To já ale třeba také stříkám slivoně slabým roztokem boraxu kvůli vyskytujícím se příznakům jeho nedostatku. V těch odkazech se ale přece píše o konkrétních funkcích bóru v rostlinách a i o jeho vlivu na mrazuodolnost.
Cituji např.: "Zvýšeným osmotickým tlakem zlepšuje odolnost proti nízkým teplotám a zvýšenou elasticitou tkání omezuje tvorbu prasklin způsobených mrazem, a tím sekundární infekci patogeny v průběhu zimy a jara."
Nebo: "Bór se podílí přímo na syntéze cukrů a zajišťuje rovnováhu mezi nimi a škroby při translokaci do pletiv." Pokud by zásobení bórem např. zajistilo vyšší obsah cukrů v cytoplasmě, teplota tvorby ledových krystalků by se samozřejmě snížila.
Druhý dokument uvádí: "Nedostatek bóru vede k větší náchylnosti mrazům.... Hnojení bórem ovlivňuje vyzimování porostů, ovlivňuje stabilitu rostlinných buněk – jejich poškození mrazem, ovlivňuje odumírání a trhání kořenového systému účinkem mrazu, dále
odumírání buněk vlivem tvorby krystalů ledu ve vakuolách."
Týká se to sice řepky ale u ovocného stromu to snad nebude až tak odlišné. Tvrzení to jsou ale myslím celkem přesvědčivá. Jen aby nevznikl omyl, můj obor je tomuto na hony vzdálený a o přírodu a vše s tím spojené se zajímám čistě amatérsky.
Milan