Vyhodím ohryzané stromky - jakou menší odrůdou nahradit?



Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 104.130 (?)
20.4.2010 11:30

Takže radíte nechat i kmínek který raší 15 cm nad zemí? Chtěla jsem jej nechat na rouby a pak vyhodit, ale asi bych si mohla vypěstovat z výhonu i náhradní kmen. Je to tak? Bude to trvat déle. Co když budu vedle sebe vést na dvou kmeních z původního kmínku dvě různé odrůdy a každou pustím větvema na stěně na jinou stranu? Je to zcestná myšlenka?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Marťasek - (6) - 44.65 (?), 24.3.2010 8:49, zobrazeno: 10798x

Dobrý den, právě jsem se dočetla, že ohryzané stromky sazené na podzim (můj případ) vyhodit. Jsou ohrazané tak, že zůstal jen kmínek bez kůry přivázaný ke kůlu. Vyryju, vyhodím ale čím nahradím? Sadila nám to zahradnice, ale chci si to raději pořešit sama... Poradíte jakou odrůdu malého stromku (nemáme moc místa) koupit? Prý to byla nějaká zakrslá jabloň, hruška a angrešt... De facto bych ráda cokoliv, hlavně menšího vzrůstu... Mám to jen tak pro děti na chuť, když budou cmrkat po zahradě... (teda pokud to bude plodit :-)) Děkuji za rady!!!

   
host - 82.2 (?), 24.3.2010 14:56

Pokud na kmínku opravdu nezůstal ani pásek souvislé kůry, pak je opravdu musíte vyhodit. Co se týče vzrůstu, důležité jsou podnože -tedy hruška na kdouloni, jabloň na M9(různé variety) nebo J-TE (variety E, F, G, H). je to napsáno na takovém podlouhlém lístku, co musí mít každý stromek v prodejně na sobě. Odrůdu hrušně i jabloně si vyberte sama jakou chcete :)

Angrešt snad příliš velký narůst ani nemůže ;), tam je to jedno.

   
host - 178.235 (?), 24.3.2010 18:45

Jestli máte pozemek takto ohrožen, pak nevím, bude-li Vám nová výsadba zakrslých stromečků co platná.Abyste je dopěstovala do stádia plodnosti, budete muset vynaložit proti okusu hodně úsilí.To pak lze řešit také několika málo polokmeny, kde je korunka založena výš a kmínek se dá ochránit králičím pletivem.Sněhové návěje jako letos jsou i pro korunku čtvrtkmenu nebezpečné, ale důležité je uchovat alespoň  

      
host - 178.235 (?), 24.3.2010 18:52

omlouvám se,...uchovat alespoň neohlodaný kmínek, korunka se pak dá dopěstovat.Tedy nasadit pár čtvrt(polo)kmenů a do větví vroubovat více odrůd, aby měly děti ovoce průběžně celé období. AB

         
host - 176.18 (?), 24.3.2010 22:30

Jsou také "baleriny" - sloupovité stromky, co nezabírají místo... Ale stojí kolem 250,-Kč, kdyby to králíci ožrali, byla by to škoda.           Lída

            
host - 176.18 (?), 24.3.2010 23:33

V tom druhém příspěvku jste se ptala, jestli už se stromky prodávají - ano, většinou od 15.3. Ale běžte si je koupit raději do nějaké školky, rozhodně bych je nekupovala v nějakém hyper/super/marketu.           Lída

         
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 104.130 (?), 20.4.2010 11:30

Takže radíte nechat i kmínek který raší 15 cm nad zemí? Chtěla jsem jej nechat na rouby a pak vyhodit, ale asi bych si mohla vypěstovat z výhonu i náhradní kmen. Je to tak? Bude to trvat déle. Co když budu vedle sebe vést na dvou kmeních z původního kmínku dvě různé odrůdy a každou pustím větvema na stěně na jinou stranu? Je to zcestná myšlenka?

   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.254 (?), 24.3.2010 23:02

Uříznul bych kmínek pod ohryzem a narouboval vhodnou odrůdu.

      
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 248.240 (?), 22.4.2010 13:23

Tak jsem to myslela, ale nemám kde sehnat rouby, kromě letní jabloně a letní hrušky. V okolí mají samé ozdobné trávníky a jsme tady pouze my, co krtkujeme v zahradě.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 22.4.2010 14:25

Uříznout stromek pod ohryzem a naroubovat jej jistě lze, ale u stromku vysazeného na podzim to nemá smysl. Jednak nezakořeněná podnož nebude mít dost mízy (a jak jinak štěpovat na kmínek než za kůru), navíc se tím růst stromkyu zdrží. Praktikoval bych to jen u stromku, který na stanovišti alespoň rok rostl. 
   Pokud na kmínku nad místem štěpování jsou nějaká poupata (což u správně vyslepených kmínků často nebývá) a raší, lze jistě kmínek a posléze stromek dopěstovat z nich. Je to sice taky jakési zdržení, ale ušetříte za nový stromek

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika