Velkopavlovická meruňka



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?)
10.1.2024 10:52

Bergeron u mě pomalu končí. Zaschla třetina stromu a už ho znovu nechci. Počátky stromu z doby "hurá Bergeron" se v posledních letech nekonaly. Minulý rok jsem z bídou ochutnal pár plodů, abych si osvěžil jeho chuť, i když původně bylo plodů po jarních mrazech relativně dost. Trpěly často strupovitostí a leckdy suchem na podnoži St.Julien, takže se zcvrkávaly a měly sušší dužninu. Jinak byl ale růst stromu na této podnoži zcela optimální. Co se týče Big Red, tak to je ovšem meruňka o "level", nebo dokonce o několik levelů horší. Doufám, že ten FARBUZ nepodědí všechny tyto špatné vlastnosti, jako je velmi časné rašení, vymrzání květních pupenů, rané kvetení a následné zmrzání květů. Nakonec ani ta chuť se nedá s Bergeronem vůbec srovnávat. V této souvislosti jsem si vzpomněl na slovenskou meruňku VESELKU, kde pokud skutečně existuje nějaký nový lepší klon, kde se odbourá to praskání a předčasné padaní plodů, tak by to byla jedna z nejlepších meruněk vůbec. Výborná chuť + na zdejší poměry vysoká odolnost květů a plůdků proti mrazu i při raném kvetení. A samozřejmě další bonus je v raném dozrávání. Pokud jde o příchuť tropického ovoce, tak u meruněk jsem nic takového nezaznamenal, na tropickou příchuť je přeborníkem "falešná" Dapple Dandy, o něco méně Fortune.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 3.8.2023 10:04

To by byla škoda. Koukal jsem, co máte na Fcb sledujících. Mně systém vkládání fotek nevadí, zvykl jsem si na něj. Na to ostatní kolem taky. Pěstovat ovocné stromy v paneláku není jistě žádná legrace, o to víc je potom radosti, že to jde i bez zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.69 (?), 9.8.2023 14:06
Petře dékuji... i když on to tak nějak panelák není... lodžie je velká 18 m2, tak s trochou úsilí se tam něco vejde... vy jste u mě ve skupině??...velice bych si toho cenil a určitě nejen já...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 10.8.2023 11:23

Nejsem, ale napsal jste odkaz na fcb, tak jsem tam mrknul a ten počet lidí mě překvapil. Určitě se tam nenudíte. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 49.56 (?), 6.1.2024 18:12

Náhodou som pozeral na internete stránky a narazil som na šlachtenie Velkopavlovickáej Mendelová univerzita niečo sem dám.

Velkopavlovická
Velkopavlovická








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 6.1.2024 19:18

Jubilejnyj je v zahraničních popisech uvedena jako kvalitní pro svou výbornou chuť, ještě byla uvedena nějaká meruňka Kostjuzenskij. Jubilejnyj bude fakt typ maďarské - taky jsem narazil na tento článek. Mrazuodolnost asi nijak lepší nebude.

Takže Krasnosciokij, Monastyrskij, Jubilejnyj - všechny 3 asi budou typy Maďarek / VP. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.200 (?), 6.1.2024 21:40

Opět platí, Bergeron je nejlepší!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.55 (?), 6.1.2024 21:55

Dovolím si zareagovat- v článku z Lednice je několik nesrovanlostí. I starší zdroje z Lednice uvádí, že např. bergeron je výsledek introdukce z Francie (prof. Vachůn, klon 660A), podobně jako další odrůdy původem INRA (Fantasme, tardif de Tain, Rouge de Rousillon atd.). Tyto byly zavedeny právě proto, že jsou dosti geneticky odlišné od Velkopavlovické, tudíž nechápu, že autor uvádí, že VP je podobná Bergeronu. Všichni, kdo tyto odrůdy pěstujeme, nebo máme zkušenost, víme, že právě Bergeron je oproti VP plodnější (jistější v plodnosti) kvůli pozdějšímu kvetení, jiné stavbě dužniny, růstem atd. Podobné sortotypy VP (Maďarská, sabinovská, Kostjuženskij, Krasnoščokij, Klosterneuburská, Marlen, M 90 A aj.) mají zhruba stejnou dobu zrání, habitus, chuť a vybarvení, ale vždy se od odrůd typu Bergeron a Fantasme dosti liší- a osobně vím, že dnes radši vysadím Bergeron a jemu podobné, než VP. Odhlédnu-li od klonů (je třeba udělat dobrou selekci), zrovna VP mimo J moravu není kdovíjaká pěstitelská jistota..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 7.1.2024 12:21

I chuť VP a Bergeronu je odlišná. VP z jižní moravy má typicky plně meruňkovou chuť. Bergeron plodí spolehlivě i tu na severu a narozdíl od VP dozrává i při horším počasí a je dost sladký, ale připadá mi, jak kdyby byl v chuti pokřížený s nějakou slivkou.

Je možné aby i většina odrůd jako odrůdy COT, Big red apod... nebo předchůdci těchto meruněk v minulosti byly křížené s jiným druhem? Že chutnají napůl meruňkově, někdy i málo meruňkově a spíš chuť jakoby tropického ovoce. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 10.1.2024 10:52

Bergeron u mě pomalu končí. Zaschla třetina stromu a už ho znovu nechci. Počátky stromu z doby "hurá Bergeron" se v posledních letech nekonaly. Minulý rok jsem z bídou ochutnal pár plodů, abych si osvěžil jeho chuť, i když původně bylo plodů po jarních mrazech relativně dost. Trpěly často strupovitostí a leckdy suchem na podnoži St.Julien, takže se zcvrkávaly a měly sušší dužninu. Jinak byl ale růst stromu na této podnoži zcela optimální. Co se týče Big Red, tak to je ovšem meruňka o "level", nebo dokonce o několik levelů horší. Doufám, že ten FARBUZ nepodědí všechny tyto špatné vlastnosti, jako je velmi časné rašení, vymrzání květních pupenů, rané kvetení a následné zmrzání květů. Nakonec ani ta chuť se nedá s Bergeronem vůbec srovnávat. V této souvislosti jsem si vzpomněl na slovenskou meruňku VESELKU, kde pokud skutečně existuje nějaký nový lepší klon, kde se odbourá to praskání a předčasné padaní plodů, tak by to byla jedna z nejlepších meruněk vůbec. Výborná chuť + na zdejší poměry vysoká odolnost květů a plůdků proti mrazu i při raném kvetení. A samozřejmě další bonus je v raném dozrávání. Pokud jde o příchuť tropického ovoce, tak u meruněk jsem nic takového nezaznamenal, na tropickou příchuť je přeborníkem "falešná" Dapple Dandy, o něco méně Fortune.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika