Moje poznámka souvisí se kvalitou skladovaných jablek a degustací z lońské sklizně jen nepřímo - chtěl bych se podělit o zkušenosti.
Mám sice možnost uskladnit jablka ve venkovním sklípku v severním svahu, ale jednak je trochu z ruky (doprava) a jednak je třeba jej pravidleně vlhčit, jinak je velmi dobrý.
Kromě toho však máme po ruce venkovní nadzemní sklípek (spíše komora), který je problém včas na podzim vychladit a ještě další starý sklep pod chalupou, který je ovšem poměrně teplý po celý rok - je problém dostat teplotu pod 10-12 st.C.
A proto jsem letos vyzkoušel uložení jablek v igelitu, což má simulovat řízenou atmosféru chladíren.
Inspirací mi byl hlavně článek na http://www.sadarstvi.cz/technika-skladovani/, odkud mám informaci, že v uzavřeném igelitovém obalu může i při teplotě do 13 – 16 °C vzniknout a udržet se atmosféra
obsahující asi 2 % kyslíku a 5 – 8 % kysličníku uhličitého (pochopitelně i několik procent etylénu, který urychluje dozrávání - ale soudím, že nedostatek kyslíku a nadbytek CO2 toto dozrávání naopak tlumí).
Tedy - viz první sada fotek.
a) Vyzkoušel jsem v půli října uložit směs jablek (celkem asi 10-12 kg - Jonathan, Sudetská, Boikovo, Jadernička, Starkrimson - různé kvality, jen zběžně přetříděná, mj. i pár padaných jadernic) do igelitového pytle (35,- Kč), nahoře zavázaného (tak, že mírně mohla jabka dýchat) a uložil na podlahu venkovního nadzemního sklepa, kde teplota metr nad zemí byla cca 14 st.C, do Vánoc klesla pozvolna na 8 st.C a v lednu se držela kolem 4-6 st.c)
Občas jsem sklepnul rukou rosu a přes igelit zkontroloval stav. S pytlem jsem nijak nemanipuloval a druhé půlce ledna jsem pytel otevřel a polovinu vyndal na konzum s tímto výsledkem:
- 4 jablka hnědě nahnilá, ale hniloba se nijak nešířila, (odhadem ve venkovním podzemním sklípku jsem vytřídil minimálně 5x více s černou hnilobou)
* všechna jablka byla vlhká, pevná, křupavá, chutná podle odrůdy, jakoby právě dozrávající - takhle nějak si představuji produkty z chladírny na pult. Pytel jsem znovu zavázal a nechal být.
- na konci ledna jsem vyskladnil zbytek, úplně ve stejném stavu, jen 2 jablka trochu chytlá hnilobou.
- můj dojem - plná spokojenost, mylsím, že pokud bych uskladnil jablka takto do dubna či května, bylo by to hodně podobné. Pro příště bych to (asi dle odrůd) naskladnil o 7-14 dní dříve a věnoval se době sklizně (Sudetskou a Jaderničku bych asi podtrhnul a Jonathan zpozdil).
Co příští rok? - viz druhá sada fotek.
Předesílám, že vše skladuji v přepravkách, tekže jsem tomu přizpůsobil i vše ostatní.
b) Usmyslil jsem si, že příští rok kromě 2-3 pytlů zkusím ještě něco podobného pro větší množství. Připravil jsem se na příští
sezónu tak, že jsem do jedné přepravky vložil misku s vodou nad ní naskládal přepravky s jablky jen do výšky, aby se s nimi pohodlně manipulovalo.
Na tento "komínek" z přepravek jsem shora navlékl igelitový rukáv 1 m šířky a délky (bylo k dispozici cca 2,5 m) a nahože zatím jen sroloval (bylo by asi možné použít nějako svorku nebo zatavit).
Jistěže letos už žádné zlepšení stavu jablek čekat nemohu, protože už uběhl delší čas dozrávání, ale ujistím se, co to se stavem jablek udělá.
Zajímal by mě názor těch, co něco podobného už zkoušeli, aby eleimonovali teplý sklep.
Laco430k