těch průmyslových kompostáren jsou asi opravdu největší problém kaly z čističek, které se navenek od pohledu tváří pěkně, ale mohou obsahovat obrovské množství jedů a těžkých kovů. Je to tak 15let, co si někdo na zahrádce na olomoucku, kde používal podobnou zeminu, nechal udělat rozbor půdy a zaneřádil si tím celou zahradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 2.6.2012 21:06

... a já koupil i jeden pytlovaný. angry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
agent špionovač - (19) - 216.173 (?), 2.6.2012 21:12

...a já si koupil nový kompostér a už je celý naplněný pane Mirek! Tak sem zvědav jak bude fachčit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika