Řez zanedbané jabloně



host - 94.165 (?)
17.1.2023 19:49

podle jedné sezony toho moc nepoznáte. Hlavně zimní odrůdy jsou poživatelné jen v určité době. Pokud byste půl stromu přecejen chtěl odstraňovat, vznikne rána, která se nikdy nezacelí. Proto je v takovýchto případech rozumější nechat pahýl.

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
bejcek21 - (1) - 61.164 (?), 17.1.2023 8:28, zobrazeno: 1450x

Dobrý den,
rád bych požádal o radu ohledně řezu jabloně - nedávno jsme koupili pozemek, na kterém se nachází tato velmi zanedbaná jabloň. Z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu jsou na podnoži naroubované dvě odrůdy, což je myslím vidět i z charakteru růstu obou částí. Levá část v podstatě neplodí, těch několik jablek, která to zvládla až do zralosti, nebylo nic moc vzhledově, chuťově to byla záležitost pouze pro otrlé. Pravá část naopak plodí poměrně vydatně (věřte nebo ne), jablka jsou velká a chuťově velmi dobrá (trochu mi to připomíná Gascoyneho šarlatové, která mají na zahradě rodiče). Rád bych jabloň ale trochu "zkulturnil".
Jednak bych se chtěl pokusit celkově sesadit korunu pravé (dobré) části, protože v tomto tvaru se nedá udržovat (pokud nevlastníte plošinu). To by se snad mohlo během pár let podařit. I v nižší části rostou menší výhony s plody, ze kterých by se při troše štěstí a trpělivosti snad dali vypěstovat nové kosterní větve. Celou vrchní část bych se pak pokusit snížit, omladit a prosvětlit.
Hlavně bych se ale rád zbavil celé levé neplodné části "nic moc" odrůdy, která navíc visí přes plot k sousedům a poskyl tak více prostoru zbytku stromu. Bohužel ani po celozimním studiu literatury nejsem úplně schopen vymyslet postup, jak toho dosáhnout a s přicházejícím jarem mi dochází čas na bádání. Existuje nějaký osvědčený postup, jak se zbavit takto velké části stromu, aniž by ho to stálo život? Neočekávám, že půjde hned prostě odříznout polovinu stromu na větevní kroužek, a vše bude OK, jsem připraven obětovat tomu pár let. Ta dobrá jablka mi za to úsilí stojí.
Předem díky za rady a přeji všem úspěšnou pěstitelskou sezónu!
PS: pod stromem do toho všeho ještě vyrašil černý bez, který asi v zájmu přežití stromu budu muset raději obětovat, pokud se ho nepodaří vykopat přesadit jinam 🙂


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 17.1.2023 10:48

Ta Vám nevyhovující, pro Vás nechutná odrůda může té Vámi preferované poskytovat pyl. I proto by bylo dobré postupovat s rozvahou, postupně-ostatně něco takového máte v úmyslu. Starší, přerostlé a přehoustlé jabloně mívají sklon poskytovat větší množství plodů obrok, tak se obrňte trpělivostí, třeba v další sezoně-i po prosvětlení, snížení a promyšleném přihnojování, opatření stran hygieny kůry, ochraně proti obaleči dosáhne kvalita plodů vyššího levlu. Ta méně lákavá jablíčka třeba měla speciální cíl zpracování... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.93 (?), 17.1.2023 19:17

Strom vypadá na fotce velmi starý a podle mě s ním už žádné zázraky, jako sesadit mu korunu, neuděláte.Nechal bych ho být a nasadil nový stromek na slabší podnoži a až vyroste, pak starý můžete pokácet. Pokud trváte na původní odrůdě, tak můžete mladý přeroubovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1817) - 168.103 (?), 17.1.2023 19:30

jsem téhož názoru. Ať bude tazatel dělat se stromem cokoli, nebude stav stromu o mnoho lepší. Nejlepší léta má strom už za sebou. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 42.32 (?), 17.1.2023 19:47
měli jsme stejné dilema se zděděným stromem. Vysokokmen, opravdu velká jabloň. Nakonec jsme ji shodili a uvnitř byla celá vykotlaná - zvenčí to vůbec nebylo vidět. Jestli to i u Vás nebude důvod té jedné špatně plodící strany... Denisa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.165 (?), 17.1.2023 19:49

podle jedné sezony toho moc nepoznáte. Hlavně zimní odrůdy jsou poživatelné jen v určité době. Pokud byste půl stromu přecejen chtěl odstraňovat, vznikne rána, která se nikdy nezacelí. Proto je v takovýchto případech rozumější nechat pahýl.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika