Borax



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?)
4.6.2012 23:18

Pochopitelně nikdo není schopen experimentálně prokázat jak příznivý tak i nulový vliv zakopaného železa.

To si tak úplně nemyslím. Předpokládám, že všechny praktikované postupy - postřik vápníkem proti hořké pihovitosti, železem proti chloróze, ohýbání větví na plodnost, zmlazování kořenů, kroužkování a mnoho dalších doporučovaných postupů bylo třeba napřed objektivně vyzkoušet (porovnávacími pokusy na větším počtu rostlin včetně kontrolních souborů)  a teprv potom je v seriozní literatuře doporučovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Katka L. - (30) - 52.139 (?), 5.4.2011 11:28

Děkuji. Na mém sáčku Boraxu z drogerie nic takového není. Dnes takto tedy postříkám hrušku, doufám, že to zabere, je to moc pěkný stromek.

                     
host - 151.38 (?), 5.4.2011 11:41

Já jsem borax taky rozhodil kolem hrušní.Nevím jestli to pomůže.Ale postřik -nevímnevím.Lozit do koruny velké hrušně?

rostislavik

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 10.9.2008 10:02

Myslím si totéž co pan Jekyll. Borax (tertrabnoritan sodny, myslím)  a chlorid vápenatý bych nemíchal, roztoky spolu mohou reagovat v málo až neúčinné sloučeniny (chlorid sodný a nerozpustné vápenaté soli).

                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 27.3.2009 22:15

Pane Dukáte! Taky jsem slyšel lidovou radu - pod neplodící ořech zakopat uhynulého kocoura. Vy jste provedl něco podobného se železem. Nevím, ale nevěřím, že by obojí mohlo mít nějaký prokazatelný účinek. Právě tak, jako ocelové špony z obrábění, nasypané kolem kmene. Železo i bór jsou stopové prvky, které stromy potřebují k ostatním živinám, ale nasypané u kmene, nebo zakopaná pod ořechem?. Představte si jen za jak dlouho se to železo rozloží okysličením tak, aby ho mohly příjmat kořeny stromu a abychom mohli poznat jeho účinek na sílení kmenu jabloně, nebo plodnost ořešáku.

                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 11.4.2009 9:42

Boritany vápenaté jsou obecně málo rozpustné. To však neznamená, že se nevyužijí. Jejich postupné vstřebávání může být naopak výhodnější než spláchnutí deštěm. Stejně jako postupné uvolňování železa z velikého povrchu pilin a špon. Není třeba, aby se vše napřed úplně rozložilo. Po roce byste určitě zaznamenali u obou prvků v půdě viditelný nárůst koncentrace.

Uvedu příklad: pokud máte v létě v nádrži s dešťovou vodou nebo v akváriu nezmary a dáte do ní měděný drát, nezmaři za pár dní uhynou ale drát nezezelenal, je pořát kovový.

                     
host - 219.117 (?), 4.6.2012 15:48

Na 99% půjde totiž o piliny z málo kvalitní oceli (třída 10, 11) kterážto nalámaná (nástrojem, kvůli lepšímu odvodu) na malé kousky a zahrabána v zemi bude zlikvidovaná za sezónu, dvě.

Špóny budou patrně dobrým zdrojem Fe protože oxid železa (rez) je rostlinám dobře přístupný. Navíc půdní bakterie a houby tomu velmi pomohou.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 4.6.2012 17:04

Pomiňme úvahy, jestli kousky nalámaného železa zmiznou v půdě za sezónu či dvě (to snad ty piliny, ale pan Dukát psal o železných předmětech nikoli o pilinách) a jak moc je rostlinám dostupné trojmocné železo ve formě oxidu (rez). Je otázkou, jestli v pranostice o zakopání železa pod ořech hrál roli ionizovaný kov, kultivace půdy pod stromem nebo vzduch v "kapsách" při železe.  Pokud by byl efekt železa jako prvku na plodnost ořechu prokázán (zatím jsem o tom neslyšel), logicky by byla mnohem účinnější zálivka či postřik rozpustným Fe++ ,např. zelenou skalicí.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3299) - 5.149 (?), 4.6.2012 18:34

Já tedy žádnou pranostiku o zakopání železných předmětů k ořešákům neznám. Vím jen, že se traduje (nevím kolik generací zpátky), že zakopané železo má příznivý vliv na úrodu ořešálů. Asi k tomu naši předci svými zkušenostmi nějak došli i když jistě neznali Mendělejevovu soustavu prvků a možná byli i negramotní. Pan Skála nevěří, někdo jiný věří. Jinak zakopání železa je nenáročné (jak finančně tak i pracností),  je jednou pro vždy a v žádném případě nemůže nijak poškodit ořešák ani ostatní rostliny. Pochopitelně nikdo není schopen experimentálně prokázat jak příznivý tak i nulový vliv zakopaného železa.

         Mr Big

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 4.6.2012 23:18

Pochopitelně nikdo není schopen experimentálně prokázat jak příznivý tak i nulový vliv zakopaného železa.

To si tak úplně nemyslím. Předpokládám, že všechny praktikované postupy - postřik vápníkem proti hořké pihovitosti, železem proti chloróze, ohýbání větví na plodnost, zmlazování kořenů, kroužkování a mnoho dalších doporučovaných postupů bylo třeba napřed objektivně vyzkoušet (porovnávacími pokusy na větším počtu rostlin včetně kontrolních souborů)  a teprv potom je v seriozní literatuře doporučovat.

                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?), 4.6.2012 23:25

Názor p.Mr Biga je mi sympatický. Naši predkovia naozaj neboli "hloupí" a pozorne sledovali prírodu, ktorá ich živila. Verím, že v pôde, ktorá vznikla zvetraním hornín chudobných na ionty železa, potrebných pre tvorbu chlorofylu, malo zakopanie železných predmetov ku koreňom stromčeka žiadaný efekt. Napr. v podobe zdravších a zelenších listov.

Výraz "automutilace" znamená v medicínskom zmysle sebapoškodenie (zväčša zubami) vlastného tkaniva či orgánu, niekedy až do takej miery, že dôjde k oddeleniu tkaniva (Príklad: svrbenie pri ochorení vírusom pseudobesnoty). Že by si niekto vlastnou fackou spôsobil automutiláciu, to si neviem predstaviť.surprise

Vďaka tomuto vláknu som teraz objavil aj zmienku o nedávno diskutovanom protimrazovom účinku postreku boraxom v sekcii Jabloně:

Borax se užívá na jaře na začátku kvetení - asi 0,5%, zvyšuje odolnost květu před zmrznutím, další možné použití je i na podzim po opadu listů.

Lucas

Koncentrácia roztoku je správna. Bolo by zaujímavé zistiť, odkiaľ p.Lucas čerpal informácie?

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Sádrokarton Norgips - zkušenosti?17.11.2024
Tavná pistole Tafix Koventa15.11.2024
Kolikovaci pripravek15.11.2024
Zarubňa vchodových dverí13.11.2024
Pracovní stůl skládací12.11.2024
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?12.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika