add. osmotické tlaky - představte si to tak jardo, do kýblu nalejete vodu a nasypete sůl, ta se i bez míchání zvolna rozpustí, a když tomu dáte čas, nevznikne v kýblu místo s vyšší a nižší koncentrací, ale postupně se nastolí stav, kdy bude v kýblu roztok všude stejně koncentrovaný. Tak, to je jeden ze základních ověřených fyzikálních úkazů. Teď vezmeme kýbl dva - bude stejný, ale uprostřed bude mít svislou membránu z celofánu, spojenouse stěnami i dnem kýblu. Nalijete do kýblu, do obou polovin vodu. Do jedné nalijete vodu čistou, do druhé solný roztok. Co se stane? Celofán je tzv. permeabilní, či semipermeabilní - to znamená zcela, nebo částečně prostupný pro ionty solí a některých látek. Pro vodu je ale dostatečnou bariérou - Co se tedy stane? podle přírodních zákonů směřují neorganizované systémy k entropii. Když se vrátíme k našemu kýblu, nebude v něm polovina se slanou vodou a polovina se sladkou, ionty soli projdou celofánem a činí tak dlouho, až se koncentrace vyrovnají, ve finále máte v kýblu v obou polovinách stejně koncentrovaný roztok. Stejná situace by nastala pokud byste v jedné polovině měl slanou a ve druhé ještě slanější vodu.
Pokud by byla membrána částečně průchodná i pro vodu došlo by k tomu, že by navíc voda z méně koncentrované poloviny našeho experimentálního kýblu proudila do poloviny s vyšší koncentrací.
A jsme u jádra pudla - Buňka svaloviny masa je tvořena takovouto propustnou, či částečně propustnou membránou. Takže, když dáte maso do koncentrovaného roztoku soli - sůl jednak vběhne do buněk, aby došlo ke srovnání koncentrací, tedy ve směru koncentračního spádu a zároveň je z buňky aktivně díky koncentračním spádům a osmotickému tlaku "vytahována" voda - což je princip nasolování masa jako takový.
Pokud byste chtěl provést pokus ověřující tyto věci na živém modelu, stačí vypít lahev koncentrovaného cukrového sirupu - v žaludku tím vytvoříte koncentrovaný roztok sacharózy, ta ale nikam nemůže přestoupit, ale ve sněru koncentrace, přes stěny buněk natáhne velké množství tekutiny - mohutně se tak zvětší obsah žaludku a horních etáží trávicího traktu, podobný pokus (nejčastěji hloupá sázka) končí mohutným zvracením. Osmotickými zákony úspěšně naředěného sirupu.