Souhlasím, pane Vysloužil, jenže tam přeci právě o toto jde. Whisky, koňak, to jsou požitky chuti nahořklé, sudy jsou odkorněné a ještě povrchově upravené. Nechci debatovat bez vlastní zkušenosti, jen mne toto napadlo po kácení nějakých dubů v minulém týdnu a dříve.
Nejsem vinař, myslím ale, že vnitřní strana sudů povrchově upravena není, snad vysířením.
Možná záleží i na druhu uzení. Při teplém kouři trvá poměrně krátce a chuť dřeva se tolik neprojeví. Aspoň já jsem to na mase zřetelně nepoznal, ale nejsem taky žádný somelier. Nicméně bukové dřevo je, myslím, na uzení zlatý standart.
Určitě a nejen na uzení či grilování, proto z našich původníh lesů zmizelo jako první! Jinak mám udírnu přímo v domě na chodbě i s chlebovou pecí, jde mi však proti dvířkům vývod od krbovek. Uvažoval jsem o provozu buď letním, nebo celoročním, tady však nevím jak by to fungovalo. Procházel by kouř teplý a čistý, netopím ničím jiným než dřevem. Vlastní je vlastní.
Dobrý den. Jen tak bokem napíšu, že sudy z dubu určené pro vinaře se upravují požehem ohněm, dokonce v několika stupních. Těm vínům se potom říká bariková a jsou hodně žádaná. Barikování se používá hlavně pro červená vína. Jen pro zajímavost, 2x použitý prázdný sud o obsahu 220 litrů se prodává za 5000kč. Barikované sudy se dají použít i pro slivovici. Pohodu přeje Stanislaw.
Radku, máš naprostou pravdu, stejně jak Ti nechutná čerstvé dubové, ani uzené není dobré, tříslovina dodá masu hořkost, což není dobré, zato taková vrba maso až chuťově osladí, jabloň,třešeň,jilma a buk, to jsou ty dobré chutě uzeného.
Ahoj Jirko, myslel jsem si to, protože ta hořkost se musí projevit i při spalování. Opravdu jsem ze školy dlouho, ale něco z dendrologie mi v té dutině zůstalo! Možná právě ty dubové piliny, jen na ně vzpomenu brrr.