.Domnívám se, totiž, že mnoho lidí vylepšuje kvas přídavkem cukru jen to prostě nepřiznají.
Jednoznačně. S doslazováním kvasů je to stejné jako s masturbací.
Francie coby vyhlášená vinařská oblast leží mnohem jižněji povoluje vinařům -v rámci zákona- a v době nepříznivých roků dosladit víno.
To nelze úplně srovnávat. Víno, aby bylo pitelné, musí nějaký zbytkový cukr mít. Víno z moštu pod 19% vyrobit bez doslazení nelze. U kvasu je to jiné. Zbytkový cukr tam zapotřebí není, naopak.
Docela rozumím lidem, kteří pálí doma, že kvas přislazují. Když se to nepřežene, chuť a vůně se až tolik nezhorší, kvas se méně kazí. Ale co hlavně - na vypálení litru lihu spotřebují méně času a energie, protože ze stejného objemu destilují víc alkoholu.
U pěstitelů, co jezdí do palírny, to ale žádný smysl nemá - snad krom té stabilizace kvasu. Platí jen za vypálený líh a je úplně jedno, jestli těch 20 litrů pálenky mají ze 150 nebo z 300 litrů kvasu. Kolik času a energie páleník spotřebuje, jim může být lhostejné. Je proto logické, že profesionální paliči - kteří se zhusta pasují na odborníky stran přípravy kvasu - přislazování svým klientům doporučují. Když si někdo koupí zdaněný cukr, vyrobí z něj cukrový líh, kterým naředí své ovoce, pak ho zdaní ještě jednou v palírně, je to kolneckonců jeho věc.
Choulostivé, drahé a méně sladké ovoce, jako maliny, třešně, hrušky, meruňky, tam je stabilizace kvasu doslazením na místě. U jablek, švestek, hroznů to vidím stejně jako před 6 lety.