pomozte mi s Rubínem



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) 
14.6.2007 22:04
Rubín  dělá problémy, když se zapěstovává jako mladý stromek. Dospělý strom se ořetřuje snadno - stačí průklestem udržovat světlou korunu.
  Loňský rok dopadl pro Rubíny a Bohemie tragicky. Strupaté drobné plody opadaly před dozráním. Letos vypadají velmi nadějně. Strupovitost zatím není, násada plodů vzdor mrazíkům slušná, kupodivu se jim vyhýbají mšice. Někdy s úrodou zahýbe už 1. generace obaleče.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 71.121 (?), 15.6.2007 11:41
Tak, tak...po tom loňsku si připadám jako paranoik, pořád to hlídám...Jerome
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Yantschi - (32), 15.8.2007 13:20
Ako bolo povedane, Rubin nie je spur typ, kvitne a rodi na koncoch letorstov a teda ked tieto odstranite, logicky sa ziadnych kvetov ani plodov nedockate. Pri Rubine v ziadnom pripade neskracovat. Je to odroda, ktora sa absolutne preto nehodi pre tvar stihle vreteno a ani ho neodporucam pre pestovanie na slaborastucich podpnikoch. Nie je vhodny ani pre ovocne steny. Urychlenie nastupu do rodivosti dossiahneme napr. ohybanim letorastov. Ak je to mozne, je vhodne mlade stromceky prevsrublovat na inu odrodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 71.121 (?), 6.9.2007 10:33

No vidíte, a já vesele zkracuji a úrody se dočkávám, a jaké - hlavně letos, nádhera! Po zakrácení Rubín nevyholuje a nasazuje květy i na starším dřevě...(tedy, alespoň ten můj - před pár lety přeroubovaný starší vysokokmen )

Jerome

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 6.9.2007 11:03
Může se stát, že i při ne zcela optimálním řezu může strom dobře zaplodit, zejména, pokud rok před tím vynechal, plodil málo nebo plody dobře nedozrály. Proto souhlasím s p. Yantschim, že Rubín je dobré řezat  s vědomím, že květní pupeny bývají na dlouhém dřevě. Květy na mladším dřevě taky mívají kvalitnější plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.233 (?), 6.9.2007 17:05

Dobrá, to je pravda, ale já spíš reagoval na nekompromisnost pana Y. Také nezkracuji všechno a vždy, ale zkrácením dosáhnu obrostu kratšího, na němž jsou na koncích ony květné pupeny, které už nezakracuji, ale nechám odrodit. Kdyby se Rubín nezkracoval vůbec, to by z něj byla pěkná Mánička!

Jerome

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.233 (?), 6.9.2007 17:10

A ještě drobnost - nepěstuji Rubín na štíhlém vřetenu, ale znám publikaci jistého pana Zemana, který to dělal  excelentně, takže to asi jde... i když - asi to není vhodné dejme tomu pro začátečníka... Zkrátka mám jiné zkušenosti, tak jsem názor pana Y. trochu zpochybnil, i když vím, že on je velkým odborníkem a knihy od něj mám prostudované a cením si je. Jsme na internetu, tak proč ne, že!? .

Jerome

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 6.9.2007 21:28

Teď už Vám rozumím. Samozřejmě, to vyholování rubínových větví je dobré občas korigovat, aby strom brzy nevypadal jak višeň nebo smuteční vrba. I s vědomím, že pár květů půjde pryč a raději v letech s dobrou násadou.
   Jako přítel volnějších tvarů obecně štíhlá vřetena nemiluji. V mých horších půdních i klimatických podmínkách a při dostatku prostoru taky postrádají smysl. Nicméně  Rubín by byla asi poslední odrůda, u níž bych se k tomuto tvaru uchýlil, i když nepochybuji, že jej tak pěstovat lze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Helena1 - (2) - 157.219 (?), 3.2.2008 14:43
Dohaduji se věčně s manželem, zda zkracovat rubín, nebo ne. Jsem přesvědčena, že se zkracovat nemá, manžel ho však každým rokem zkracuje a úroda je slabší. Strom je zhruba 20ti letý. Poraďte prosím, co je správnější. Děkuji, Helena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 3.2.2008 16:47

Dobré odpoledne. Paní Heleno, máte naprostou PRAVDU! Zakracovat se nemá! Proto že Rubín nejvíce plodí z vrcholových pupenů, u dvacetiletého stromu volíte průklest zahušťujících větví v koruně. Po zásahu manžela máte vlastně plnou zem květních pupenů. Při správném ošetření patří Rubín každoročně k nejplodnějším a také nejchutnějším jabloním v zahradě. Jedinou jeho necností je slabší odolnost ke strupovitosti při silném tlaku choroby v některých létech. Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika