folie na hlinu, aby nerostl plevel



host - 85.27 (?)
7.3.2007 14:50
Myslím, že bílou se zakrývá, černou se nastýlá.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 88.74 (?), 25.4.2006 20:48, zobrazeno: 18233x
zdarec lidi,
tento rok jsem se rozhodl jit sve lenosti vstric a zeptat se vas na radu, jestli existuji a nakolik jsou vhodne folie, aby nerostl plevel. Budu pestovat ve skleniku i venku, prevazne papriky a rajcata a rad bych, aby tam bylo co nejmin plevele.. mohli byste mi poradit, jestli na to existuje nejaka ta vecicka? :) prej rajcata plesnivi, kdyz je tam ta folie, za vsecky rady a postrehy moc dik.
Kozel Zahradnik*
   
host - 53.123 (?), 27.8.2006 18:28
Já dávám posekanou trávu okolo rajčat i paprik, půda tolik nevysychá.
   
host - 87.2 (?), 7.3.2007 12:13

Zdravím,

tak  se skleníkem zkušenosti nemám, ale na venkovní záhony s rajčaty jsem používala černou netkanou textili. Plevel se k rajčatům nedostane i bez plení je prostor mezi rostlinami volný a vzdušný a tím se riziko plísně zmenšuje. Rozhodně netkaná textilie žádnou plíseň nevyvolává  (ale pozor, textilii ne folii - PVC).

      
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174), 7.3.2007 14:15
Ano, použijte netakanou textilii já používám asi 5 let už černou,m ale ted je v módě bílá. nevím jestli má nějaké jiné výhody.
         
host - 85.27 (?), 7.3.2007 14:50
Myslím, že bílou se zakrývá, černou se nastýlá.
            
host - 29.162 (?), 7.3.2007 15:36
nebojte se PVC, nesmí se do jakýchkoli folií používat už dlouho, folie je vyrobená z  LDPE ( nízkomolekulární polyetylén) Černá barva víc brání průniku světla- proto plevel pod ní dřív zajde. Pod folíí  se lépe udržuje vlhkost ( zemní vlhkost kondenzuje na folii a znovu se vrátí). Výhoda textilile oproti folii je, že přes ni můžete zalévat.   Folie je levnější než textilie. Nezapoměňte ( jako já) ji v rozích přichytit sponkami z drátu . Je to bezpracný způsob odplevelení ( plevel vzejde, ale při nedostatku i vytrvalý plevel bez světla zajde).      
               
host - 37.74 (?), 27.3.2007 0:17

Dovolím si připojit své názory a zkušenosti

a. folie černá od bíle má jeden zásadní rozdíl- rychleji se zahřívá ( pohlcuje, nikoliv odráží světlo). Proto doporučuji černou folii( zem se více prohřeje).

b. PVC nedoporučuji pro jeho vzdušnou nepropustnost. Pudní bakterie potřebují vzduch, nepropustným PVC podporujete anaerobní rozklady v půdě ( bez přístupu vzduchu) a to je NEžádoucí. Navíc déšť huře vsakuje,

c. netkana textilie bezesporu pomuže s plevelem a nepřímo zabraňuje vysušování pudy. Nicméně, pokud je zem pravidelně zalévaná, kypřená a rostliny nevyžadují pudu více prohřátou , nastýlání travou, kurou stromu a pod. považuji za vhodnější a pro pudní mikrofloru cenější. ( ale lenost si žádá svoje)

d. existuje celá řada dalších netkaných textilíí nebo PVC rolí na záhony

(bílé, průsvitné, PVC dírkované, ty s enaopak dávají na rostliny ( mikroklima, obrana před hmyzem apod..  

Pepa 

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 27.3.2007 10:25
Stejná zkušenost.
                     
host - 230.104 (?), 10.4.2008 23:31

Je vhodné použít folii na části pozemku se sklonem něco kolem 20°? Není lepší jen navézt mulč.kůru nebo kačírek? Jsem zahradník začátečník. Markéta

                     
host - 197.87 (?), 11.4.2008 8:14

Idelání je položit netk.textilii, zamulčovat štěpkami či kůrou (aůespoň tam, kde se to chvíli udrží) a celou plochu pokrýt zeleným rašlovým úpletem a důkladně ukotvit (PVC kolíky) Následná další vrstva mulče na rašlu dobře drží, protože má vlákna, na která se hrubá částice mulče zachytí.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika