Mirkovi. Obecně se mají střídat fungicidní přípravky s různým mechanizmem účinku. Triazolové přípravky působí jako inhibitor biosyntézy ergosterolu hub, jiný způsob účinku mají strobirulinové přípravky (Diskus, Zato, Tercel) a jinak účinkují kontaktní přípravky (Delan, Baycor, Mythos, Syllit, Captan a další).
Jak triazolové přpravky jako Domark, Score, Talent, Emerald, Topas a další, tak ty strobirulinové by se měly vždy kombinovat s těmi kontaktními. Aby se zamezilo vzniku křížové rezistence, to je vysektování odolných kmenů hub k daným skupinám přípravků. A i stejné kombinace těchto přípravků by se neměly použít více jak 3x za sezonu. Na trhu je i v malospotřebitelském balení k dostání takovýto kombinovaný přípravek pod obchodním označením Clarinet (triazol+kontakt).
Co se týče stříkání do květu. V počasí jaké bylo v uplynulých 2 týdnech a jeho prognoze se tomu lze těžko vyhnout. Např. u velkopěstitelů už vůbec ne. Při téměř každodením dešti, nízkým teplotám a tedy době ovlhčení listů má většina přípravků preventivní účinnost proti strupovitosti max. 7 dní, spíš méně. A tak citlivé odrůdy ponechané v těchto dnech napospas primární infekci určitě chytnou (třeba i na kališních lístcích) a dál to je pak náročné a někdy beznadějné. Jiným důvodem stříkání do květu je např. zamezení chorobám jádřince a kalicha u některých odrůd, ale to třeba zase jindy.