pomozte mi s Rubínem



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Sutyn - (14) 
23.7.2007 23:09

     Potřeboval bych také poradit, jak zastřihnout Rubín. Snažím se ho 2 rokem táhnout po drátě. Výsledek je viz. obrázek. Poradí někdo zkušený, jak ho zastříhat? Mám to takhle správně? Zřejmě ne

Rubín na mé zahradě
Rubín na mé zahradě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 24.7.2007 13:48
Přestože jsem viděl zahradníky, kterží Rubín úspěšně tvarovali, nadále si myslím, že je to odrůda, která se do ovocných stěn výrazně nehodí. Nejlepší plody mi dává Rubín tehdy, když mu do jeho růstu příliš nemluvím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 24.7.2007 19:29

Z vaší fotografie není patrna výška. Ikdyž něco naznačuje ten plot za stromkem. Pokud se jedná o stěnu, je třeba zavést větve po drátech s odstupem např. 30 cm. a po nich zavést kosterní větve stěny z kterých budete ohýbat letorosty vždy do podvodorovné polohy. U odrůdy Rubín je vhodnější tvar štíhlého vřetena, což znamená použít alespoń tři dráty. Terminál ohnout až ve výšce cca 2m.a všechny ostatní výhony ohýbat do podvodorovné polohy. Pokud ve vašem případě dle obrázku toto urychleně neuděláte dojde k rychlému zesílení těchto kolmých výhonů a terminál vám přerostou, nebot´ jste již terminálu ohnutím dle obrázku ukončil růst. To znamená, že výška vám již vyhovuje a nyní je třeba vytvořit plochu. Pokud za čas dojde k přehoustnutí plochy, proveďte prosvětlení a to vždy vystřižením staré ohnuté větvičky na větevní kroužek, aby došlo k vyrašení nového letorostu, který se opět po ohnutí stane plodným.

                                                         Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Sutyn - (14), 27.7.2007 16:55
Dobrý den a děkuji za názor. Nejsem zahradník a tak jsem to z Vašeho výkladu, zřejmě ne tak úplně pochopil. Já jsem ten Rubín začal tvarovat dle nakresleného obrázku, respektive takhle tvaruji ostatních 5 jabloní na zahradě. . Vždy ohýbám ten terminál k drátu a z něj poté pokračuji do boku na další drát  .  Na fotografii  to není tak zcela vidět, ale tím jsem ten terminál neukončil a mám v úmyslu nahoře stále pokračovat ohnutím další větve vyrůstající s terminálu. To ale zřejmě nebude  dobře  ? Jste někdo schopen mně do toho obrázku a nebo fotografie domalovat, způsob toho řezu ? Děkuji za pomoc.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 17.8.2007 11:25
Po čase vám spodní větve přestanou růst nejvíce poroste vrchní část. Rubín lze řezat také v létě asi tak v polovině července nebo ještě dříve podle přírustku za pátým listem aby se podpořilo rozvětvení vyrostlé výhony nechat vyzrát aby vytvořily koncové pupeny na kterých plodí. Ty kolmo rostoucí je třeba seříznout na patku nebo vyvázat dokut jsou měké do prostoru kde je místo bude stim dosti práce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.205 (?), 23.4.2007 21:51
Mam jabloně rubín 7let staré v téhle době se mi nerozvynuli květy jsou zakrnělé letorosty povystrcili lístky ,letorosty se ohýbají .Poslední leta mi velmi dobře plodily ale letos to vypada jako na podzim pri schozu listí.Je to gumovitost? Prosím o radu děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 23.4.2007 22:18
Gumovitost se - podle názvu - pozná podle nedokonale zdřevnatělých výhonů, které se samy ohýbají. Taky tloušťka starších větví je nerovnoměrná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 2.11 (?), 25.4.2007 6:46
Dekuji vam moc za rady.
Rubína letos více zalévám. Kořeny užrané (podle testu) nemá, přírůstky přesahují 10 cm (v zimě vypadá stromek docela hezky). Hnojila jsem ho na jaře jako ostatní ovocné stromy.

Iva Dostálková
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 27.4.2007 23:20
Gumovitost hlavně způsobí, že se výhony ohýbají pod tíhou jablek mnohem více než jiné stromky.  Protože výhony směřují k zemi, dostávají méně výživy a plody jsou menší.  Ze začátku je to kompenzováno větším počtem plodů, později jsou ty plody tak miniaturní, že jsou nepoužitelné a ani většinou nedozrávají.  Trvá to ale skutečně více let, u čtyřletého stromku by muselo jít o velmi masívní gumovitost, aby se už projevila neplodností. pravděpodobnější je to, co píše pan Vysloužil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 71.121 (?), 14.6.2007 13:12
Je to pravda, že Rubín plodí na konci jednoletých výhonů - krátké nechávám, ale delší houfně zakracuju, k tomu průklest - občas celé starší větve. Stříhám úplně jinak než běžné odrůdy.  Koruna pak vypadá strašně, jako obří ježek. Zakracováním nedochází k vyholování větví, tvoří se květné pupeny všude  a strom je pokaždé obalen jablky. Asi co strom a lokální podmínky, to rozličné zkušenosti...tento způsob nalezl již můj táta před nějakými 20 lety, po mnoha a mnoha letech útrap s tímto famózním jablkem (skutečně jde o Rubín...:o)) Jerome
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika