Lze dávat sušené švestky do kvasu?



host - 253.227 (?)
12.9.2009 20:27

děkuji za odpovědi

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 253.227 (?), 9.9.2009 20:59, zobrazeno: 14774x

Dobrý den,

chtěl jsem poprosit o radu ohledně popadaných švestek. Během posledního víkendu byl velký vítr a opadalo hodně švestek. Švestky budou tak akorát do kvasu, tak za deset, čtrnáct dní. Takže zbytek oklepat zatím nemohu, abych to přidal k popadaným do bečky. Jde o to co udělat s těmi na zemi. Zase tolik jich neni, aby to bylo na samostatnou bečku, tak nevím co s něma. Myslel jsem, že to nechám ležet na zemi a při oklepávání za těch 14 dní to sesbírám s tím. Na zemi je dlouho rosa, tak začínají plesnivět a navíc je likvidují hodně vosy.

Tak mne napadlo, že je sezbírám a rozprostřu, aby nesplesnivěly, čímž nastane to že uschnou. Předpokládám že cukr by nikam uniknout nemusel, že jen vyschne z toho voda a že tomu, když je potom dám do bečky s klasickou sklizní ničemu neublížím.

Myslíte, že bych tím mohl něco pokazit?

   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 9.9.2009 21:10

Pokud je to klasická švestka domácí (uherka) tak bych si s tím nedělal starosti. Z popadaných švestek bych založil kvas, do kterého bych postupně přidával další a další padavky. Nic se nezkazí - vyzkoušeno. Pokud to je to pološvestka (nižší cukernatost), tak udělejte kompot a počkejte, až dozraje do sudu větší objem švestek.
Martin

      
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 50.72 (?), 9.9.2009 22:27

Popadané slivky najskôr neusušíte lebo skorej pohnijú ako sa stihnú usušiť. Ja popadané slivky (väčšinou padajú chrobavé, ale už sú sladké) normálne zbieram po fázach a prisypávam do suda a samotné sudy dopĺňam neskôr, keď matečné stromy dosiahnu konzumnú zrelosť.  Pri slivkách môžete do kvasu prisypávať, slivky neprekysnú, na rozdiel od hrušiek napr. kde je najlepšie naplniť sud naraz v jeden moment.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 94.12 (?), 10.9.2009 9:05

Přestože souhlasím s p. Martinem i p. Gregorcem, je bezezbytku pravda, co píšou, já bych Vám přidání sušených švestek do kvasu jednoznačně doporučil. Kvas tím získá na cukernatosti, destilát na příjemném aromatu. Jediným problémem je pracnost a energetická náročnost sušení.
   Mám to vyzkoušené, ne však se švestkovým, nýbrž s jablečným kvasem. Podrcená jablka jsem doslazoval loňskými křížalami (k tomu účelu sušené celou zimu na radiátorech) a ředil čerstvým moštem. Logicky se tím zvýšila cukernatost kvasu i výtežnost destilátu, myslím, že to prospělo i kvalitě pálenky. V současnosti už to nedělám, pálím jen z čistého moštu, je to méně pracné.

            
host - 253.227 (?), 10.9.2009 13:41

Ono totiž ty švestky nejsou uplně dozrálé, no některé teda jsou, ale ty co popadaly tím větrem nejsou, tak jsem si myslel, kdybych to na nějakou dobu rozprostřel na sluníčku, aby to nebylo v mokré trávě a pak dal do sudu, tak bych tím nic nepokazil a během té doby by mohli ty nezralé švestky i trochu "dojít".

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 94.12 (?), 10.9.2009 15:12

To si tak úplně nemyslím. Ostatně, můžete to vyzkoušet a ty usušené nezralé ochutnat, jestli zesládly, možná ano. Často padají nezralé švestky vinou šarky. Taky červavé, což až tak nevadí, vlivem červa rychleji uzrávají a jsou sladší než zdravé na stromě.  Nezralé plody do kvasu nedávám, dle mého tam nepatří.  Někdy padají ještě tvrdé durancie, ale na chuť jsou již sladé, tak ty jo. 

            
host - 220.205 (?), 13.1.2011 18:43

To je škoda, zrovna tohle by mě zajímalo! Je vidět, že jste výzkumník a to velmi vítám, to jsme ze stejného hnízda. Jablka dobrý, mě zajímají švestky. Už jsme diskutovali povidla, vzpomínáte si?, co sušené švestky do máče udělaly? Jak ta slivovice chutnala? Možná, že nebyla tak výrazná ve vůni, ale co v chuti? Tam bych očekával především silnější čistotu chutě, intenzitu a taky harmonii. Co bych za to dal, kdyby mě napadlo, že je třeba taky švestky sušit. Ovšem možná, že to nemáte zapotřebí a jste z toho nejbáječnějšího kraje, tedy z Velké nad Veličkou, ale cosi mi říká, že nejste, typoval bych Vás na Šumpersko či Opavsko.. Zdraví Petr Šlosar

      
host - 253.227 (?), 12.9.2009 10:01

takže kdybych teď naházel do bečky tak tři kýble a postupně přidával popadané svěstky a tak za těch deset dnů všechno ničemu to nevadí? loni jsem někde četl, že max týden by se mělo přidávat, pak už do sudu nic nedávat.

         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 12.9.2009 12:03

U švestek to nevadí, opak platí u rychle kazících se kvasů (hrušky, třešně, maliny...)
Martin

            
host - 253.227 (?), 12.9.2009 20:27

děkuji za odpovědi

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika