Terénne úpravy zakryjú miesto štiepenia



host - 178.235 (?)
30.11.2010 9:32

Jenže, pane Milane, rozpoznat často zablácené podnožové od pravých kořenů je problém i pro odborníka.Tazatel má smůlu, pokud kořenový systém není ještě moc hluboko, vzal bych si na pomoc někoho s rycími vidlemi a uvolněný bal bych "páčil " ne z jedné, ale ze dvou stran (o 180°proti sobě).I za cenu, že se některý kořen utrhne.To musí posoudit ale nejlépe sám tazatel.Na dálku -hlavně u stošestek a podle vzrůstnosti odrůd- moc radit nejde. Mám ještě jeden takový"zákrsek"a je obrovský.  AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ferdinand18 - (2) - 164.216 (?), 28.11.2010 18:56, zobrazeno: 7121x

Poraďte mi prosím, robíme terénne úpravy pozemku, mám zasadené jablone na podpníku M 106 a hrušky na podpníku dula v jeseni r.2007. Teraz, keď navozíme ornicu môžem prihrnúť zem až k stromom, zasypem tak miesto očkovania, alebo musím zachovať okolo stromov pôvodnú výšku záhonu. Stromy už rodia. Majú 3 roky. Ďakujem za radu, dúfam, že sa niekto ozve.

   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4543) - 191.35 (?), 28.11.2010 19:11

Nešly by přesadit /vysadit výš/, když mají jen 3 roky?

      
host - 164.216 (?), 28.11.2010 19:44

Ide o 12 stromov, to by bola poriadna fuška vykopať ich aby som veľmi nepoškodila koreňový bal a aj koruny sú už tvarované ku konštrukcii.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 81.81 (?), 28.11.2010 21:20

O kolik centimetrů se Vám terén zvýší?
Pár čísel nehraje roli. Ale jestli se Vám kořenové krčky dostanou hlouběji pod povrch, asi bych je vyzdvihnul. Taková fuška to zase není. I kdyby Vám podrytí jednoho  trvalo 1/2 hodiny, je to práce na jedno odpoledne. A stromky se nesázejí na jeden či dva roky.

            
host - 164.216 (?), 29.11.2010 7:54

Keď takto nad tým uvažujem tak ja to zvládnem, ale zvládnu to aj stromy? Jeto to takto mali sme nízko pozemok a naviezli sme vtedy ornicu. Tento rok na jar bola povodeň a odvtedy sa u susedov (ktorí sa o záhradu vôbec nestarajú) okolo nášho plota utvoril " potok" kde celý čas tečie voda. Takže my máme vysoko spodnú vodu. Mám obavy, či sa mi stromy znova prijmu, niesú v tak dobrej kondícii. Uvidím aká bude jar a počkám na budúci rok. Inak miesto štiepenia by sa dostalo pod úroveň terénu cca 5 - 7 cm.

               
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 29.11.2010 8:15

Pokud se vám místo štěpení dostane pod povrch 5 až 7 cm tak se stromy nehýbejte a nepřidělávejte si zbytečně práci. V takovéto malé hloubce nedojde u většiny ke zpravokořenění. Pokud tato vyjímka nastane, což poznáte na bujném růstu, jednoduše odkopnete zeminu a kořen odříznete.(odseknete)

  S pozdravem Milan Boštička

                  
host - 178.235 (?), 30.11.2010 9:32

Jenže, pane Milane, rozpoznat často zablácené podnožové od pravých kořenů je problém i pro odborníka.Tazatel má smůlu, pokud kořenový systém není ještě moc hluboko, vzal bych si na pomoc někoho s rycími vidlemi a uvolněný bal bych "páčil " ne z jedné, ale ze dvou stran (o 180°proti sobě).I za cenu, že se některý kořen utrhne.To musí posoudit ale nejlépe sám tazatel.Na dálku -hlavně u stošestek a podle vzrůstnosti odrůd- moc radit nejde. Mám ještě jeden takový"zákrsek"a je obrovský.  AB

               
host - 176.18 (?), 29.11.2010 23:33

Pokud byste se rozhodli s nimi hýbat, tak je nemusíte vykopávat celé. U takhle mladých stromků by stačilo zkusit bal kolem dokola přizvednout rycími vidlemi nebo rýčem a podsypat. Tím by se ani kořeny tolik nepoškodily. Ale p.Vysloužil i p.Boštička píší, že to nutné není, tak bych stromky nechala být.            Lída

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 30.11.2010 7:57

Zadavatel píše, že mají vysoko spodní vodu. V takových případech je ddobré zasadit stromky co nejvýš, třeba i na uměle vytvořené kopečky.  Je na zvážení, zda v tomto případě by vyvýšení stromkům neprospělo. Bez ohledu na to, že nějakých pár cm zvednutí terénu nehraje roli.

                     
host - 164.216 (?), 30.11.2010 9:34

Sneženie u nás na južnom Slovensku a následné topenie nás znova "utopilo", aj keď sme naviezli už 7 tatroviek zeme, špekulujeme nad odvodnením pozemku, lebo susedov "potok" nestiha. Keď si spočítam čo nás to už všetko sálo... a či to má vôbec zmysel, možno, že do jari bude stáť záhrada vo vode a odíjdú korene ďalších stromov. Na jar som prišla o 4 m vysoké čerešne, zahynul mi aj môj miláčik céder, už bol vyšší ako ja mal 5 rokov, aj kivi skončilo. A niekedy pochybujem, či ešte sa mám do niečoho púšťať...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika