Vážený pane , v podmínkách CZ (oficielní pálenice), má pan Vysloužil samozřejmě pravdu. Zde můžete dostat většinou, jen „zprůměrněný“ destilát tak, jak vyteče z „měřáku“ – po litrech. A provozovatelé mu občas neposkytnou ani tu „dostatečnou péči“. V amatérských podmínkách, zase převažují rektifikační kolony, které tyto podmínky nedovolují (jsou to spíše „preparační“ kolony, než „palírenské“, ale ne, že by nedovolovaly získat solidní pálenky, když se umí provozovat!!).
Tento „zvyk“ byl někdy „protěžován“ u starých dvoukotlových aparatur, provozovanými staršími palírníky, ti noví „moderní“ ho již nevyznávají. Samozřejmě vše závisí i na původní kvalitě dovezeného kvasu (mače).
Ale vraťme se k původnímu dotazu. V zahraničí, v části Rakouska, či Bavorska, se (prý) naopak stalo zvykem požádat o více frakcí destilátu, ale takového, který je dělán na rektifikačních kolonách (převážne 3-patrových, se zařazováním pater postupně tak, jak v kotli ubývá koncentrace alkoholu). Ovšem tam panují trochu odlišné podmínky provozování těchto přístrojů (nebudu raději rozebírat, abych nečinil „příkoří“ provozovatelům našich palíren. Nelze to srovnávat).
Citace : Stalo se módou při degustacích a hodnoceních požádat o více frakcí jednoho druhu. Např. u destilátu hruškovice (Williams) č. 1, 2, 3 atd. Ze zkušenosti se frakce z první třetiny častěji objevuji mezi vítěznými produkty. Tuto frakci nelze prakticky v obchodě koupit. Tam přichází již celá produkce, respektive řez ze všech frakcí. Z knihy - Alois Gölles, Ušlechtilé destiláty (Praktická kniha o pálení) vyšlo u nás 2001, Str. 35, Destilační poměry na koloně. Konec citace.
Tož babo raď … je to pověra, či není; musíte se rozhodnout sám. Co je pro vás dobré, určí většinou až praxe.